Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szerintetek a pszihológusok...

Szerintetek a pszihológusok tudnak segíteni, vagy gyógyszer?

Figyelt kérdés

3 éve vagyok depressziós, az utóbbi fél évben nagyon elment az életkedvem. Egyszerűen elfordultam mindenkitől, nem érdekel semmi. A fotókon csak bámulok, hogy ez én vagyok a képen? Szinte látom a bánatot a saját szememben, még ha mosolygok is, teljesen idegen a tekintetem, ez már rég nem az az ember aki valójában vagyok. Komolyan elgondolkodtam az öngyilkosságon, ugyanis még mindig jobb meghalni, mint szomorú, keserű és vidámtalan életet élni.

Még annyi józan eszem van, hogy szeretnék kilábalni ebből, ma voltam álltalános orvosnál, de aztán szégyeltem felhozni ezt a problémát, és csak a megfázást említettem. Érdemes pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulnom? Őszintén megmondom, hogy a beszélgetések általi meggyógyulásban nem hiszek, mert pontosan tudom, hogy mi a problémám, amin változtatni nem tudok, és nem is vagyok buta ember, aki bedől valami sablon szövegnek, viszont ha valami gyógyszer tud segíteni, akkor azt még megpróbálom, remélem nem lesznek ilyen gondolataim és javul a közérzetetm.


2017. febr. 13. 20:19
 1/5 anonim ***** válasza:
33%

Szia,menj pszichiáterhez,valami hangulatjavító kellene,ez a szintű lehangoltság mindenképp indokolja.

Ha esetleg kapsz rá gyógyszert,az első 3-5 hétben még nem használ,ezt sokszor nem mondják el,a beteg meg azt hiszi,nem használ,vagy rosszul van tőle és abbahagyja. Utána jobban érzi magát a legtöbb beteg sokkal.

2017. febr. 13. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A gyógyszer tüneti kezelés, vagy segít, vagy nem, lehetnek komoly mellékhatásai, stb.

Az egy dolog, hogy jelenleg nem látod a változás lehetőségét, pont ez okozza a depressziót - ez ugyanis egy beszűkült tudatállapot. Az ember ilyenkor csak a tornyosuló akadályt látja, azt nem, hogy meg is lehetne kerülni. Mert mindig van másik út, csak beszűkült tudatállapotban azt nem látjuk.

Hogy miben tud segíteni a terápia? Nos, amit te jelenleg problémának látsz, az a jéghegy csúcsa. A felszín alatt ott lapul minden, ami azt a problémát okozza: a személyiséged, az önértékelésed, a korlátozó hiedelmeid, a gyermekkorod óta elsajátított és rögzült hibás sémáid. Ilyen alapokkal a probléma valóban megoldhatatlan. A terápia azonban nem a jéghegy csúcsával foglalkozik, hanem az alapokkal. Átdolgozza a személyiségstruktúrát, növeli az önértékelést, megváltoztatja az önmagunkhoz és a világhoz való viszonyunkat. És amikor ez megtörténik, akkor a probléma hirtelen kezelhető válik. Nem a probléma a leküzdhetetlen, hanem TE nem tudod megoldani. A terápiával azonban változik az a személy, akinek a problémát meg kell oldani, és ez a másik személy már meg tudja oldani.

Na ez az, amire a gyógyszer valóban nem képes. Az csak eltompítja az agyad, hogy ne vegyél tudomást a problémáról. Attól még ott lesz, csak nem foglalkozol vele... A terápia viszont lehetővé teszi, hogy kezelhető legyen.

2017. febr. 14. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

2#. Antidepresszáns nem tompít,illetve nem ez a célja,a legtöbb SSRI inkább pörget,a dopaminerg,noradrenerg szerek meg még inkább.

Sokan összekeverik a problémákat az endogén depresszióval,ami gyógyszer nélkül reménytelen(nem nyugtatóra gondolok).

2017. febr. 14. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

# 3: Bocsánat, rosszul fogalmaztam: valóban nem tompít, de azt tartom, hogy eltereli a figyelmet a problémáról. Szedtem SSRI-típusú antidepresszánst, nekem az a tapasztalatom vele, hogy csak arra jó, hogy ne vegyek tudomást a problémáimról, amikkel egyébként meg kellene küzdenem.

Életem során kétszer volt endogén depressziós epizódom (mindkettő hosszan, több mint fél éven keresztül állt fenn, fokozatosan súlyosbodva). Első alkalommal pszichiáter kezelt antidepresszánssal és rövid terápiával. Saját kérésemre álltam le a gyógyszerrel, fokozatosan, mert úgy éreztem, többet árt, mint használ. A terápia átmeneti javulást hozott, de évek múlva visszatért a problémám.

Akkor már pszichológushoz fordultam, többek között pont azért, mert nem akartam antidepresszánst szedni. Nem múló hangulatzavarról volt szó, hanem akkor már szinte csak vegetáltam. A terápia önmagában is segített! Nem bántam meg, hogy ezt az utat választottam, és ezúttal hosszúterápián vettem részt (3 év volt), de sikerült mélyen átdolgozni a személyiségstuktúrámat. Meggyőződésem, hogy már a depresszióra való hajlamom is a múlté, hiszen a változások révén már egészen másképp viszonyulok a problémákhoz, mint korábban. Már mindent csírájában érzékelek és kezelek, el se tud jutni olyan szintre, hogy depressziót okozzon.

2017. febr. 15. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Részben egyetértek,mert valóban hasznos a pszichoterápia,ez a rész stimmel,aláírom. Főleg,ha csoportosan,a beteget a környezetéből kiragadva,szakértelemmel történik.

De: a súlyos,fetrengő,rosszullétes beteget nagyon rossz közérzet,levertség esetén fel kell hozni a terápiához,ha agonizál a szenvedéstől,nem eszik,nem alszik,nem tud lábra állni,ott gyógyszer kell először.

2017. febr. 15. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!