Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Mit tehetek az erős menstruáci...

Mit tehetek az erős menstruációs görcsök ellen?

Figyelt kérdés
15 éves lány vagyok, először 12 éves koromban jött meg, de pontosan nem emlékszem rá hogy mikor. Az első 5-6 alkalommal nem volt semmi baj, kissé fájt a hasam, de semmi vészes nem volt. A vízválasztó az volt, mikor egyszer reggel jött meg, és elmentem futni, előtte pedig egy almát ettem. Amint abbahagytam a futást, elhánytam magam, otthon pedig fetrengtem, annyira rosszul voltam. És ez azóta többször is előfordul. Nem mindig vagyok ennyire rosszul, de nagyon félek tőle. Többször előfordult már hogy hánytam az első napon, és sokszor az iskolából is haza kellett jöjjek. Ilyenkor mindig nagyon görcsöl a hasam, elkezdek szédülni és rohadtul folyik rólam a víz, utána pedig ráz a hideg. Az elején gyorsan elmúlt, fél-háromnegyed óráig rosszul lettem, majd hirtelen elmúlt. De mostanában már órákig rosszul vagyok, nem bírok megmozdulni sem csak fekszem és várom hogy elmúljon. Ma is így volt mikor délelőtt megjött és most sokkal nagyobb volt a fájdalom mint eddig. Amellett hogy görcsölt a hasam, most szúrt is, teljesen kivert a víz, az egész pólóm tiszta víz lett, végig az ájulás szélén voltam, aztán pedig vagy 1 óráig vacogtam a takaróm alatt. Nem használ ilyenkor sem a tea, sem a nospa, amit régebben szedtem rá. Nagyon félek tőle és nem akarok úgy élni hogy minden egyes alkalommal mikor megjön otthon maradok, mert ez nem normális. Nem tudom mit lehetne tenni ellene, nőgyógyásznál még nem voltam, de a mai után bármire hajlandó lennék már. Légyszi írjatok hogy mit tehetnék ez ellen és nem csak egy-egy alkalomra keresnék választ hanem hosszútávon!
2015. dec. 5. 21:12
 1/9 anonim ***** válasza:

Én elmennék nőgyógyászhoz kivizsgáltatni, hogy komolyabb betegség nem okozza-e. Ha igen, tud segíteni, vagy talán fogamzásgátlót is ajánl majd.

Ha nem, akkor esetleg próbálj más gyógyszerre váltani, előtte ne egyél nehéz ételeket, ananász elvileg enyhít, meg cickafarkfű teát igyál, illetve a gyömbér is sok ismerősömnek segített.

2015. dec. 5. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem tudom, vigasz-e, de fiatalabb korban, meg tinikoromban gyakran így van. Ami nagyon fontos, az az, hogy a szervezet a menses előtt visszatartja a vizet. Előtte (kb. tudod, vagy szerencsés esetben pontosan, hogy mikor jön), két-három nappal próbálj kicsit több folyadékot bevinni. Természetesen csak az egészséges mértékig, és annyit, amennyi jól esik, szóval nehogy rosszul legyél tőle. Én ezt akkor kezdtem el csinálni, amikor már kevésbé fájt (úgyértem életkorban), mert akkor jöttem rá. Viszont minden kellemetlen tünetem elmúlt. A menses első napján próbálj olyan körülményeket teremteni, ami jól esik. A hasad, derekad legyen melegben, (köss a derekadra egy pulóvert, pl), olyan folyadékot igyál, ami jól esik (én egy időben ilyenkor csak narancslét bírtam inni, és a kajaszagtól is rosszul voltam). Válts gyógyszert, ha nem jó a nospa, próbálj ki másikat, van már egy csomó. Szerintem a vérnyomásod is leesik, de 15 éves vagy, nem adok hülye tippeket, próbálj fekete teát inni. Gyógyteák közül a cickafark kimondottan női tea, menstruációs görcsökre is ajánlott, egyébként a vérnyomást is emeli, (forrás: Maria Treben). Ezen forrás szerint kúraszerűen alkalmazható. Viszont vízhajtó, úgyhogy a fentebb leírtak miatt ne menses előtt igyad.

Egyébként ne ess kétségbe, nem vagy ezzel egyedül. A másik, hogy nem fog mindig ennyire fájni, kinek mi oldja meg, elsősorban az életkor (nyugi, már a huszas években is), aztán a fogamzásgátló, stb. Arra vigyázz, hogy ne erőltesd meg ilyenkor nagyon magad fizikailag, de nem attól az egy futástól maradtál úgy, nem azért görcsöl.

2015. dec. 5. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! :))

Egyébként második válaszoló, persze, azt én is gondoltam hogy nem az egy futás miatt vagyok 3 évre rá rosszul, csak gondoltam leírok minden részletet xD de köszi a tanácsot. Valószínűleg nőgyógyászhoz fogok menni, soha többé nem akarom ezt átélni mint ma, még most is szúr folyton de már nem annyira erősen azért. Mégegyszer köszönöm a tippeket! :)

2015. dec. 5. 22:16
 4/9 anonim ***** válasza:

Fiatal korban sajnos ez elég gyakori. Azért egy nőgyógyászati vizsgálat indokolt lenne, hogy van-e valami szervi eltérés a háttérben. Ha nem találnak semmit, akkor érdemes lenne már menzesz előtt elkezdeni a fájdalomcsillapítót (pl. ibuprofént), és a menzesz első két napján is szedni.

Általánosságban pedig egészséges életmód, megfelelő táplálkozás, sport.

2015. dec. 6. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Hát, igen. Csaak..igazából nem nagyon szeretnék nőgyógyászhoz menni. Még nem próbáltam ki erősebb görcsoldókat, ha az se segít, csak akkor ejteném meg a nőgyógyászt..nem tudom. Nem túl szimpatikus a gondolat hogy 15 évesen üldögéljek ott, és közben valaki...hát izé matasson bennem vagy belém dugjon bármilyen cuccot.
2015. dec. 7. 19:27
 6/9 anonim ***** válasza:
Kettes vagyok. Nem vagy véletlen vérszegény? Most ahogy visszaolvastam a kérdést, akkor is az jutott eszembe, hogy gyakorlatilag leesik a vernyomasod, csak a korod miatt nem írtam hogy igyál egy kávét, feltetelezen, hogy nem szoktál, és lehet nem is esne jól. És akkor arra gondoltam, hogy esetleg a vérzés maga ezért is megviselhet annyira, ha mondjuk vérszegény vagy. Gondolom néha úgyis mégy vérvételre, ott kiderul.
2015. dec. 9. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Igen, már voltam vérvételen. Nemtudom nekem nem mondtak olyat hogy vérszegény volnék csak vashiányom van. Azt tudom. Ennek van hozzá bármi köze?
2015. dec. 11. 21:22
 8/9 anonim ***** válasza:

6-os vagyok.

Igen, a vashiány! Nézz utána így: vashiányos vérszegénység.

Én is vashiányos voltam, vastablettát, vagy gyógyszertárban kapható vaskészítményt (vannak ilyen alternatív cuccok gyógyszertárban) kellene szedned. A vashoz mindig kell folsavat szedni. Ezt így együtt ír ki a háziorvos (már kellett volna, ha vashiányos vagy), szeded egy darabig, feltöltöd a vaskészleteidet, aztán mondjuk egy év múlva megint elmégy egy vérvételre és megint ellenőrizteted, ebben semmi kellemetlen nincs. Én "kinőttem". Szóval nem tudom, miért, meg hogy, de elmúlt.

A vasról: a nők szervezete a menstruációval távozó vérrel vasat is veszít. Erre mindenképpen szükség van, a pótlására, hiszen végül is vérszegénységet okoz. Most nem azt mondom, hogy ettől holnap elmúlik a fájdalmad, de ha jobb lesz a vérképed, a közérzeted (ájulásérzet pl) lehet jobb. De erről a vasról mindenképpen gondoskodj. Ha a háziorvos nem tette, mert neki kellett volna!

2015. dec. 15. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Rendben! Köszönöm a válaszokat még egyszer mindenkinek! :)
2015. dec. 23. 22:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!