Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » OCD vagy valami más?

OCD vagy valami más?

Figyelt kérdés

Mai napig már régóta vannak furcsa szokásaim "szertartásaim" és nemrég véletlenül olvastam az OCD-ről és meglepődtem hogy jé nekem ilyen tüneteim vannak. Pl. alvás előtt az ágyamnak a sarkát 7-szer megkopogtatom (ez nekem is fura), az asztalomon mindent rendezgetek, suliban is a könyvnek pontosan egyvonalban kell lennie a padnak a szélével, nem merek kés közelébe menni, nem merek a járda szélén sétálni, nehogy elüssön egy autó. Ha a bal kezemmel hozzáértem valamihez akkor a jobb kezemmel is ugyanannyiszor hozzá kell érnem. Még sok hasonló ilyen szokásom van. Vannak kényszergondolataim is pl. félek hogy kibeszélnek és rondának tartanak, vagy vannak olyan esetek hogy néha belegondolok hogy mi lenne ha meghalna egy szerettem/ismerősöm és képes vagyok elsírni magam emberek előtt.. Viszont van olyan is hogyha komolynak kéne lennem akkor meg nem tudom megállni hogy ne vigyorogjak vagy nevessek.

Ez OCD vagy valami más lehet?

A szüleimnek nem mondtam még, mert nem vesznek ilyen téren komolyan.

15/l



2018. ápr. 4. 15:18
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Ja és sokszor kétszer-háromszor is nekifutok egy mondatnak mire értelmezni tudom
2018. ápr. 4. 15:20
 2/15 A kérdező kommentje:
És mindig ellenőrzöm hogy becsuktam-e az ajtót, vagy hogy csöpög-e a csap. Félek ha valaki jön mögöttem az utcán és arra gondolok hogy biztos engem követ meg rosszat akar. Sokszor ellenőrzöm hogy van-e valami/valaki az ágyam alatt és fekete hogy valakit/valamit meglátok mögöttem a tükörben és a sötétben vám hogy alakokat látok.
2018. ápr. 4. 15:51
 3/15 A kérdező kommentje:
félek*
2018. ápr. 4. 15:52
 4/15 anonim ***** válasza:
72%

Hát, ez nagyon annak tűnik... Nekem is vannak hasonló dolgaim, de nem annyira vészesek, még viszonylag normális keretekben tudom tartani. Nézd meg a videót, ő egy tipikus OCD-s:

https://www.youtube.com/watch?v=4MT3vShtY2o

2018. ápr. 4. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Ennyire nem vészes mint a férfinek a videón.
2018. ápr. 4. 16:28
 6/15 anonim ***** válasza:
Én azért a helyedben elmennék egy szakemberhez. Chadnél is tizenévesen kezdődött, aztán később súlyosbodott.
2018. ápr. 4. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
48%

Mindenképp keress egy JÓ dokit. Sajnos nem könnyű a helyzet, mert egy átlagos pszichiáternek nem biztos, hogy van annyi szaktudása és tapasztalata, mint kellene. Szóval olyan kell, aki erre specializálódott.


Ha Budapesten vagy a környéken laksz, akkor ajánlom a Honvéd kórházat, ott van speciálisan kényszerbetegekkel foglalkozó osztály. Egy előzetes interjúra kell elmenni (telefonon kell időpontot kérni előtte), és utána megmondják, hogy ambuláns vagy befekvős kezelést javasolnak.

Ha jól emlékszem, akkor a Nyírőben is van ilyen speciális részleg. Illetve a Tündérhegyen meg állítólag kifejezetten "szeretik" az ocd-seket. Szóval nézz utána ezeknek, mert ők nem csak teletömik gyógyszerrel a betegeket, hanem vannak rendes pszichoterápiák, amik sokat segíthetnek. És minél előbb "elkapjátok" az ocd-t, annál jobb.

Mint a videóban is szerepelt (köszi a válaszolónak, nagyon érdekes volt látni ilyet), ezek a cselekedetek a szorongásra, aggódásra adott válaszok. Sok esetben (mint a videóban szereplő srácnál is) valami rossz dolog elkerülésére "fejlődtek ki". És hallhattad, ő maga is tudja, hogy ezek "babonaságok", mégis csinálja. - Na, ezért mondják, hogy az ocd-sek tulajdonképpen nem elmebetegek a szó klasszikus értelmében, mivel nagyon is tudatában vannak annak, hogy amiket csinálnak, az "nem normális". Ráadásul szenvednek emiatt, egyrészt mert az ilyen tevékenységek nagyon időrablók tudnak lenni, másrészt meg mert "valami" nyomja őket, hogy mégis csinálják ezeket a felesleges dolgokat.

2018. ápr. 4. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Másfél órára lakunk Budapesttől, szerintem az nincs is olyan messze de nincs is közel. Pedig jó lenne egy olyan hely, ahol nem teherként gondolnak ennek a kezelésére. Lehet hogy a szüleim nem fognak bele menni, de majd megbeszélem anyukámmal. Talán még ő az a fajta aki nem azt mondja, hogy csak bebeszélem.

2018. ápr. 4. 20:00
 9/15 anonim ***** válasza:

Részemről szívesen, és kívánom a legjobbakat. :)


Úgy gondolom, azt az egy alkalmat mindenképp megérné bemenned Pestre; ugyanis a kb. fél órás beszélgetés szakemberrel történik, így ő azt is elmondja, ha szerinte nem vagy ocd-s.

Szóval keresd meg valamelyik intézményt, kérjetek időpontot telefonon (mivel 15 éves vagy, szerintem kelleni fog hozzá anyukád is), beutaló nem szükséges, ha jól tudom, és országos ellátásúak az intézmények.

Plusz össze is köthetitek ezt az alkalmat egy jó kis kirándulással, ha már annyit utaztok. :)

2018. ápr. 4. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Még egyszer köszi :)

Amúgy májusban megyünk Pestre a sportkórházba, úgyhogy lehet hogy akkor sort kerítünk arra is.

2018. ápr. 4. 21:22
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!