Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Miért nem ordít, aki megsebesül?

Miért nem ordít, aki megsebesül?

Figyelt kérdés

Ha belerúgok a szék lábába, felordítok a fájdalomtól, kiabálok, káromkodok, pedig nem nagy sérülés történik.

Filmekben sokszor, élőben néha, láttam, hogy megsebesül, vagy súlyosan megsérül egy ember, de csak pislog, vagy néz, nem értve, hogy miről is van szó. Hogyhogy nem fáj egy lábtörés, haslövés, stb? Úgy gondolom, hogy torkaszakadtáig üvölteni kéne ilyenkor.



2019. dec. 24. 19:41
 1/8 anonim ***** válasza:
83%

Adott esetben lehet sokk, máskor mondjuk önuralom kérdése, ha lopakodik az emberünk és nem akar lebukni.

Na meg abból, hogy te ordítasz, eleve nem következik, hogy másnak is kell. Én pl még sosem tettem így, pedig nem egyszer bánta már a kislábujjam a figyelmetlenségemet.

2019. dec. 24. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt a sokk (gyakran a fájdalmat sem érzik elsőre), másrészt az üvöltéshez energia kell. Pl. egy haslövésnél örülsz, ha hirtelen kapsz levegőt miközben összerogysz, nemhogy még jó nagy levegővel ordibálj, de még a beszéd is nehéz lehet. Jó, ha nyögdécselni van erőd a földön fekve. Van az a fajta sérülés, amikor az ember üvölt (már ha a sokk engedi), de igazán súlyos sérülésnél nem jellemző.
2019. dec. 24. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
84%

Mégis hány súlyos sebesülést láttál már? Nem filmben... valóságban.


Amúgy extrém fájdalomnál gyakran előfordul hogy az agy nagyon erős endogén (belső) fájdalomcsillapítádt alkalmaz. Gyakorlatilag nem is biztos hogy eljut az öntudatig.


Miért? Azért hogy ki tudjuk szabadítani magunkat, el tudjunk menekülni a súlyos sérülés ellenére is.


Leszakítja valami a karod, akkor nem szarhatsz be a fájdalomtól, hanem meg kell oldani a szituációt. Sokszor kikapcsol az izmok gátlása is! Ami azt jelenti akkora erőt tudsz kifejteni, hogy egy nagy követ is fel tudsz emelni, vagy autóroncsot. Még akkor is ha súlyos sérülést szenved maga az izom.


Ezek evolúciós hatások.

2019. dec. 24. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy nekem volt súlyos szilánkos kéztörésem, meg egy felszakadó fejsebből ömlött a vér. Semmi fájdalmat nem éreztem kb, elsőre. Könnyedén felálltam és nyugtattam a többieket.
2019. dec. 24. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
(Ja és ez két külön eset...)
2019. dec. 24. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Csak filmtrükk. Ordított, de azt kivágták.
2019. dec. 25. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Én elsősegélynyújtásból is azt tanultam, hogy először a néma, nem reagáló földön fekvővel foglalkozunk, és csak utána azzal, aki ordít a fájdalomtól.
2019. dec. 26. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nagy sérülésnél nincs fájdalomérzeted és sok esetben még tudatánál is van az illető, persze az egy kicsit módosult tudatállapot. Egyszer gyerekkoromban leestem a lóról, repültem 3-4 métert és a hátamra estem, szerencsére a fejemet nem ütöttem be, de az egész testemben borzasztó nagy fájdalmam volt kb. fél perc után, addig semmit nem éreztem, viszont percekig nem tudtam megmozdulni, ordítani is akartam, de nem tudtam egyszerűen, mintha megbénultak volna a motoros funkcióim teljesen. Persze mindenki odarohant, utána hirtelen minden megváltozott, megtudtam mozdulni, felálltam és ennyi, sok zúzódásom volt, de szerencsére olcsón megúsztam.
2019. dec. 28. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!