Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Mammográfia vizsgálat után...

Mammográfia vizsgálat után visszahívás milyen okból történhet?

Figyelt kérdés

Nagyon beszartunk…

Anyukám 48, időszakos szűrésen volt, ma szóltak neki, hogy csütörtökön be kell mennie… semmi egyebet nem mondtak.

Már csak hab a tortán, hogy el akart menni azonnal magán vizsgálatra, hogy ne kelljen csütörtökig várni, de erre Debrecenben nincs lehetőség…


Valakinek bármi pozitív tapasztalat?



2023. okt. 16. 16:13
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
59%
Nekem (45N) láttak valamit, de én magánrendelésen voltam, szóval a leletet kaptam meg e-mailben. Ott részletesen le volt írva, hogy mit találtak és hogy vélhetőleg nem rosszindulatú elváltozást, de ellenőrző UH-t javasoltak. Ahol nem is találták már meg azt a valamit, valószínűleg csak valami zsírdaganat volt, esetleg megduzzadt mirigy. EESZT-ben fenn kell legyen a lelet ha államiban volt, ott a leírásból látszik, hogy mit találtak, mi a gyanú.
2023. okt. 16. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Nemtudom hol volt, de eeszt-ben semmi nincs.
2023. okt. 16. 16:26
 3/20 anonim ***** válasza:
100%
Még egy dolog: nyilván megijedtetek, de azért ez nem mindig jelent rákot, sőt! Az UH-s doktornő mondta, hogy nagyon sokszor látnak valamit a mammográfián, főleg az állami, elavult gépeken, amiről később kiderül, hogy semmi - zsírdaganat, megduzzadt mirigyállomány, ciszta stb. (én magánban, emlő tomoszintézisen voltam, de még ott is előfordul téves riasztás).
2023. okt. 16. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
47%
Megpróbálhatja felhívni őket, hogy még nem került be az EESZT-be a lelet, olvassák már fel a diagnózist/esetleg bemehet érte (nem tudom, hogy megy ez az államiban, csak olyan vizsgálatokon voltam mostanában, amiről kaptam leletet helyben vagy feltöltötték az EESZT-be).
2023. okt. 16. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Azthittem minden esetben felkerül az eesztbe a vizsgálatról minden.
2023. okt. 16. 16:35
 6/20 A kérdező kommentje:
Családban van orvos, ő beszélt valakivel, aki illetékes, hogy nézzen rá a leletre, ha mi már nem tudunk és kerek perec irja le, ha rosszat lát. Annyit irt vissza, hogy mindenkepp vissza kell menni, amit lat jo és rossz is lehet…
2023. okt. 16. 16:40
 7/20 anonim ***** válasza:
85%

A szűrésből való kiemelés ténye kerül fel az eesztbe (R3) . Ilyenkor még nem lehet megmondani, hogy van-e valami gond, ezért nem írunk semmit, csak a visszahívás időpontját és hogy a páciens telefonon értesítve.

A visszahívási arány 5% körül van, ennek kb 10%-a rosszindulatú daganat, a többi lehet aszimmetrikus emlőmirigy, ciszta, jóindulatú képlet, jóindulatú mész stb. Ha első megjelenés, annál valószínűbb a visszahívás, hiszen nincs mihez hasonlítani egy esetleges alkati aszimmetriát.


Magánvizsgálatra értelmetlen elmenni, mert nem tudja a magán kolléga, hogy mit láttak/tapintottak a szűrésen, korrekt orvos meg sem nézi, hanem elküldi vissza a szűrőközpontba. Ha mégis megultrahangozza, abban az esetben ha pl mikoromész vagy torzió miatt történt a visszahívás, ami uhval nem látszik, akkor születik egy negatív uh lelet és a páciens visssza sem megy, hiszen megnyugodott, volt már ilyen nem egy. Ha magán ammoba megy, akkor pedig meg kell ismételni a vizsgálatot (felesleges sugár, szakmaiatlan megintcsak), vagy ki kell kérni a CDt a szűrésről.



(Az állami szűrőközpontban lévő mammográfok jó minőségűek, csak a magáncégek hypeolják magukat okosan.)

2023. okt. 16. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Köszi az objektív választ.

Teljesen tünetmentes. Mondanám, hogy éves szűrésen vett részt, de egy pár év kimaradt..


Bár majdnem biztos vagyok benne, hogy a válasz nem, de az új időpont közelsége vagy távolsága indikálhat bármit?

2023. okt. 16. 17:25
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Igazán nincs mit.


Azt nem tudom, hogy máshol hogy van (gyanítom, hogy hasonlóan, mert így logikus), de mi így csináljuk: a napi anyag megy egy kupacba, és amikor az orvosnak akad ideje 2 ultrahangozás, mintavételezés között, leleletez egy adagot (kettős leletezés folyik, tehát tőle függetlenül egy másik, hasonlóan gyakorlott orvos is megnézi, ha véleménykülönbség van, akkor meg kell beszélniük, hogy legyen-e visszahívás).

Ha az asszisztens csúnyát tapint, vagy csúnyát lát a monitorján (bár ez nem a szakmája, és az ő kis felbontású monitorja nem is alkalmas diagnosztikára), akkor azokat kiteszi az orvos orra elé. Ha daganatgyanú van, akkor előrevesszük és hamar visszahívjuk. A "hamar" nálunk kb a jövő hetet jelenti. Ha nagyon fiatal a beteg, esetleg szoptatós, agresszívnek néz ki a daganat, az asszisztens nagyobb nyirokcsomókat tapint, akkor holnap reggel 8ra bejön, leül és vár, a műtét előtti jelölés után meg lesz nézve, mintavétel és fel az onkológiára kivizsgálásra.


Nem tudom, hogy nálatok mennyire van beúszva a szűrés leletezése, mi most picit beúsztunk, mindenkin (és a gyerekeinken) átment a lázas-köhögős-fülfájós vírus, alig lézengünk, de igyekszünk.

Nem tudom, hogy nálatok mit takar a gyors visszahívás. Szurkolok, hogy ne legyen gond!

2023. okt. 16. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:
Azthiszem múlthét elején volt a szűrővizsgálaton, es ahogy mondtam is csütörtökre hívták vissza. Egyébként a fizikai vizsgálat mindig része a mammonak? Mert gondolom ha tapintottak volna valamit, akkor most anyukám nem lenne meglepődve a visszahívás miatt.
2023. okt. 16. 18:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!