Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Az általános nőgyógyászati...

Az általános nőgyógyászati vizsgálatnál a kenetből megállapítják, ha petefészekrákja van valakinek? Vagy ilyenkor csak a méhnyakrákra végzik a szűrést?

Figyelt kérdés

2015. jan. 29. 19:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Az általános nőgyógyászati vizsgálat nem feltétlenül jár bármilyen rákszűréssel. A hüvelykenetből csak azt tudják megnézni, hogy vannak-e benne bacik, vírusok vagy gombák. Méhnyakrákszűréskor szövetmintát vesznek a méhnyakról és azt vizsgálják. A petefészkeket szerintem "alulról" nem érik el, így nem tudnak mintát venni. Ha valami gyanús, akkor ultrahangoznak, ha továbbra is gyanús, akkor valahogy másképp vesznek mintát... Ezt már nem tudom.
2015. jan. 29. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

A méhnyakrákszűrés nem szövettani, hanem citológiai vizsgálat. A kettő között az a különbség, hogy szövettannál egy darabot metszenek ki az adott szervből. Citológiánál csak sejteket nyernek, méhnyakrákszűrésen speciel egy apró kis kefével.


A petefészekrákot nem lehet citológiai vizsgálat alapján diagnosztizálni, de még felvetni sem.

Petefészekrák gyanúja UH-vizsgálat során merülhet fel. Ha van gyanú, akkor általában vérből végeznek vizsgálatot, amiben bizonyos tumormarkereket néznek meg. De a biztosat a szövettani diagnózis mondja meg, tehát a petefészekből el kell távolítani a gyanús képletet műtéttel, és a kivett szövetet megnézi a patológus.

2015. jan. 29. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Utánanéztem: ha az ultrahangon elváltozás látszik, akkor hasi tükrözéssel, laparoszkópiával illetve CT-vel, MRI-vel vizsgálják. De a petefészkeknél sokkal gyakoribb a jóindulatú elváltozás.

Gyanakszol valamire? Mik a tüneteid? A petefészekrák 50 éves kor fölött jellemző.

2015. jan. 29. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Második válaszoló, köszi a pontosítást. Mivel azt olvastam, hogy a citológia az a szövettan, azt gondoltam, hogy a citológiai vizsgálat az magyarul szövettani. De ezek szerint nem teljesen ugyanaz a kettő, ezt jó tudni.
2015. jan. 29. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Én most voltam 1,5 hete nőgyógyásznál életemben először. De nekem nem vett mintát semmilyen kefével csak a kezével. Akkor nem is csinálta meg az éves rákszűrést? Igazából azért félek mert bal oldalon alul a hasam fájdogál és nem tudom, hogy miért és én mindig egyből a legrosszabbra gondolok. Most menstruálok, de nem tudom hogy olyankor van-e olyan, hogy csak az egyik oldalt fáj a hasam. És a másik gond meg az, hogy valami elmondhatatlan módon félek minden orvostól és vizsgálattól, szóval képtelen lennék elmenni egy orvoshoz ezzel a problémával. Ez nekem egy fóbia és tényleg nagyon erős :(
2015. jan. 29. 19:30
 6/12 anonim ***** válasza:

Hány éves vagy? Kézzel a doki nem tud semmilyen mintát venni, csak tapintással megvizsgálja, hogy minden jól áll-e.

Az alhas rendszeresen szokott fájdogálni vagy szurkálni egyszer az egyik, máskor a másik oldalon pl. menstruáció előtt és alatt, vagy a kettő között félidőben, tüszőrepedéskor, ovulációkor. Vezess menstruációs naptárat, amibe jegyezd fel azt is, mikor érzel ilyen szurkálást. Így megismerheted a saját ciklusod, a tested működését.

2015. jan. 29. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Amúgy 18 éves vagyok és köszönöm a válaszokat. Bocsánat, hogy csak így utólag köszönöm meg csak úgy félek és ezen kattog az agyam folyton :/ De az is lehet, hogy azért fáj mert alig eszek. Ma tényleg szinte nem is ettem és ma jobban fáj. Csak azt hittem, hogy ha nem eszek akkor a gyomromnak kellene fájnia.
2015. jan. 29. 19:39
 8/12 A kérdező kommentje:
Pedig komolyan mondom, hogy kézzel vette. Még azt is láttam hogy rátette arra az üveglapocskára. És mondta hogy 2 hét múlva hétfőn mehetek a leletekért.
2015. jan. 29. 19:41
 9/12 anonim ***** válasza:

69%-os: A köznyelvben lehet, hogy sokszor rokonértelműként használják, de nem ugyanaz a kettő:)

Van, amikor kifejezetten nagy jelentősége van a kettő közötti különbségnek.

De most már akkor ezt is tudod:)


Kérdező: 69%-os hasznos tanácsot adott. Petefészekfájdalom felléphet ovulációkor is, ez egyáltalán nem ritka és nem kóros jelenség. Ha két menzesz között félidőben érzed pár napig, akkor valószínűleg erről van szó.

Ha több ideje fennáll, vagy független a ciklusodtól, akkor sem feltétlenül azonnal rákra kell gondolni. Lehet gyulladás, ártalmatlan ciszta is.

Ha nem múlik el pár napon belül, akkor el kell menni orvoshoz, jobb a biztonság. Ha már ott vagy, akkor rákszűrést is kérj. Ha élsz nemi életet, akkor évente tanácsos az is.

2015. jan. 29. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Hát, akkor 2 hét múlva hétfőn kiderül, hogy minek az eredménye lesz meg. Nőgyógyászhoz járni nem kellemes dolog, de nem szabad tőle félni, sosem okoz fájdalmat, maximum akkor, ha a félelemtől nem tudsz ellazulni.
2015. jan. 29. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!