Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Mult héten voltam nőgyógyászná...

Mult héten voltam nőgyógyásznál. Azt mondta, ha egy hét múlva visszamegyek rákszűrést végez. Ez mit jelent? Vagyis, kellemetlen? És mit derít még ki? Szóval ha 1-2 hetes terhes lennék azt is észrevenné?

Figyelt kérdés
Azt hozzáteszem, h mult héten voltam elsőnek nőgyógyásznál. És azért mentem, mert fel vagyok fázva, nyár eleje óta előjön, adott gyógyszert és mondta egy hét mulva menjek vissza. És megvizsgál, meg ezt a rákszűrést elvégzi...
2008. nov. 2. 23:20
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Mit csinál a nőgyógyász amikor „rákot szűr”? Kissé leegyszerűsítve a leírást, haladjuk kívülről befelé, ahogy a nőgyógyász is teszi. Meggyújt egy erős fényű lámpát és:


1. Megtekinti a külső nemi szerveket: ez egy szűrésként is felfogható, amennyiben ha itt elváltozásokat lát, annak természete további (diagnosztikus) vizsgálattal tisztázható. "Rák" szempontból elsősorban a hüvelybemenet (vulva) rákja jön itt szóba, ez inkább idősebb korban szokott előfordulni.

2. Előveszi a feltáráshoz használt eszközt (köznapi neve kacsa) és a hüvelybe vezetve, annak lapátjait széttárva úgymond feltárja a hüvelyt, ezenközben megtekinti a hüvelyfalat, melyen szintén lehet kóros elváltozás, végül látótérbe kerül a külső méhszáj (portio). A külső méhszájat egy erre a célra szolgáló nagyítóval felszerelt eszközzel (kolposzkóp) megtekinti (kolposzkópia), majd egy erre a célra kifejlesztett többnyire kisseprőhöz hasonló eszközzel sejtmintát vesz a külső méhszájról, annak környékéről és a külső méhszáj felől a méhbe vezető csatornácskából (nyakcsatorna). Ez a művelet a citológiai (sejttani) mintavétel a tulajdonképpeni „rákszűrés”. Ez a terület a rákkeletkezés szempontjából leginkább veszélyeztetett terület. Az így nyert sejteket (ezt hívjuk kenetnek) megfestik, szakértő szemek (citológiai előszűrő asszisztens, citológus szakorvos) megvizsgálják és véleményt nyilvánítanak arról, hogy az így levett sejtek között van–e olyan, mely gyanús lenne. Az így kapott vélemény nem nyilatkozik arról, hogy van-e méhnyak rák, csak arról, hogy ennek gyanúja fennáll-e (ezért hívjuk szűrővizsgálatnak és nem diagnosztikus vizsgálatnak). A gyanú fokozatait régebben „P” betűvel és számmal (1-5 ig), napjainkban ehhez fűzött szakszöveggel is jellemzik. Ha a gyanú nem áll fenn P1 vagy P2 jelzést kap a kenet, gyanú esetén P3-P4 vagy P5 jelzést kapunk. Természetesen a gyanú annál megalapozottabb, minél nagyobb a szám értéke.

3. A feltáró eszközt eltávolítjuk, és „szokásos” vizsgálatot (ezt bimanuális, vagy kismedencei vizsgálatnak is nevezik) végzünk, melynek során megtapintjuk a méhet, ha elérhető a petefészkeket is. Ez a vizsgálat rákszűrés szempontjából alig értékelhető, mert a méh többi részének, a petevezetőnek vagy a petefészkeknek nincs olyan rákszűrő módszerük, mint a méhnyaknak. Azaz nem rendelkezünk szűrővizsgálattal petefészek és a méh test és nyálkahártya rákjának vonatkozásában, ezek a betegségek másként, tünetek alapján, pl. rendellenes méhvérzés, vagy a vizsgálat során talált tapintási eltérés, derülhetnek ki. (Szűrővizsgálat azt jelenti, hogy a páciensnek nincs semmi tünete, ha tünetek alapján találjuk meg a bajt azt már nem nevezhetjük szűrésnek)

4. Megtapintjuk, szabályos előírt módszerrel az emlőket. Ezt emlőszűrésnek nevezzük ugyan, de ez sem tekinthető szabályos szűrővizsgálatnak, mert hatékonysága nem kellően jó, az egyszeri vizsgálat jó néhányszor elsiklik meglévő, kicsiny elváltozás felett. Hatékonyabb szűrés az emlő önvizsgálata. Valóságos szűrés Rtg és/vagy UH vizsgálattal (mammográfia) történik.


Szerintem kicsit kellemetlen a vizsgálat, legalábbis nekem fáj, amikor kacsával kitágít. Az 1-2hetes terhességet még nem veszi észre, nekem az 5.hétig csak megvastagodott nyálkahártyát látott.

2008. nov. 2. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
1 hét múlva azért kell visszamenned, hogy ellenőrízze, elmúlt-e a felfázásod. Gyulladás alatt nem végeznek rákszűrést mert téves eredményt produkál. Kimutatja, hogy nincs-e gyulladás a szervezetedben és ha valami probléma lenne, azonnal kezeli, hogy ne legyen belőle baj. Évente legalább egyszer menj el rákszűrésre. Terhességet vizsgálattal állapítja meg, ha úgy érzed az vagy, említsd meg az orvosnak.
2008. nov. 2. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
92%
Első vagyok, igan az kimaradt, hogy a terhesség gyanújánál ill azt hiszem a 12.hétig hüvelyi UH-t csinálnak.
2008. nov. 2. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!! Igazán rendes vagy első válaszoló, h ilyen hosszan és részletesen leírtad! :)


Második válaszoló! Neked is köszönöm! Aranyos vagy! :)


Hát... gondoltam, h nem lesz kellemes, de remélem nem fog nagyon fájni... nagyon nem bíroma fájdalmat :D de csak kibírom valahogy...


Köszönöm mégegyszer!

2008. nov. 2. 23:46
 5/9 A kérdező kommentje:
És még annyi kérdésem lenne, h kérhetem a dokitól, h csináljon hüvelyi UH-t ? 18 éves vagyok, csak vettem be esemény utáni tabit szeptemberben és azóta nagyon kevés van és nem időben jön meg... :S
2008. nov. 2. 23:57
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
kérheted persze, legalábbis amikor nekem az volt a gyanúm, h terhes vagyok nekem szó nélkül csinált. Ha elmondod neki a problémád biztos nem lesz ellene kifogása. A fájdalomtól meg ne félj. Én minden pivi fájdalomtól parázok még a tűszúrástól is mégis túlélem ezeket:-) Még mindig az első
2008. nov. 3. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
rendben! köszönöm! :)
2008. nov. 3. 15:10
 8/9 anonim ***** válasza:
Nem tudom, miért írják, hogy fáj. Én eddig akárkivel beszéltem, senkinek nem fájt. Nekem se. Szóval nincs miért aggódnod.
2008. nov. 3. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
köszi! :) próbálok nem aggódni... :P
2008. nov. 4. 16:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!