Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Egy 14 éves lányon mutatkozhaz...

Egy 14 éves lányon mutatkozhaznak már a borderline személyiségzavar tünetei?

Figyelt kérdés

Adott egy különösen impulzív, 14 éves lány:


- Önpusztító életmódot él: folyton bajba keveri magát az iskolában (egy iskolából ki is rúgták) és verekszik, iszik, evészavaros. Arra is volt már példa, hogy megvágta magát.


- Az egyik pillanatban egy jókedvű lány, a következőben egy agresszív kis boszorkány. Elég egy rossz szó ahhoz, hogy felhúzza magát és dühkitörése legyen. Aztán, amikor rájön, hogy túlreagálta a helyzetet, vagy elviharzik, vagy kétségbeesetten elkezd mentegetőzni.


- Szörnyű hangulatingadozásai vannak: egyik nap határozott elképzelései vannak a jövőjével kapcsolatban és terveket készít, a következő napra pedig teljesen üressé, letargikussá válik, mintha kicserélték volna. De elég egy fél nap is hozzá, hogy egyik állapotból átessen a másikba.


- Instabil a kapcsolata a barátaival: a legtöbbjükkel egy idő után maga szakítja meg a kapcsolatot, mondván "nem tudnak elhagyni engem, ha előbb én hagyom el őket".


- Viszont amíg el nem taszítja magától őket, olyan dolgai vannak, hogy behisztizik, ha fél percen belül nem válaszolnak egy üzenetére, vagy valaki egy kicsit nyűgösebben szól hozzá. Mindent személyes sértésnek vesz.


- Senkivel sem akar közelebbi viszonyt kialakítani, mert fél tőle, hogy elhagyják. Direkt úgy viselkedik, hogy mindenki megutálja, utána meg siránkozik, ha sikerült elérnie ezt.


A családi hátteréről csak annyit, hogy a szüleinek már rég megromlott a kapcsolata, de nem akarnak elválni, így otthon általában elég rideg a hangulat, és a szülők elhanyagolják a gyereküket. Évek óta tart ez az állapot, és hiába próbált közeledni hozzájuk a lányuk, túlságosan el voltak foglalva a saját problémáikkal. Egy idő után felhagyott a próbálkozással, ekkor kezdett zülleni.


Ti mit gondoltok? Ezek lehetnek a borderline személyiségzavar tünetei? De hiszen még olyan fiatal, nem?



2018. szept. 20. 18:11
 1/6 anonim válasza:
Én ugyan ez voltam 14 évesen, kivéve a verekedést és az ,,iskola váltást". Ez az a kor amikor az úgy nevezett legmélyebb ponton vannak a tinik és a rájuk nehezendő nyomás még rátesz egy lapáttal, iskola,tovább tanulás, megfelelési kényszer. Szerintem a lány a családi háttérnek köszönhetően agresszív, így fejezi ki magát, természetesen neki se jó a szüleit így látni. Az átmeneti antiszociálisság ,,mindenki hagyjon békén *és bezárkózik a szobába*" és hogy néhány barátját is hanyagolja szintén telljesen normális ebben a korban. Most ez ilyen, el kell fogadni. Nem mindíg lesz ez így max még 1-2 év és helyre áll minden. Nem kell faggatni/nyaggatni, ne aggódj telljesen átlagos minden mai fiatal ugyan ez ebben a korban! :)
2018. szept. 20. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Egyszerűen nem szereti az életét, nem kell mindenhez magyarázatot adni és mindenkit pszichológushoz küldeni.. akkor tényleg elhiszi hogy nincs minden rendben vele.. még fejlődésben lévő gyerek hidd el megoldja ő magától mire felnőtt lesz, addigra megismeri önmagát.

A gyerekek vannak olyan intelligensek mint a legtöbb felnőtt csak még keresik a helyüket.. szoval csak felismeri a saját problémáját és javit rajta idővel egyedül.

Nem szellemi fogyatékos ő is tudja hogy az ér vágás rossz dolog, és nem ismerheted a magánéletét sem szóval szerintem ne avatkozz bele

18l

2018. szept. 20. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nyilván minden 13-14 éves hisztisebb az átlagnál, de ennyire? Nekem is volt ajtócsapkodós korszakom, de én azért nem ebbe a kategóriába sorolnám azt amit ez a lány csinál.
2018. szept. 20. 18:50
 4/6 anonim ***** válasza:

Elvileg mutatkozhatnak, de még ő sokat változhat.


Az biztos, hogy valami nincs rendben az életében. Nem fogják diagnosztizálni, de érdemes lenne szakemberhez elvinni.

2018. szept. 20. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Szerintem is erdemes lenne egy szakemberhez elvinni.. Nem vagyok orvos de ezek a tunetek mind mind a borderline... Én is az vagyok sajnos. Mivel mostmar tudom, így mar visszavezetheto, hogy tizeneves koromban mik voltak azok a kirohanasaim, amik most is megnehezitik az eletem. Nem diagnosztizaljak a borderlinet csak 18 eves kor utan. Mindenestre ha nalam hamarabb eszre vettek volna hogy baj van és hamarabb kezeltek volna, akkor talan nem viselne meg ennyire mint most és talan több kellemetlen helyzetetelkerulhettem volna, amit ez a betegseg okozott. Szerintem mindenkepp szuksege van segitsegre, ha nem is biztos hogy borderline akkor is mert a viselkedese semmi esetre sem normalis szerintem. Egy atlagos tininel a sima "lazado korszak " nem ennyire intenziv.. Viszont az fontos hogy ne úgy mondja el neki az ember, hogy na téged dilidokihoz kell vinni, mert valószínűleg tamadasnak és ellensegesnek fogja talalni.. Inkabb meg kene probalni úgy ravenni, hogy tudja, ez az o erdekeben van és hogy a későbbi elete ne legyen egy remalom.. :)
2018. szept. 29. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Amit írsz az Bordeline tünet, én is Bordeline vagyok és Bipoláris személyiség zavaros a kettő nem ugyan az de a tünetek hasonlóak. 19 éves koromba diagnosztizáltak most 39 vagyok a Bordeline maga a pokol. 18 éves kortol diagnosztizálják ezt az állapotot, azért írom hogy állapot mert ez nem betegség az orvosom mondta. Évekóta járok pszichiátriára többször bent feküdtem. Barátaim nincsenek a családommal sem vagyok jóba mindenkit elűzök magam körűl. Sokszor nincs kedvem élni sem többször megpengéztem a karom. Bordeline állapotra nincs gyogyszer csak egy valami segít a pszichoterápia. A kislány lehet Bordeline lehet vinni pszichologushoz talán segít. Sokszor segít a beszélgetés. Lehet jót tesz neki is. Ha van még kérdésed írhatsz pirivit bátran.
2018. okt. 13. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!