Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Mekkora lehet a baj?

Nayem kérdése:

Mekkora lehet a baj?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Kikötöttem egy konnektort és egyesével elkezdtem szigetelőszalagozni a kábeleket. Miután feltekertem a + és - kabelre is a szalagot a balkezemmel megnyomkodtam az egyiket, hogy jól rajta legyen és elengedés nélkül (én barom xd) a másikra is ráfogtam a másik kezemmel.


Mind a két karomban olyan érzésem volt, mintha két vibráló tárgyat fogtam volna meg. Gumipapucsban voltam.

Nem fájt csak rezgő érzést éreztem a két karomban, egyből el is engedtem. Lehet valami komolyabb baj ilyenkor? Égési sérülést nem látok és egyből után se éreztem semmi furcsaságot.



2023. jún. 3. 22:33
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Kis áramütés. Örülj, hogy gumi papucsban voltál.
2023. jún. 3. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ. Igen örülök neki, hogy abban voltam. Ez a rángó érzés miből fakad? Többször inkább azt lehet olvasni, hogy megcsípi az embert, de nálam abszolút nem ez történt. Akkor nagyobb probléma nem lehet belőle gondolom.
2023. jún. 3. 23:06
 3/7 A kérdező kommentje:
előzőhöz +ba, az érdekes viszont az hogy a fi relét nem baszta le.
2023. jún. 3. 23:11
 4/7 anonim válasza:
Az egyik kezeddel a fázist, a másikkal a nullát érintetted meg, miközben a földtől el voltál szigetelve. Ez esetben lényegében te voltál a „fogyasztó”, erre nem old le az Fi relé. Az Fi relé akkor oldhat le, ha a fázist és valamilyen földelt fémtárgyat érintesz meg. Vagyis akkor, ha az áram nem a nullavezetőn folyik vissza, hanem a föld felé.
2023. jún. 4. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Á értem. És melyik lehet veszélyesebb és miért? Ha a föld felé megy az áram vagy ha "fogyasztó" vagyok? Ez már csak szimpla kíváncsiság. :D
2023. jún. 6. 00:17
 6/7 anonim válasza:
Mindkét esetben te vagy a „fogyasztó”. Viszont a két esetben az áram útja nem azonos. Az a legveszélyesebb, ha az áram a szíven keresztül halad. Ilyen akkor fordul elő, ha mezítláb állsz a földön, vagy egy vizes helyiség nedves padlóján és közben bal kézzel megérinted a fázist. Ha egyik kézzel a fázist, a másikkal a nullát érinted meg az állítólag kevésbé veszélyes az előzőhöz képest, de önmagában az is veszélyes. Elvileg mindegy, hogy a fázis mellett a nullát vagy egy földelt fémtárgyat érintesz meg, mert a nullavezető földelve van. A különbség az, ha a fázist és a nullát érinted meg, akkor az Fi relé (vagy magyar nevén az áramvédő kapcsoló ÁVK) nem old le, ha a fázist és egy földelt fémtárgyat érintesz meg, akkor az Fi relé jó esetben leold. Lényegében az Fi relé azt érzékeli, hogy a fázisvezetőn folyó áram teljes egészében a nullavezetőn folyik-e vissza. Ha valamilyen hiba miatt az áram egy része, vagy egésze (ez utóbbi a testzárlat) a föld felé folyik vissza, akkor az Fi relé leold. Testzárlat (ez az, amikor a fázis közvetlenül rákerül egy készülék fémburkolatára) esetén vagy az Fi relé vagy a kismegszakító, vagy esetleg mindkettő leold, amelyik gyorsabban működik.
2023. jún. 6. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

„Ha valamilyen hiba miatt az áram egy része, vagy egésze a föld felé folyik vissza, akkor az Fi relé leold.”

Ezt kiegészítve: a föld felé vagy a védővezetőn folyik vissza.

2023. jún. 6. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!