Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a különbség a pszichológus...

Mi a különbség a pszichológus és a pszichoterapeuta között?

Figyelt kérdés
konkrétan arra lennék kíváncsi hogy például mit tehet meg egyik, amit a másik nem

2014. febr. 22. 00:08
 1/4 anonim ***** válasza:
83%

Mi?

Van a pszichológus meg a pszichiáter. Meg van a pszichoterápia. Terápiára mindkettőhöz járhatsz elméletileg, viszont a pszichológus "hatalma" ennyiben ki is merül, addig a pszichiáter írhat fel neked gyógyszereket is, ezzel kiegészítve a terápiát. A szomorú valóság inkább arról szól, hogy a legtöbb pszichiáter maximum 10 percet szán egy betegre, igyekszik minél több embert rászoktatni a nyugtatókra és az antidepresszánsokra, amit évekig szednek, miközben a problémájukkal nem foglalkozik, csak a tüneteket nyomja el ezekkel a tablettákkal. A végén aztán ott áll a páciens, továbbra is pánikbeteg/depressziós/szorongó csak emelett még gyógyszerfüggő is.

2014. febr. 22. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 dftgsgvghgev ***** válasza:
76%

A pszichológus egy alap képzettség. Önmagában végezhet konzultációt (1-4 vagy 5 alkalom), kompetenciahatárain belül oktathat, vehet fel teszteket.

Klinikus felügyelete mellett végezhet szupportív terápiát (5+ alkalom), aminek a célja a már meglévő és a klienst segítő pszichológiai folyamatok megerősítése.


A pszichoterapeuta egy ráépülő képzés, mind pszichológus, mind pszichiáter szakorvos elvégezheti. Ennek birtokában csinálhat az ember olyan terápiát, ami már nem csak a meglévő, jól működő folyamatokat erősíti meg, hanem célzottan lebontja a rosszul működőket, és újakat épít a helyére. Ha úgy tetszik, ez a képzettség jogosít fel arra, hogy a személyiséget újraépítő megközelítést használhass a kezelés során.


Persze, van még más különbség is. A pszichoterapeuta képzettséghez klinikai szakpszichológusi képzettség is kell (orvosoknál ugye pszichiáter szakorvosi), ami feljogosít rá, hogy tapasztalt kollégafelügyelete nélkül is végezhessen valaki szupportív terápiát. Ez az ún. alapszichoterápiás ellátás, a terápiához szükséges alapképzettséget itt szerzi meg az ember.

Ha valaki szakpszichoterápiát akar végezni (pl. freudi analízis, kognitív terápia, stb.), vagyis egy adott módszerre szeretne specializálódni, akkor azt a módszert meg kell tanulnia. Ezek a szakpszichoterápiák. De a módszereket teljes egészében nem használhatod, amíg nincs meg a pszichoterapeuta végezettséget.


Röviden:

pszichológus: konzultáció (1-5 beszélgetés) felügyelet nélkül, és szupportív terápia felügyelettel.

klinikai szakpszichológus: konzultáció és szupportív terápia felügyelet nélkül (= terapeuta).

klinikai szakpszichológus + módszer: az adott módszer (pl. integratív pszichoterápia) elemeinek használata szupportív céllal.

klinikai szakpszichológus + módszer + pszichoterapeuta: az adott módszer használata, teljes egészében, szupportív és feltáró (feltárónak hívják a személyiséget direkt átépítő terápiát) céllal (= pszichoterapeuta).

2014. febr. 22. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 dftgsgvghgev ***** válasza:
100%
A szupportív és feltáró terápia között nincsen éles határ, a kettő leginkább az alkalmazott technikákban különbözik egymástól, pontosabban az alkalmazott szupportív és feltáró technikák számában. Inkább mondhatjuk azt, hogy egy terápia szupportív vagy feltáró hangsúlyú, a tiszta formák ritkák. Onnan talán könnyebb megkülönböztetni őket, hogy a feltáró irány többet foglalkozik a múlttal, a gyerekkorral, és annak megértésével, hogy a múltbeli folyamatok miként hatnak ma is, és hogy ennek fényében min változtasson a kliens. A szupportív irány inkább a jelen körülményekkel, aktualitásokkal dolgozik, és azokkal a folyamatokkal, amik a jelenben okoznak szenvedést, vagy éppen segítik a klienst, ezért megerősítendők.
2014. febr. 22. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!! :)
2014. febr. 22. 14:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!