Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért lehetnek ilyen irreális...

Miért lehetnek ilyen irreális félelmeim?

Figyelt kérdés

Sziasztok! 20 éves csaj vagyok és észrevettem, hogy gyerekkoromtól kezdve félek dolgoktól, és egyre több az ilyen. Ez nem fóbia vagy hasonló, hanem irracionális félelmek, olyan dologoktól, amik valljuk be nem valószínű, hogy megtörténnek.


1. Példa: gyerekként attól féltem gyakran hogy betörnek és elrabolnak, független attól kivel vagyok itthon, legyen hogy éjjel megtörténik ez


2. Példa: tíz éves korom körül elkezdtem félni attól, hogy egy repülő lezuhan ide ahol élek, egyik napról a másikra szinte, és állandóan a hideg rázott ha meghallottam helikoptert vagy repülőt, be kellett fognom a fülem hogy ne halljam a zúgást


3. Példa: otthon vagyok egyedül, eljön az este és még szüleim nincsenek otthon (9-10 körül), elkezdek félni nehogy valaki betörjön, hogyha elalszok, vagy ha ébren vagyok akkor mi lesz, bántani fognak, ha elalszok még rosszabb hisz akkor észre se veszem ha betörnek


4. Példa: robbanás, hogy felrobban a házunk, vagy itt a környéken valami és elpusztít


Szerintetek ez miből fakadhat? Gyerekként nem éreztem furának vagy gáznak annyira, de gyakorlatilag felnőtt vagyok és kínos, nem is merem megosztani ezt senkivel, csak paromnak említettem 1*, de részletesen neki sem merem bevallani


2023. aug. 1. 22:46
 1/10 anonim ***** válasza:
Transzgenerációs szorongás is okozhatja, pl elődök nagyszülők stb életében volt ugye a háború meg nélkülözés félelemben élés stb és beleivódik akaratlanul is az utánuk jövő generációkba. Ezt fel lehet oldani, ha megismered a család felmenők múltját és segítséggel pszichológussal akár kitérni erre, de a saját életedben is visszakereshetsz akár félelmet keltő, megalázó helyzeteket vagy menekülést valami elől, akár egy változás, akár kapcsolati kötődési problémák stb, és szépen feldolgozni. Sokat segíthet egy jó hobbi, barátok, utazások, amik elterelik a figyelmet, és kevesebb negatív hír olvasása, kicsit a külvilág infóit kizárni és pozitívakat keresni, azokra figyelni.
2023. aug. 1. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
OCD (Obszesszív kompulzív zavar) is lehet akár.
2023. aug. 2. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Minden hobbi pénzbe kerül, de jelenleg van ami érdekel ebben jó úton haladok.

Sajnos nekem ilyen “önálló” barátaim nincsenek, csak a párom hatalmas baráti társasága, nem igazán tudok a saját életemben új barátokat szerezni, inkább csak a haver szinten tartok mindenkit.

Egyre többet utazok, amit nagyon szeretek es hatalmas boldogság hogy erre lehetőségem van.

A közösségi média negatív részét nem igazán követem, igyekszek nem tv-t nézni és a Fb-n is csak az ismerőseim posztjait figyelembe venni.


A félelmeim sokkal inkább magamra irányulnak, hogy VELEM történik valami, elrabolnak, meghalok…

Illetve most eszembejutott hogy gyerekkoromtól félek az ilyen hirtelen erős hangoktol (pl tűzijáték mikor robban), 2021ben tortent egy traumatikus esemény, amikor ezek a hangok már rohamot váltottak ki (iskolai csengő, éjjel párom tüsszentése)… poszttraumás stressz szindrómaval kezelve is voltam, es a gyerekkori félelem is kezd kikopni ezektől a hangoktol.


(Viszont valószínűleg összeszedtem egy újabb poszttraumás esetet, mivel volt egy autobalesetem februárban es azóta nem olyan önfeledten vezetek, röviden annyi tortent hogy szabályosan lehuzodva álltam az út szélén es egy úriember belém csúszott a havas úton. Azóta félek pl vasúti átjárónál, pirosnál, es nagyon kell tartanom magam hogy ne szálljak ki es varjam meg hogy mögém beállnak)


Én ezt azért nem kötöm össze a háborúval, mert a háború félelme konkrétan anyukamat érinti, aki bár egy háborút sem élt át, mégis retteg es amikor kitört az Ukrán-orosz háború, akkor elkezdett vásárolni létszükség esetére dolgokat es a pincében tarolta taskakban.

2023. aug. 2. 08:13
 4/10 A kérdező kommentje:
Kicsit utána olvastam az OCD-nek, nem igazán ilyen típusú a félelmem, nem vált ki semmilyen cselekedet és érzést, csak a félelem és rettegés érzése
2023. aug. 2. 08:32
 5/10 anonim ***** válasza:
Generalizált szorongás, de az OCD lehet "Pure OCD is", amikor nem társulnak hozzá kompulziók, cselekedetek.
2023. aug. 2. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Csak intruzív, kényszergondolatok.
2023. aug. 2. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Ezeket mi okozza? Vagy hogy lehetne lecsökkenteni?
2023. aug. 2. 21:31
 8/10 anonim ***** válasza:
Lehet genetika is. Ki kell vizsgálni. A pszichiáter gyógyszert ír fel, a pszichológus pedig pszichoterápiát alkalmaz.
2023. aug. 3. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Úgy érzem erre gyógyszer felesleges, nem betegesen zavaró és nem korlátoz konkrétan semmiben… hanem egyszerűen vannak ilyen dolgok amik visszajönnek és percek alatt elhessegetem a gondolatot
2023. aug. 3. 07:17
 10/10 anonim ***** válasza:
csak a figyelmed elterelése, illetve a jelen megélése és tényleg ez a legfontosabb, akkor és ott, és ehhez valamivel le kell foglalni magad hogy ne legyen idő agyalni, tapasztalat nehéz hosszú út de járható
2023. aug. 9. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!