Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mizofónia. Valaki megfejtette...

Mizofónia. Valaki megfejtette már?

Figyelt kérdés
Gyermekkoromban egy kis paraszt házban laktunk. Minden mindig rendben volt velem, kivéve egy dolgot. A csendes étkezésnél a csámcsogástól és a ropogástól idegrohamot kapok, a mai napig. Gyermekkorom egy szelete amit megosztanék ezzel kapcsolatban a következő, öregapám hazajött a munkából kantáros nadrágban és bent a konyhában lecsót evett. A kantáros nadrágon egy csatos hózentrógli meg egy öv is volt, és a csatok csörgése, a kanál tányérral érintkezésének hangja abban a mély csendben és kb 40 fok benti kazán melegben egy borzasztóan nagy idegsokkot okozott nálam. Öreganyám eközben mosogatott, hatalmas zajt csapva a lábasokat odaverte a mosogatóhoz, csörgött, zörgött a tányérokkal, poharakkal, egy szót se szólt. Ezután öregapám elkezdte szürcsölni a lecsót, ami leginkább a vizes strandpapucs kluttyogásához hasonlított, tisztán hallottam ahogy a nyelve a szájpadlásáról puha paprika karikák kíséretében az alsó ajkára csattan…borzasztó volt, a kanalat meg persze a lehető legerősebben a fogaihoz ütötte. Csámcsogott a mellé lévő hússal, amiből maradt egy szelet és egy nagy savanyú uborkába is beleharapott mellé. Amíg az uborka harsona tartott, én az őrület szélén ültem a nappaliban. Roppant mély tónusú, gyomorhangon mondogatta: mm, de finom, mm, mm… és az ajkai eközben csücsörítve halkan és idegőrlően összeértek. Mindent hallottam az étkezéséből. Azóta kerülök minden családtagomat ha eszik, egyszerűen képtelen vagyok csendben étkezni. Néha önmagamtól kapok idegrohamot, és elmegy a kedvem mindentől ha erre visszagondolok. Olvastam ezután, mizofóniának hívják, nincs rá még gyógyítási módszer. Hogyan tudnám ezt az egészet elengedni? Ösztönös ez egyáltalán? Tisztelettel, 28/Férfi

2023. jún. 24. 15:53
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is van, ezt borzasztó volt számomra még olvasni is. Én az almaevéstől vagyok extrán rosszul, nem bírom elviselni. Ha fáradt vagy stresszessebb vagyok, akkor hatvànyozottabban idegesít. A saját evésem hangja mondjuk nem zavar, de másé nagyon, bár azért tudok együtt enni másokkal. De pl. mikor munkahelyen délután kolléganőm ràharapott egy nagy almára vagy télen hangosan nyelte a teát, akkor volt, hogy ki kellett mennem a szobából, mert azt éreztem azonnal megőrülök.
2023. jún. 24. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Ezt valahol jó tudni, hogy ismerik a jelenséget.
2023. jún. 24. 17:17
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Borzalmas volt olvasni nekem is. Engem az evéshangok nem annyira zavarnak, engem a krákogás, a váladékos jó nagyot rottyanó felköhögés,szipogás,cuppogás,fujtatás,sípoló orrlégzés irritál annyira hogy sírni tudnék… és igen stresszes időszakban nagyon szar.
2023. jún. 24. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Valamennyi nekem is van ebből, de el tudom terelni a gondolataimat, csak a hangulat hasonló marad azért. Dobok be zenét aztán jól van.
2023. jún. 24. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nagyon érzekletesen írtad le, ez kész novella.

Amúgy sajnos tudom, miről beszélsz, bár engem más dolgok idegesítenek. Az evés kevésbé, inkabb a hangos ivás, nyelés. Szó szerint muszáj felállnom az asztaltól, ha valaki hangosan nyeldekel, mert számomra elviselhetetlen idegfeszültséget okoz. Emellett bizonyos emberek kellemetlen beszédhangja, nevetése. És a fütyülés, dúdolás, orrszívás, és ha hangosan lélegzik az orrán át, sípolva, amit valaki korábban leírt. Már kamaszkoromban is zavart sokféle hang, azóta inkább csak többminden.

2023. jún. 24. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Én is mizofóniás vagyok, MINDEN zaj idegesít, ráadásul párom éjjelente horkol, vagy ha azt nem, akkor eszméletlen hangosan szuszog... és szó szerint!! a hajamat tépem már tőle😱
2023. jún. 24. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Eckhart Tolle
2023. jún. 25. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Jupiter72 válasza:

Sziasztok!


Egy kicsit hosszú lesz!


Én is ebben szenvedek már kb: 35 éve. A lányom olvasott egy cikket és azt mondta, hogy anya ez te vagy! Minden hang zavar: Rágás, nyelés, kulcs zörgés, horkolás, szipogás, billentyű verés, óra ketyegés, cuppogás, kanál csörgés, azt is hallom, hogy a fellettünk lakó kutyája kaparja az ágyat, ha együtt kell ennem a családdal az kész kínszenvedés, hangos tv, stb. Minden kis halk neszt meghallok. A családom meg csak néz, hogy mi van? (Persze akkor jó vagyok ha meghallom azt is, hogy valami serceg a lakásban vagy csöpög a víz. Ők semmit nem halottak de a konnektorunk összeéget, a felettünk lakó elkezdett eláztatni) Voltam fül-orr- gégészeten kétszer is. Hallásvizsgálatom is volt. Az első fül orr gégész azt mondta, hogy ADHD-és vagyok. Én meg néztem rá, hogy mi van? Én nem vagyok hülye sem túlmozgásos sem semmi ami az ADHD-ésokat jellemzi. (napi 8 órában monoton munkát végzek) A javaslata: Menjek el pszichiáterhez és ad gyógyszert ami eltompítja az érzékeimet. Hát nem! A második azt mondta, hogy van ilyesmi betegség de ők másnak hívják. Ezzel le is zárta a beszélgetést. A munkahelyemen úgy dolgozok, hogy csináltattam speciális füldugót. Az van a fülemben és azon rajta van egy nagy fülhallgató amiben hangosan szól a zene ami elnyomja a billentyűknek a verését és a többi irodai zajt. Itthon pedig este azt rakom be mert a férjem horkolását a másik szobában is lehet hallani! Elvileg van rá "gyógymód" van egy hang terápia. Csak az a baj, hogy magán kórházban van és így ugye fizetni kell érte. Mikor a speciális füldugót csináltattam ott elmondtam a problémámat és ott mondták, hogy lehet valami trauma hozta elő. Elkezdtem utána olvasni. Legtöbbször a lányokat érinti a serdülő kor környékén jön elő vagy valami trauma után. Elkezdtem gondolkozni és nálam ez igaz volt. Először a csípőficam műtétem volt. Egy hónapot voltam kórházban és azután egy hónapig ágyhoz voltam kötve úgy, hogy nem szállhattam ki belőle egész nyáron. Újra meg kellett tanulnom járni. Ez volt az első traumám. Azután a szüleim elváltak. Akkor kezdődött, hogy csak a horkolást nem bírtam. Egyik szobából a másikba mentem. Oda mentem ahol nem horkoltak. Azt hitték, hogy holdkóros vagyok! Ahogy telt az idő egyre több hang adódod hozzá. Most már nagyon sok zaj idegesít. Egyre nehezebben bírom! Az igaz, hogy minél több idő telik el annál több hang zavar. Legalább is én úgy vettem észre magamon. Gyógyszert nem szeretnék rá szedni, így marad majd először a magán rendelés és megpróbálom a hangterápiát. Ha az nem segít akkor remélem ők majd tovább küldenek olyan emberhez aki tudja, hogy mi ez a betegség. Lehet, hogy pszichiáterhez küldenek de nekem mindegy csak valaki segítsen! Eddig ennyit tudtam erről a betegségről kideríteni. Sajnos nem sok mindent lehet róla találni mert csak pár éve mutatták ki. Inkább azt mondják, hogy ADHD-és vagy és kapsz tudatmódosító gyógyszereket.

2023. szept. 21. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Bizonyos fokú hajlam van rá mindenkiben. A leggyakoribb ami mindenkinek megvan, a szokványos kréta vagy köröm csikkrdulása a régi táblán, eloxált alumínium felületen végighúzott köröm stb...mintha az agyad és a zsigereid megfacsarnák mint egy vizes rongyot és kiszaladnál a világból. Gyerekkoromban ezekre ki voltam én is hegyezve, de szerencsére már elmúlt/csökkent annyira, hogy el tudom viselni.


Az utolsó által említett hangterápia van rá. Aminek a lényege, hogy a zavaró hangok frekvenciáját belekeverik zenébe, amit naponta tudsz hallgatni 10-30 percekig és hozzászokik az idegrendszered.


Állítólag a kognitív viselkedésterápia is igen nagy arányban javít rajta/múlasztja el.

2023. szept. 24. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!