Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Csontrepedés vagy szalagszakad...

Csontrepedés vagy szalagszakadás? Melyik a jobb?

Figyelt kérdés

Tegnap délelőtt kiment a bokám. Először nem fájt, így tovább deszkáztam, majd amikor már éreztem, hogy kissé fáj, akkor hazamentem. Ott kiderült, hogy eléggé be van dagadva. Pihentettem, jegeltem, de nem javult. Vagyis a duzzanat kicsit lejjebb ment, de be volt kékülve-zöldülve a bokám külső oldala. Terhelni nem tudtam, még érintésre is fájt. Anyám hazaérkezése után taxival bementünk a sürgősségire.


Ott megröntgenezték. Ugyan törést nem, de valamiféle csontelváltozást láttak a bokámon, így a felvételt továbbküldték elemzésre a radiológusnak. Előzetes lelet alapján bokacsontrepedés/zúzódás vagy szalagszakadás lehet.


Kaptam egy gipszpólyát és a végleges eredményről majd telefonon értesítenek bennünket!


Mi lehet azaz elváltozás a bokámon, ami miatt nem zárható ki a csontsérülés sem? Melyik a jobb a zúzódás, a csontrepedés vagy a szalagszakadás? Melyik mennyi idő alatt gyógyul?



2023. júl. 30. 00:47
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
Repedés jobb, mint a szalagszakadás, de kár ezen előre stresszelni.
2023. júl. 30. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:

Ahogyan az előttem szóló is megírta. Kár előre ezen stresszelni. A zúzódás gyógyul leghamarabb, kb. 2-3 hét, viszont azt nem szokták gipszelni. A bokacsont repedése esetén 1 hét gipszpólya 3-5 hét bokarögzítő és kímélés szükséges. Ennyi idő alatt összeforr(hat) a csont. A szalagszakadás a mértékétől függően igényelhet műtétet vagy elegendő lehet a konzervatív (gipszes, rögzítős) kezelés is. A külboka elülső szalagjának részleges szakadása nagyjából 4-6 hét gipsz és legalább ugyanennyi rehabilitáció, a teljes szakadásnál akár 8-12 hét gipsz és legalább ugyanennyi rehabilitáció szükséges.


A csont összeforr és 100%-osan helyre jöhet. A szalag sajnos nem tud összeforrni és fennállhat a veszélye annak, hogy instabil marad a bokád, vagyis egy-egy rossz lépésnél könnyebben kificamodhat, megrándulhat. A szalag újra és újra szakadhat. Egy jól kezelt repedés/törés esetén ennek jóval kisebb a valószínűsége!

2023. júl. 30. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:

Ne stresszelj fölöslegesen rá. 2-5 nap és kiderül, hogy mi a helyzet. Addig polcold fel és pihentesd. Nem vagyok orvos, de ha zúzódásgyanús lennél, akkor nem kapsz gipszpólyát. Sokkal valószínűbb, hogy kisebb repedésed van, amit az a mértékű nagyítás mellett, amit az ügyeletes orvos használ, nem volt rendesen kivehető. Kaptál az ügyeleten egy zárójelentést, amiben szerepelnek az általad elmondott panaszok, az elsődleges vizsgálat megállapításai valamint a röntgen eredményének írásos verziója, továbbá az is, hogy milyen további kezelést kapsz, ill. milyen további vizsgálatok szükségesek.


A repedés szerintem jobb, mert egyfelől gyorsabban, másfelől stabilabban gyógyul. A tartószalagok szakadása sajnos csak instabillá teszik a bokádat, ami nem túl jó dolog.

2023. júl. 30. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
2023. júl. 30. 11:40
 5/20 anonim ***** válasza:
71%
Sajnálom, akkor meg kell várni a visszajelzést, hogy mit mond a radiológus.
2023. júl. 30. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

Amikor a gyerekemnek kiment a bokája megröntgenezték, vonogatták a vállukat egy darabig, majd mondták, egy hét múlva jöjjünk vissza és készítenek még egy röntgent. Visszamentünk, röntgen, újabb vállvonogatás, törés nincs, de nem tudni mi van a szalaggal. Mindegy, két hétig maradjon otthon és feküdjön. Azért ha dolga van valahol menjen el nyugodtan, csak kímélje a lábát.


Amit már másként csinálnék:

Ellátásként kaptunk receptet egy darab mankóra, mint kiderült, kettővel lehet normálisan járni, legközelebb már tudjuk, hogy kettő kell.

Elmondták, hogy ugyan nem gipszelnek-kötöznek, de tartsuk stabilan a lábfejét, hordjon vastag talpú bakancsot otton és ne vegye le az ágyban sem. Ok, otthon elővettük a bakancsot (huszon fokos melegben), a megdagadt bokájára teljesen kifűzve felkínlódta majd befűzte. A súlya miatt minden mozdulat fájt neki benne. Végül a gyógyellátóban vettünk tépőzáras bokarögzítőt, fájdalom nélkül felvehető volt, klasszul tartotta a lábát és nem volt nehéz. Szóval egy ilyet érdemes beszerezni.


Jobbulást!

2023. júl. 30. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

#6

Nekem éppen az volt a furcsa, hogy egyik szavukkal azt mondták, hogy nincs törés, a másik szavukkal azt mondták, hogy felmerülhet a repedés gyanúja. A zárójelentésre meg a repedést valamint a szalagszakadás gyanút írták rá.

2023. júl. 30. 16:20
 8/20 anonim ***** válasza:
A törés és a repedés két külön dolog. Ha nem egyértelmű a képen, akkor gyakorlatilag értelmezés kérdése, hogy ki mit lát rajta, ezért mond mindenki mást. Nyugaton ilyenkor az embert elküldenék komolyabb vizsgálatokra, hogy tisztázódjon miről van szó, a magyar gyakorlat meg az, hogy hazaküldik az embert, aztán majd ha rosszabbodik, akkor visszamegy.
2023. júl. 30. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

#8

[link]


Ezt írják: "A csontrepedés a csonttörésnek az az enyhébb fajtája, amikor a csontszövet folytonossága ugyan megszakad, ám a csont nem törik át teljesen, a csont nem mozdul el a helyéről, a károsodás kisebb területet érint. Sportbalesetek során gyakori sérülés."


Most akkor a csontrepedés az törésnek minősül vagy nem? Lehet hinni egy elvileg orvosi honlapnak ezzel kapcsolatban vagy sem?


Nekem azt mondták, hogy nincs törés, de a leleten a repedés valamint a szalagszakadás szerepel, mint lehetséges sérülések.

2023. júl. 30. 17:35
 10/20 anonim ***** válasza:
Nem látnak törést, de a repedés nincsen kizárva. Ne értetlenkedj.
2023. júl. 30. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!