Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Lámpalázas, izgulós típus vagy?

Lámpalázas, izgulós típus vagy?

Figyelt kérdés
Azt szeretném megtudni, hogy mások hogyan érzik magukat, ha szerepelniük kell mások előtt, esetleg sok ember elé kiállni, vagy bemenni a főnökhöz beszélni vele, iskolai szereplések, felelések. Leginkább nem az akkor érzett félelem érdekelne, hanem a vele járó testi tünetek, pl. tenyérizzadás, hangremegés, szapora pulzus, dobogó szívérzet, ilyesmi. Leírnátok, hogy nálatok hasonló helyzetekben mi történik, azt is, ha semmi és teljesen nyugodtak tudtok lenni? Azt is szeretném még kérni, hogy aki ideges típus, írja már le, hogy a gyermeke is ilyen lett? Én ilyen vagyok és a 2 éves gyermekem is, egyre jobban látom rajta. Fel sem tudom fogni, hogy ez hogyan öröklődhet, esetleg tanult lehet? De honnan látná? Nálam 4.-es koromban kezdődött, előtte imádtam középpontban lenni, de ő már most ilyen és nem szeretném, ha olyan szenvedései lennének, mint nekem.
2017. márc. 24. 11:48
 1/5 anonim ***** válasza:

Én sose szerettem középpontban lenni, szerepelni. Ideges vagyok, félek, hogy össze-vissza fogok beszélni. De kell ilyen helyzetben lennem (előadásokat tartani). Még mindig nem szeretem, nem szoktam meg, de mindig arra gondolok, hogy soha nem történt semmi baj, nincs miért izgulni. Próbálok nem foglalkozni vele. Most már azért jobban viselem, mint legelőször, de nem az igazi még mindig.

Szüleim nem ilyenek. Ők sem kifejezetten szereplős típusok, de azért magabiztosabbak mint én.

2017. márc. 24. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
53%

A lámpaláz egy teljesen normális és természetes dolog.

Én kamaszkoromig nagyon izgulós voltam, még az osztályom előtt is utáltam szerepelni. Aztán picit "erőltettem" a dolgot, direkt vállaltam szerepléseket nagyobb nyilvánosság előtt és apránként megszoktam, később olyan munkám lett, amiben gyakran kell sok ember elé kiállnom, nyilvánosan beszélnem, interjúkat adnom. Ettől függetlenül egy-egy új helyzetben a mai napig elfog a lámpaláz. Nemrégiben kezdtem amatőr színjátszásba, és a fellépés előtt nagyon is izgultam (a felsorolt tüneteket mind produkáltam), pedig hidd el, rutinos szereplő vagyok! De ez a helyzet új volt számomra, ezért izgultam - és az összes társam is.

Ami a gyermekemet illeti: ő az első színpadi fellépéseikor egyáltalán nem izgult, neki teljesen természetes volt, hogy sok ember előtt színpadra kell állnia (6-7 évesen). Aztán idővel ő is "megtanulta", hogy mi az a lámpaláz, szerintem a társairól ragadt át rá. Most már minden nyilvános szereplése előtt van valamennyi lámpaláza, de ez nem akadályozza meg, sőt, inkább hergeli.

Szóval szerintem ne aggódj a lámpaláz miatt: termelődik az adrenalin, ami teljesen normális és még fokozza is a teljesítményt! Nem az a lényeg tehát, hogy leküzdd az izgalmat, hanem az, hogy megtanuld a javadra fordítani - és a gyerekednek is tanítsd ezt meg.

(Egyébként a fellépésem előtti izgulásomban a 10 éves lányom volt az, aki tanácsokat adott nekem, mondván, ő most olvasta a Tudorkában, hogy mit kell kezdeni a lámpalázzal. :) Nagyon cuki volt, amikor "elemezte" a tüneteimet és ellátott okos ötletekkel - pl. hogy egyek csokit a fellépés előtt, mert az segít. :) )

2017. márc. 24. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

Szerintem azért van hogy az évek mulásával kialakul a gyerekekben a lámpaláz ,mert ahogy nőnek egyre inkább megtanulják mások szemével szemlélni saját magukat ,mig az elött csak a saját perspektivájukat ismerték ,ezért tudasul bennük hogy bizonyos cselekedeteik ,mozdulataik a kivül álló számára nevetségesenk ,viccesnek vagy ügyetlennek tünhet(igy izgulni fognak a szereplés elött ..stb)

Ezzel azt akarom mondani hogy nem feltétlenül a te hatásod miatt lámpalázas a gyerek.

2017. márc. 24. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
# 3: Szerintem ez egy nagyon jó meglátás!
2017. márc. 24. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, nagyon jókat írtatok. Valójában, olyan 1,5 évesen vettem észre a lánykámon, hogy mostmár saját magát is figyeli és ekkor kezdett el szégyenlősebb lenni, elbújni. Köszi mindenkinek!!
2017. márc. 27. 08:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!