Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ilyenkor érdemes lenne a...

Ilyenkor érdemes lenne a másik pszichológus által ajánlott úton elindulni, vagy menjek vissza a régihez, annak reményében, hogy talán jobb lesz, esetleg hagyjam az egészet a francba és próbáljak meg ebből valahogy kikászálódni?

Figyelt kérdés

Első pszichológusnál sokszor késtem, igaz csak 1-2 perceket, ennek meg volt az oka, lentebb leírom. Meg időnként kedvtelenül mentem hozzá, ami abból fakadt, hogy más városban lakom mint ahol ő rendel, és az iskola is abban a városban van ahol a rendelés, az utolsó óráim sokszor elmaradtak és hazamenni nem érte volna meg mert utána mehettem volna rögtön vissza. Ezért az 2-3 órákat, hogy ne legyek senkinek se a célpontja(gondolok itt a kéregetőkre és az olyan emberekre akik az óra előtt szeretnék, ha megnézném a telefonomon, hogy mennyi az idő stb.) tömegközlekedési eszközökön utazgatva, és plázákban sétálgatva ütöttem el, mert így olyan mintha célirányosan mennék valahova. De volt, hogy itt is belém kötöttek, mert rá mertem nézni az illetőre erre az a válasz jött "ne nézzél te cseléd, mert mindjárt kinyomom a szemedet!". Késéseim is szintén ebből fakadtak, hogy nem akartam a rendelő előtt az utcán tipródni 10-20 percet, ezért a későbbi villamossal mentem, amivel késtem 1-2 percet. A 2-3 órás mászkerálás miatt kezdett elegem lenni, és már a hangulatomat is elrontotta így kedvtelenül késve mentem hozzá, amiből ő azt szűrte le, hogy én nem szeretek hozzá járni. Erről nem számoltam be neki.

Meg volt olyan, mikor valamiről meséltem, akkor azt mondta "Ezek traumák, ebből egyedül nem lehet kijönni nekem se menne." utolsó találkozásunkkor meg "Ebből egyedül is kilehet jönni, csak nagyon nehezen.". Meg megkérdezte miért járok hozzá, amire mondtam, hogy változni szeretnék. De rengeteg dologról nem mertem neki beszélni.


Pénzt amit nála elköltöttem, nem anyukámék adták, hanem én kerestem meg minden egyes forintot, adott kedvezményt is, de még így se nagyon tudtam megengedni magamnak, hogy hetente menjek hozzá, így legtöbbször 2hetente látogattam a rendeléseit, de volt mikor dolga volt és ezekből a látogatásokból lett 3-4hét is. Úgy érzem, hogy a hibámból kifolyólag, kisöpörtem egy csomópénzt az ablakon, és nem lettem jobban, csak még mélyebbre süllyedtem.


Jártam másik pszichológusnál, akinek nagyobb tapasztalata van, amit elkezdtem mesélni, abba valahogy mélyebben belementünk, de nagyon nehéz volt ezekről a dolgokról beszélni. Ő ajánlott egy magánpszichiátert akit jónak tart, meg még mondta, hogy hova kérjek beutalót állami pszichológiai rendelésre, mert szerinte a pénzemnek amit ezekbe forgatok annak van máshol is helye. Meg írjak neki e-mailt azzal kapcsolatban, hogy mit sikerült rendeznem. Ennek már egy hónapja, és azóta fontolgatom, hogy belevágjak-e? Első is mondta, hogy látogassak meg egy pszichiátert is, elmentem államiba 5percet beszéltünk, ez idő alatt felállított egy diagnózist írt gyógyszert és elküldött. Mikor visszamentem, és mondtam a gyógyszerrel kapcsolatos panaszaimat, akkor mondta "szedje tovább majd beáll", és 2perc után elküldött és hívta következőt. Előtte is már jártam pszichiáternél, akkor próbáltuk a Xanaxot, Ataraxot és a Stimulotont is. Ezek közül egyik se vált be. Úgy érzem, hogy nehéz újra és újra felidézni azokat a dolgokat amikről az első pszichológusnál beszéltem, eléggé megterhelő és ha nem válik be akkor lehet a jelenleginél is rosszabb állapotba kerülök.



Elnézést, ha kicsit hosszúra és néhol zavarosra sikeredett.


2018. júl. 23. 20:24
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem volt hosszú, én értettem amit leírtál. Annyit tudnék hozzátenni, hogy a pszichiáter mindenkinél 5 percet tölt. Megállapítja a betegséget, és felírja rá a gyógyszert. Ezért kell elmenni hozzá. A pszichológus már egy másik dolog. Ha tudod mi a bajod, és szeded a gyógyszereidet, és a pszichológus útmutatásait betartod, akkor van esélyed a gyógyulásra. De ez hosszú, hónapokig tartó folyamat. Ha nem tartod be, akkor tényleg kidobott pénz...
2018. júl. 23. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Szia!


A pszichológus rendeléseit nem látogatni kell, hanem lehetőleg minél aktívabban együttműködni vele, közösen dolgozni a megoldandó problémákon.

Ehhez az is kell, hogy képes legyél elmondani/leírni/vhogy kifejezni mit gondolsz, érzel, akarsz, stb. A pszichológus sem gondolatolvasó. Amíg visszatartasz dolgokat, és csak látogatod a rendeléseit, nem sok mindent tud ő sem kezdeni.

Ahhoz pedig, hogy meg tudj nyílni előtte, az kell, hogy lehetőleg maximálisan meg tudj bízni benne.

Ha a kapcsolatotokban nincs meg ez a kölcsönös bizalom, akkor a terápia sem működhet jól.

Én egy nagyon jó, lelkiismeretes szakembert (pszichológust) találtam, és összeteszem érte a kezem.

Jobban megbízom benne, mint bárki másban (de NEM függök tőle!, mert tudom, hogy ez neki csak a munkája, nem barát, szülő, stb).

Ezeket a dolgokat gondold át és amit itt leírtál, érdemes lenne megbeszélni vele, vagy akár leírni neki, ha személyesen szóban nem tudod elmondani.

Meg fogja érteni, és lehet, éppen ez előmozdítaná a kapcsolatot is, ami pozitívan hatna a terápiára.


Mindezt személyes tapasztalatból írom.

2018. júl. 23. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

#1

Köszi a válaszod.

Aki a xanaxot ataraxot meg a stimulotont írta, az is állami volt, nála fél-1órát töltöttem és próbált beszéltetni csak valamilyen szinten ellenszenvesnek tűnt, így nem nyíltam meg, máshova meg nem mehettem.

Hozzá már nem is tudok menni, mert gyerekekkel foglalkozik. Ő még anno a vadaskertbe akart elküldeni, annak reményében, hogy a gyógyszerek nélküli terápia hasznosabb lesz, de anyukám nem rendezett az ügy érdekében semmit, mert úgy gondolta, hogy megleszek akkor bélyegezve.


Kicsit érdekes, 5perc után a papira leírja, hogy szociális fóbiám, generalizált szorongásom van és erre írogat fel gyógyszereket. Aztán menjek vissza beszélgetni x hét múlva. De a gyógyszertől koncentrációs zavarom lett, és eléggé tompának éreztem magam, ami az iskola és a tanulás terültén nem túl előnyös. Erre meg a fent leírtakat reagálta.



#2

Köszönöm, hogy ezt megosztottad velem!


Elnézést! Látogattam szó, nem ebbe a szövegkörnyezetbe illik. Így akkor korrigálnám, *2hetente tudtam csak részt venni a rendelésein, tanácsait/iránymutatásait próbáltam megfogadni és aszerint cselekedni. Némelyik tényleg eléggé hasznosnak bizonyult, de ezekben elért pozitív eredményekről se számoltam be neki, mint ahogy sok más dologról se beszéltem, amiből ki lehetett volna indulni. Azzal is tisztában vagyok, hogy neki ez a munkája és ezzel keresi a kenyerét, meg van magánélete. Valahol olvastam, hogy sokszor a véleményük szakemberként és magánemberként megoszlik. Szóval van olyan dolog amit magánemberként nem tolerál, de szakemberként megért, vagy pont fordítva.

Rendelőn belül szakember, valódi életben meg magánember.


Csak ez a kettő mondat kicsit furcsának tűnik a számomra, és ez zavar a legjobban az egészben:


"Ezek traumák, ebből egyedül nem lehet kijönni nekem se menne."


"Ebből egyedül is kilehet jönni, csak nagyon nehezen.".


Mert itt az utolsó rendelésen mondottak, szemben állnak egy párhónappal ezelőtti rendelésen mondottakkal.


Érzéseimről nem vagy csak nagyon nehezen tudok beszélni, húszon év alatt, nem nagyon volt ez a téma a családba, mert feszélyezve éreztem magam, vagy "hagyd abba a panasz órát!" mondattal el volt rendezve. Így ha valami történt velem, akkor volt, hogy sehogy, vagy felületesen tárgyilagosan elmeséltem.

Kimutatni és kiadni magamból is nagyon nehezen megy, ebből ki folytatólag rengeteget szorongok, és más egyéb problémáim vannak. Óvodába is már jelen volt ez, pl. óvónő előtt estem le a mászókáról, eltört a kezem, rohadtul fájt. Ő oda ordította "úgy van kisfiam majd máskor nem fogsz majomkodni!". Rettenetesen fájt a kezem, de nem mertem sírni, mert féltem attól, hogy mi lesz a reakciójuk esetleg még jobban letolnak felnőtteknek. Így próbáltam úgy tenni mintha nem történt volna semmi, bementem a többiekkel ebédelni. Délután mikor anyukám hazavitt, akkor meséltem el neki a történteket. Ő ezt nem akarta elhinni, így elvitt egy délutáni foglalkoztatásra(ez volt a nap menetrendje) amin észrevették, hogy védem a kezem, anyámnak is elmondták az észrevételüket. Ekkor már a kezem kétszeresére duzzadt és itt kezdtek el hinni nekem. Kb. a baleset után 12 órával kaptam meg a gipszet a kezemre.



Ezek az én tapasztalataim/véleményeim.

2018. júl. 23. 22:11
 4/4 anonim ***** válasza:

Szia!

Valószínűsítem, hogy még most is nagyon fiatalka vagy :)

Sajnos átérzem a problémádat, nekem is volt generalizált szorongásom évekig, és csak akkor múlt el tényleg, amikor a dokimnak sikerült eltalálnia azt a hatóanyagot és mennyiséget, ami az én esetemben használ. Ez nagyjából 5 évbe telt, addig nem nagyon tudtam, hogy tulajdonképpen a teljesen tünetmentes (egészséges?) állapotot is el lehet érni. Én is rengeteg panaszt elmondtam az orvosomnak (aki amúgy egy nagyon lelkiismeretes orvos, egy kis tündér tényleg), de úgy vettem észre, hogy a pici dolgokat inkább hanyagolta, és tényleg arra koncentrált, hogy az életminőségem jó legyen.

Én is kaptam benzodiazepint (mint nálad a Xanax), csak én Rivotrilt, ráadásul lónak való adagot egyetem alatt. Mondanom sem kell, hogy nem tudtam tanulni, mert folyton aludtam, meg fáradt-dekoncentrált lettem tőle :( , de mostanra már tudok vele tanulni, aludni és tényleg bármit csinalni, kell egy kis idő, amíg 'megszokod' a hatását.


A hangvételből érzem egy picit a szociális fóbiádat, illetve abból, hogy viszonylag nagy hangsúlyt fektettél arra, hogy idegenek beszóltak ("mit nézel" szöveg), pedig hagyomanyos esetben felnőttek ezt nem veszik komolyan. Ezt nem bántásból írtam, csak úgy feltűnt :)


Ha van kedved, írd meg mindenképp a korodat, és persze ha van még erőd, akkor a problémáidat is, szívesen meghallgatom, hátha itt többen többet tudunk :)

2018. júl. 23. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!