Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Hogy írattok fel fogamzásgátlót?

Hogy írattok fel fogamzásgátlót?

Figyelt kérdés

Én még nem írattam fel. De olvastam, hogy nem árt előtte egy labor, ami alapján felíratom és konkrétan az orvos kiröhögött, hogy ezt minek hoztam (pedig magánba voltam ami nem kevés 25.000 Ft konzultáció + 6000 Ft a recept felíratás)

Meg hogy ez a trombózisgyanú egy nagy hülyeség amit a covid oltásra fognak. (Én nem vagyok beoltva, ő hozta fel)


Nektek sem nézett labort az orvos fogamzásgátló felíratásánál? Csak úgy " találomra " felírta, hogy vagy jó vagy nem?

Kérdezte hogy van e gyógyszer allergiám. Mondtam, hogy nem tudok róla, ami nem azt jelenti, hogy nincs, de eddig legalábbis nem volt rá precedens.

De azért elég rosszul esett, hogy egy vagyon pénzbe kerül, nem viccből megy oda az ember és akkor még ki is nevetik pedig nem kérdeztem hülyeséget azzal, hogy kell e laboreredmény


nov. 11. 18:15
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
24%

1. Semmilyen vizsgálattal nem lehet megmondnai, hogy neked a 20 féle kombinűlt tabletta közül melyik fog beválni. Egyéni. Kipróbálod az egyiket, és ha nem jó, váltasz. Nem értem miért hiszik azt a nők, hogy egy laborleletből ki lehet olvasni, hogy a Julikának a Mistral kell, a Marcsikának a Lindyenette, a Gabikának meg a Volina. Ilyen nincs. Az, hogy neked éppen fájni fog-e a fejed mellette, vagy lesz-e pecsételő vérzésed, vagy elmegy-e a libidód, azt a Jóisten se tudja előre megmondani.


2. A genetikai thrombosis hajlam vizsgálata nem kötelező, és semelyik országban sem javasoláj rutinszerűen tabletta felírás előtt. Ha akarod, megnézeted, a te dolgod, de államilag finanszírozottan meg se kérheti a npgyógyász a vizsgálatot. De a trombózishajlam is ezer meg egy dolog függvénye, aminek egyetlen eleme a genetikai hajlam. Simán lehet valakinek trombózis ismert genetikai eltérés nélkül, és simán lehet, hogy sosem lesz trombózisa még tabletta mellett sem, pedig Leidenes.


Az, hogy a doki egy paraszt volt, azzal nem tudok vitatkozni, nem voltam ott. Kiröhögni a pácienst tényleg nem éppen tűnik kedves dolognak.

Viszont egy tabletta felírásért tök felesleges volt kifizetni több, mint 30 ezer forintot, ezt az sztk-ban megcsinálták volna nulla forintért is.

nov. 11. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

1.

Nekem pl. bőrgyógyász mondta, hogy kell hozzá, és kezdjem a háziorvosnál aki ad beutalót (mert nem magamtól gondoltam ki a felíratását, hanem ahhoz amit kell szednem előtte 1 hónappal el kell kezdeni a fog.gátlót)


2. Rutinszerű? Az egy kicsit túlzás, mert elég sokan rosszul vannak tőle. Azért nem lenne mindegy az a labor. Vagy lesz trombózisom vagy nem. Nem ilyen egyszerű szerintem, azért nem lenne mindegy.


3. SZTK-ban is érdeklődtem én időpontért, csakhogy januárra adtak volna időpontot és a bőrgyógyászhoz is akkor kaptam, de a fog. gátlót előtte 1 hóval már szedni kell mielőtt a másik gyógyszert szedem tehát nem akartam már tovább húzni. (A kérdés szempontjából nem volt lényeges ezért írtam mellé)

nov. 11. 18:53
 3/20 anonim ***** válasza:

"Meg hogy ez a trombózisgyanú egy nagy hülyeség amit a covid oltásra fognak." Semmi köze a Covidhoz.


Amit 2-es írt részben igaz: 1) Ez igaz (egy nagylabor alapján nem lehet megmondani, neked melyik lesz jó), de anno az én dokim pl. csináltatott egy nagylabort, mielőtt kiírta az első adagot, mivel egészen addig soha nem készült nekem ilyen (nem volt soha semmi műtétem, problémám), hogy van-e bármi durva eltérés. És lássuk be, a legtöbb huszonévesnek még életében nem volt nagylaborja, ha nincs valami krónikus betegsége, szóval ártani nem árt. Később 2 évente nagylabort és májfunkciót nézetett mielőbb újra kiírta. 2) Részben igaz, családi anamnézis alapján szokta normális orovs ajánlani. Leiden önmagában elég gyakori, kb. minden 10. embert érint itthon, de mivel az is és a hormonális fogamzásgátló is növeli a vérrögösödés esélyét ezért ilyenkor pl. hematológus bevonása lehet indokolt, vagy legalábbis tájékoztatni a beteget. De ezt általában csomagban csinálják, és ha már más véralvadási mutációk is vannak, akkor már komolyan megfontolandó. De abban igaza van, hogy ezt így nehéz megjósolni, hogy kinek mitől lesz trombózisa.


Az orvos bunkó, ehhez kétség nem férhet.

nov. 11. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:

Engem az állami doki is küldött, nem tiltakoztam ugyan, de ő megmondta, hogy csak akkor írja fel, ha megvan egy SZTK-s labor, ill. magánban trombózis panel vizsgálat. Ja, és természetesen, ha jók az eredmények. Ez dokifüggő.

1-es: „Simán lehet valakinek trombózis ismert genetikai eltérés nélkül, és simán lehet, hogy sosem lesz trombózisa még tabletta mellett sem, pedig Leidenes.”

Persze, de én biztos nem dobtam volna rá még egy lapáttal, ha rossz eredmény jön ki. Azért ne mondd már, hogy neked teljesen mindegy, ha mondjuk beteg vagy, és felír az orvosod vmit, hogy az egy piti, ált. kevés/semmi mellékhatással bíró szer, vagy mondjuk, mint a kemoterápia. És még írhatnák példákat.

nov. 12. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
38%

Csak reálisan kellene látni a kockázatokat. Mindenki azt vállal be, amit akar.

Csak azzal pl. hényan vannak tisztában, hogy a terheség, és főleg a gyermekágyas időszak legalább háromszor akkora trombózis kockázatot jelent, mint a fogamzásgátló szedése?

Érdekes, mégse pörög minden gyereket tervező nő meg terhes a hematológia előtt, hogy de bizony őt szűrjék le Leiden mutációra, mert mi van ha...

De a fogamzásgátló az aztán akkora rettegett dolog...

nov. 12. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

#4

Szerintem is az lenne a normális, hogy megnézi a labort.

Biztos úgy sem lehet teljesen kiszűrni, de ha már ennyi pénz otthagy az ember akkor meg végképp.

Nem is szerettem volna fog.gátlót eddig sem szedtem, de már annyira bosszant az arcom, hogy muszáj volt lépnem...

#5

"Csak reálisan kellene látni a kockázatokat. Mindenki azt vállal be, amit akar."

Reálisan? És reálisan honnan tudjam, hogy milyen hatással lesz rám egy új gyógyszer?! Azért szerintem egy labor eredményt mindenképpen nézhet az orovs, ha 100%-osan nem is tudja, hogy milyen hatással lesz rám, valamit csak kitud olvasni abból a laborból.


Szerintem egy sosem használt gyógyszer nagyobb kockázatot jelent mint egy (természetes) terhesség.

nov. 12. 14:09
 7/20 anonim ***** válasza:
0%

Mégis milyen laborról beszélsz amúgy? Mert nekem nem teljesen világos.

Gondolom egy rutin nagylaborról. Amiben van egy vese-, májfunkció, egy vérkép, esetleg vérzsírok.

Ha olyan mértékű májkárosodásod lenne, ami kizárja a fogamzásgátló szedését, akkor sárga lennél, mint a kikerics. Ha a veséd lenne full szar, arról azért tudnál magadtól is. Kb. ezek azok, amik kizáróm tényezők lehetnek.

Szóval mit várunk egy rutin labortól?


És nem, trombózios szempontjából nem jelent nagyobb kockázatot a fogamzásgátló, mint a terhesség vagy a gyermekágy hat hete.

nov. 12. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Pl. a cukor sem mindegy, hogy milyen fog.gátlót szedsz mellé.
nov. 12. 15:22
 9/20 anonim ***** válasza:
0%

Mi nem mindegy? Minden kombinált tabletta pont ugyanúgy hat a szénhidrátanyagcserére.

És a kizáró tényező csak a szövődményes cukorbetegség, amiről megint csak jó eséllyel tudnál.


Értsd meg kérlek: nem lehet egy labor alapján megmondani, hogy neked melyik tabletta válik be. Ha ezt nem vagy képes feldolgozni és rettegsz, hogy mi bajod lesz tőle, akkor ne szedjél és kész.

nov. 12. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

Te értsd meg, hogy én nem unalmamba "szeretném " szedni, hanem azért mert KELL ahhoz a gyógyszerhez, ami az arcom javulását elősegíti.

Nem is az, volt a kérdés, hogy nekem melyik tabletta válik be labor alapján, hanem melyik az amit nagy valószinűséggel nem érdemes szednem...

Mégis több az esélye annak, ha ránéz a laborra mintsem, hogy találomra valamit felír! Akkor mi alapján írja fel? Csak úgy?!

nov. 12. 16:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!