Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Lányok! PCOS-t diagnosztizálta...

Lányok! PCOS-t diagnosztizáltak nálam. Hogyan, mit, mennyit étkezhetek?

Figyelt kérdés
Azonnal fogynom kell, az orvost idézve "bármi áron". Fizikai munkát végzek, és nem tudom megoldani a napi 5 étkezést. Nincs rá lehetőségem. Merckformint kell szednem, napi egyet. Szeretnék tanácsokat, javaslatokat, tapasztalatokat Tőletek! Itt már sok hasznos infót kaptam, bízom benne, hogy ezúttal is így lesz.
2010. aug. 4. 14:44
 1/4 anonim ***** válasza:
A cukros ételeket kerüld.
2010. aug. 4. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Tartalom (klikk):


1. Diéta


2. Mozgás


3. Gyógyszer



A PCOS egyelőre nem gyógyítható, de a tünetek visszafordíthatóak, és az állapotromlás megakadályozható az éveken át alkalmazott megfelelő kezeléssel.



Fontos tisztázni, hogy az alapkezelés minden PCOS-ban szenvedő számára ugyanaz, függetlenül a konkrét panaszaiktól!



Egyeseknek a fokozott szőrnövekedés, másoknak a meddőség okozza a fő gondot: de nem magát a tünetet kell kezelni, hanem az alapbetegséget.



Az alapkezelés az inzulin rezisztencia visszaszorítására irányul. Három összetevője miatt hármas alapkezelésnek nevezik. Kettő az életmódra vonatkozik, a harmadik összetevő a gyógyszer.



1. DIÉTA


Az étkezésünknek ki kell alakítani a napi ritmusát. Meglepő, de napi 5-6szor szükséges enni, kis adagokat. Így a vércukor szintje állandó marad, az anyagcsere felgyorsul, ad absurdum még fogyni is könnyebb így, mint koplalva.


Hogy miből válogassuk össze az étkezésünk alapjául szolgáló nyersanyagokat? – ez egy igen fontos kérdés, hiszen az inzulinrezisztenciában szenvedőknél alapvető fontosságú a glikémiás index (GI) szem előtt tartása.


Az adott ételre vonatkozó GI azt mutatja meg, hogy a fehér kenyérhez képest – ez vesszük 100%-nak – annak fogyasztásával mennyivel nő meg a szervezet vércukorszintje 2-3 órával később. Minél jobban felszökik a cukorszint, annál nagyobb az inzulinválasz is. Minél magasabb egy étel GI-je, annál több inzulin termelődik. Logikus, hogy a PCOS-ban szenvedőnél pont ezt kell kikerülni, hiszen a többletinzulin okozza a sok galibát a hormonháztartásban. Ezért – figyelembe véve a napszakonkénti változó inzulinérzékenységünket – főleg alacsony GI-jű ételek közül kell válogatnunk, amelyek általában komplex szénhidrátok, rostosabbak, lassabban emésztődnek. Logikusan, a finomított szénhidrátokra, mint a cukros, agyonfőzött, sok keményítőt tartalmazó ételek, magas GI jellemző, ezért ezeket ki kell iktatni az étrendből.


1.gabonaipari termékek: csak teljes kiőrlésű lisztből készült pékáru javasolt, illetve a köles és hajdina

2.a zöldségek közül a krumpli hanyagolandó, de vigyázni kell a száraz hüvelyesekkel is

3.gyümölcsök közül tiltólistás a szőlő és az aszalt gyümölcs, de a banán és a görögdinnye is óvatosságra int

4.a tejtermékek fogyasztása ajánlott a cukrozott joghurtok és zsíros sajtok kivételével

5.a húsfélék fogyasztása kifejezetten ajánlott, kivéve a zsíros húsokat (pl. oldalas, kolbász)

6.tabu az édesség és vigyázni kell a diabetikus készítményekkel is, mert CH-t tartalmazó cukorpótlóval készülnek

7.gyümölcslevek, üdítők helyett ásványvíz, teák ajánlottak; mértékkel fogyasztható kávé és jó minőségű, száraz bor



Az ételek elkészítésének módja is befolyásolja a GI-t. Valamit minél inkább roncsolunk, szétpárolunk; turmixolunk, pépesítünk; vagy zsiradék nélkül főzzük – annál könnyebben emészhetővé válik, így a GI annál magasabb lesz. Ezért tiltólistás a krumplipüré vagy reggelinél a pirítós kenyér. A hagyományos rántás helyett jobb habarni a sűrítésnél. Bő zsírban sütés helyett jobb alufóliában, teflonban, jénaiban stb. sütni.


Mivel a PCO-sok szervezete nem megfelelő inzulinérzékenységgel küzd, elsősorban erre kell tekintettel lenni az étrend kialakításakor. Az inzulinérzékenység reggel a legrosszabb, délben jobb, estére megint romlik. Ajánlatos korai órákban, már 7 órakor reggelizni; inkább lassú felszívódású szénhidrátokat fogyasztva és mellőzve a tejet; a lehetőleg ugyanazon órákban sorra kerülő tízórain, a kiadósabb ebéden, az uzsonnán és vacsorán kívül még egy utóvacsora is beilleszthető este 10 óra körül, ami inkább fehérje kell legyen.


Fontos lenne, hogy a napi 5-6 étkezésből minimum a három főétkezés állati eredetű, sovány fehérjét tartalmazzon: ez óvja az izomzatot, az anyagcsere-fokozó hatása nagyobb és jobban telít. Ugyanakkor a finomított cukrot mindenkor mellőzni kell.


Részletesebben:


1.reggeli: álljon komplex, lassan felszívódó (alacsony GI indexű) ételekből és némi fehérjéből, pl. körözöttes korpás kenyér

2.tízórai: tartalmazhat gyorsabban felszívódó szénhidrátot, amely azonban mennyiségében kevesebb, mint a reggeli pl. nem teljes kiőrlésű lisztből készült keksz és gyümölcs

3.ebéd: fontos, hogy tartalmazzon állati eredetű fehérjét (hús, tojás), valamilyen alacsonyabb GI indexű, de kiadósabb feltéttel (főzelék, saláta, durumlisztes – kevés adag! – tészta stb.) Ha nagyon vágyunk édességre, akkor érdemes ezt is ebben a napszakban fogyasztani.

4.uzsonna: a legjobb választás az idénygyümölcs; ezt követően az inzulinérzékenység romlik

5.vacsora: sovány fehérjéből álljon főleg, sok-sok zöldséggel, salátával

(Zentai Andrea anyagainak összefoglalásával készült)

2010. aug. 4. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

2. MOZGÁS


A mindennapos testmozgás kimutathatóan javítja az inzulinrezisztenciát: a becslések szerint akár 40%-kal. A szakemberek szerint a zsírégető típusú mozgásformák a legjobbak.



Nagyon fontos a rendszeresség, azaz: legalább heti 3szor legalább fél – 1 óráig végezzünk intenzívebb testmozgást. Akinek erre nincsen lehetősége, azoknál naponkénti fél órás intenzívebb séta, lépcsőzés is igen hatékony lehet.



3. GYÓGYSZER


Az életmódi változtatások önmagukban általában nem elegendők a PCOS tüneteinek visszafejlesztéséhez. A tapasztalatok szerint a gyógyszer legalább 40%-ban felelős a sikerért.



A legmegfelelőbb, elsőként választandó gyógyszer a régóta ismert, olcsó, de eleinte csak cukorbetegségben alkalmazott tabletta, a metformin (többféle márkanéven van forgalomban). PCOS-ben szokásos napi adagja normál testsúlyviszonyok esetén 3 x 500 vagy 2 x 850 mg, túlsúlyosaknál 3 x 850 mg, maximálisan 3 x 1000 mg.



Csupán kis dózissal szabad kezdeni, az első (felezett vagy negyedelt) szemet vacsora után kell bevenni napokig. Egyéni tűrőképességtől függ, ki mennyire gyorsan képes felépíteni az elérni kívánt adagot, emiatt a szoktatási időszak akár 4-6 hét is lehet. Ugyanis a kezelés megkezdésekor általában kellemetlenségek lépnek fel: haspuffadás, hasfájás, vizes hasmenés, émelygés.



Érdemes kitapasztalni, hogy milyen ételek fogyasztásánál fokozódnak a panaszok, általában a cukros, tejes termékek rontják a közérzetet. A rosszullét elmúltáig érdemes visszább venni az adagot, majd utána folytatni az adagemelést. Ha valaki nem bírja tolerálni a gyógyszert, úgy át lehet térni másfajta metformin készítményre, amely másféle vivőanyaggal készült.



Egyesek a gyógyszerszedés kezdeti időszakában arra is panaszkodnak, hogy szédülnek, farkaséhségük van, esetleg ájulás közeli állapotba kerülnek. Ennek oka a hypoglikémia lehet: túl kevés, és gyorsan felszívódó szénhidrátot vesznek magukhoz, közben a szervezet inzulinérzékenysége már javul, gyorsabban hasznosul a cukor. Ezért nagyon fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, a naponkénti többszöri étkezés. A diéta nem egyenlő a koplalással!



Léteznek nagyon ritka, veszélyes mellékhatások. Ilyen csak súlyos vese-, máj- vagy szívelégtelenség esetén jön szóba, de azokról eleve tudni kell és kizárják a metformin szedését. A metformin szedése kihagyandó altatásos műtétek idejére, illetve jódos kontrasztanyagos röntgenvizsgálatok napjára.



Rendszertelenül vagy egyáltalán nem menstruáló nőknél a kezelést (negatív terhességi teszt után) megvonásos vérzés gyógyszeres kiváltásával egy időben célszerű indítani. Kiegészítő kezelésre csak azok szorulnak, akiknél a hármas alapkezelés ellenére egyes tünetek továbbra is fennmaradnak.

2010. aug. 4. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A fenti összefoglaló a PCOS kezelésének legfontosabb elemeit tartalmazza.


[link]


Erről az oldalról származik, itt mindent megtalálsz a betegségről! Amúgy én is PCOS vagyok, nekem is fogynom kell.


25/L

2010. aug. 4. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!