Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Szűk és száraz hüvely, nem...

Szűk és száraz hüvely, nem létező libidó hüvelygyűrűtől?

Figyelt kérdés

Első fogamzásgátlónak hüvelygyűrűt választottam, de sajnos elégedetlen vagyok vele. Végig, míg használtam (csak 3 hónapig bírtam) gyakorlatilag nem volt szexuális étvágyam, szűk voltam és száraz (szinte fájt a szex). Gumira nem szívesen állnék vissza, tabletta taszít, így arra gondoltam, hogy spirált tetetnék fel. Utánanéztem, és van hormonmentes és hormontartalmú is. Azt olvastam, hogy a hormonmentes mellett nagyobb esély van méhen kívüli terhességre, de a hormontartalmútól meg tartok (a hüvelygyűrűs kaland miatt), plusz baromi drága is (60e körül).


Tehát a kérdésem, hogy normális-e, amit a hüvelygyűrű okozott, valamint tapasztalatokra lennék kíváncsi hormonmentes és hormontartalmú spirállal kapcsolatban.



2018. márc. 18. 20:49
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
A hormonmentes spirált nem ajánlom. A legjobb barátnőmnek az volt fenn évekig (hasonló elgondolásból mint te, nem akart fogamzásgátlót és hormonos spirált), folyamatosan rosszul volt, aztán kiderült, hogy nagy valószínűséggel meddő lett tőle. Amíg fenn volt neki, össze-vissza vérezgetett, sőt néha ájulás közeli állapotba került. 1 éve vették le, a mai napig rendszertelen a menzesze, és néha elönti a vér. Azt, hogy meddő lett-e azért nem tudja még, mert nem mert visszamenni a dokihoz ("önvédelemből", egy huszonéves fiatal, még nem szült lányról van szó). Azóta gumit használnak, és én is ezt a módszert támogatom.
2018. márc. 18. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
jesszus :O köszi a választ!
2018. márc. 18. 21:43
 3/13 anonim ***** válasza:
86%

1. Miért taszít a tabletta, ha a hüvelygyűrű nem taszított? A hatásmechanizmusa teljesen ugyanaz, a különbség (azon kívül, hogy máshol szívódik fel) annyi, hogy a tablettából van legalább 10-15 féle összetétel, így lehet esetleg olyat találni, ami nem jár kellemetlen mellékhatásokkal, míg a hüvelygyűrűből egyféle van, aztán vagy jó, vagy nem.

Tehát egyrészt ki lehetne próbálni a fogamzásgátló tablettát, és ha hajlamos vagy a hüvelyszárazságra, libidócsökkenésre, akkor inkább valami ösztrogéntúlsúlyosabb típust (pl. Mistral) lehetne kipróbálni. Persze, nem tuti, hogy ez beválik, csak egy lehetőség.


2. A kombinált hormonális fogamzásgátlás (tehát a tabletta és a gyűrű), valamint a méhen belüli hormont kibocsátó eszköz hatásmechanizmusa és mellékhatásai között óriási különbség van. Attól, hogy mindkettőben hormon van, attól még nagyon nem ugyanaz a kettő.

Egyrészt az IUS csak progeszteront tartalmaz, ösztrogént nem, így gyakorlatilag minden ösztrogénfüggő mellékhatástól (pl. trombóziskockázat fokozódása) mentes. Emellett a benne lévő progeszteron is jórészt csak helyileg, a méhen belül hat, a keringésbe minimális mennyiség szívódik fel, így a teljes szervezetre kifejtett hatásai is szinte elhanyagolhatóak. Legtöbb esetben még az ovulációt sem akadályozza meg egyébként, míg a kombinált készítményeknek az a fő hatásmechanizmusuk.


A "sima" hormonmentes spiráltól is nagyon-nagyon sok mindenben különbözik:

- A hatékonysága sokkal-sokkal magasabb. Gyakorlatilag IUS mellett annyi a teherbeesési kockázat, mint sterilizáció esetén (tehát a legmegbízhatóbb, visszafordítható fogamzásgátló módszer)

- Míg a hormonmentes spirál jellemzően erősebbé, hosszabbá, görcsösebbé teszi a vérzést, addig az IUS elvékonyítja a nyálkahártyát, így általában vagy csak valami minimális pecsételés jelentkezik, vagy teljesen elmarad a vérzés.

- Míg a hormonmentes spirál mellett tényleg gyakrabban fordulnak elő kismedencei fertőzések, amelyek akár meddőséghez is vezethetnek, addig ez a kockázat az IUS-nél nem áll fenn, sőt, egyes tanulmányok szerint még csökkenti is (!) az esélyét. Ennek az oka az, hogy a progeszteronnak van egy olyan hatása is, hogy megváltoztatja a méhnyakban termelődő nyákot, sokkal nehezebben átjárható lesz mind a spermiumok, mind pedig a baktériumok számára.


Na de ha ilyen "tökéletes", akkor mégis mi lehet a bibi vele?

- Ugyanúgy előfordulhat kilökődés valamint perforáció, mint "sima" spirál esetén. Nyilván nem gyakori dolog, de előfordul.

- Megesik, hogy a tartós vérzésmentes vagy pecsételésig csökkenő menzesz beállása előtt van egy -akár több hónapig tartó periódus- amikor rendszertelen, akár folyamatos vérezgetés is jelentkezhet.

- Bár kis mennyiségben kerül be a hormon a keringésbe, azért valamennyi bekerül, tehát a mellékhatások előfordulási esélye azért nem nulla.

- Drága. Kb. 45-60 ezer forint az ára, 5 évig lehet fent, ill. a legkisebb méretű, amit nem szült nőknek javasolnak, az azt hiszem csak 3 évig. Ez persze lebontva a 3-5 évre simán megéri, ha beválik. Viszont ha nem válik be és le kell szedni 3 hónap után, akkor így jártál.

2018. márc. 20. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

na ez aztán jó részletes válasz volt! köszönöm szépen!


a tablettával azért nem vagyok kibékülve, mert soha nem szedtem gyógyszert hosszú távon (hál istennek), és ahogy ismerem magamat, biztosan elfelejteném rendszeresen szedni. plusz a gyógyszerszedés úgy általában taszít.

azért gondoltam a hormonmentes spirálra, mert az eddigi tapasztalatom a hormonokkal nem valami jó. de annyi rosszat olvastam róla, hogy elbizonytalanodtam. ha elmondom a nőgyógyásznak az eddigi tapasztalataimat, nagyobb eséllyel tud olyan fogamzásgátlót felírni, ami megfelelőbb nekem?

2018. márc. 20. 17:32
 5/13 anonim ***** válasza:

Szia, kérdező!

Pontosan ugyanebben a helyzetben vagyok - hüvelygyűrűt váltanám le libidócsökkenés miatt, és a hormontartalmú spirállal szemezek.

Végül mi mellett döntöttél? Bevált?

2019. ápr. 1. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
gyógyszer lett belőle, Gestomixet szedek épp. jó nagy bunkó volt a nőgyógyász aki felírta, elmondtam neki a tapasztalataimat a hüvelygyűrűvel kapcsolatban, csípőből rávágta, hogy ilyen nincs. hát mondom pedig van. örülnék ha nem lenne. aztán hozzámvágta hogy spirál kizárólag gyerek után lehet (ami ugye nem igaz). szedjek csak gyógyszert mint kb mindenki. jólvan mondom, legyen akkor az. felírta, azóta szedem. eddig 2x fordult elő hogy elfelejtettem bevenni reggel (abból 1x 12 órán belül bevettem, 1x csak este jutott eszembe, de nem lett belőle baj). összességében elégedett vagyok, a libidóm megjavult, nem vagyok se szűk se száraz. görcsölni ugyanúgy szoktam, de a gyógyszer előtt se haltam bele és most se. vérzés erőssége nem változott sokat, előtte is gyenge volt, most is az. az arcom viszont tisztább lett, sokkal kevesebb pattanás jön ki. nem híztam meg a gyógyszertől.
2019. ápr. 2. 09:44
 7/13 A kérdező kommentje:
júniusban lesz 1 éve hogy szedem, néha áttöréses vérzés előfordul, de 1 napnál sose hosszabb és nagyon minimális (kb csak barna folyás)
2019. ápr. 2. 09:46
 8/13 anonim ***** válasza:

Köszi a választ, örülök, hogy rendeződött!

Akkor a nőgyógyászok ilyenek, velem kb ugyanezt játszotta el a doki, mikor a tapaszt mentem lecseréltetni, belém kötött flegmán, hogy "olyan nincs", hogy nem felel meg... :DD

2019. ápr. 2. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
a pofám leszakad, hogy így lehet viselkedni páciensekkel. rávágni hogy olyan nincs. b-szki ÉN érzem, hogy mi van velem! attól hogy az orvos azt mondja, hogy olyan nincs, attól még nem szűnik meg a problémám! bár így lenne
2019. ápr. 2. 09:59
 10/13 anonim ***** válasza:

Sziasztok. Látom nem mostani a kérdés màr. Én 36 éves kèt gyermekes anyuka vagyok. Évekig szedtem gyógyszert, de nagyon fejfájós vagyok, a neurológus egy idő után megtiltotta a fogamzásgátló szedését. (Megpróbàltam kédőbb is íratni, de beírta a gépbe, mert sem a nődoki, sem a háziorvos nem írta fel ezután) szóval jött a spirál. Nekem is azt mondták, hogy csak annak teszik fel, aki legalább egyszer már szült. (Ha valami komplikáció lépne fel és meddőséget okozna vele, ne legyen perelhető, ezt érthető is)Oké nekem volt màr kettő, feltették. Imádtam, kivétel a felhelyezèst, illetve, hogy majdnem műtéttel kellett eltávolítani... viszont közben az előírt 5 év helyett èn 6 évig nem vetettem le. Nem véreztem, nem fájt semmim, nem kellett vigyáznom a nem kívánt terhességekkel, stb. Ez Mirena volt egyébként. Gumit èn sem szeretem, gyógyszert nem szedhetek, spiràlt mègegyszer nem akarok, el nem kötnek csak 3 gyerek után, vagy 40 év felett ( eddig 35 volt) szóval nálunk maradt a “vigyázunk“ védekezés.

Tanàcsként viszont amikor èn mèg gyógyszert szedtem, be volt állítva a telómon az ébresztő este hétre. Abból tudtam, hogy ideje bevenni a gyógyszert. S mivel nálam ez rendszeres volt, a mensim is mindig percre pontosan jött meg, igaz az reggel 7-kor. Szóval az ébresztő segít 😁

2021. jan. 12. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!