Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Bokatörés! Mire számíthatok a...

Bokatörés! Mire számíthatok a gipszlevétel után? (többi lent)

Figyelt kérdés

2023. június 18 és július 1 között volt egy iskolai tábor, amelynek a harmadik teljes napján (06.21) az egyik kedves haverom éppen akkor ugrott rám brahiból (viccből) hátulról, amikor léptem ki az étkezőből. Az ajtónál van egy lépcsőszerűség, amiről sikerült olyan szerencsétlenül lelépnem, hogy magam alá bicsaklott a bokám és roppant is egyet. Valahogy még elbotorkáltam a tábor majdnem másik végéig, ahol a faház volt, ahova bevoltam osztva. A bokám egyre jobban fájt és bedagadt.


A srác látván, hogy nem rájátszom a dologra, hanem tényleg fáj a lábam és eléggé csúnya is, azonnal elment szólni az egyik kísérő tanárnak, aki szólt a tábori orvosnak is. Ahogy a tábororvosa meglátta a lábam, azonnal közölte, hogy bekell vigyenek a legközelebbi sürgősségire.


Az SBO–n megvizsgáltak és közölték, hogy eltört a bokám. 1 hétre fekvőgipszet kaptam. Az orvos javaslatát figyelembe véve a szüleim beleegyeztek, hogy jobb lesz a fekvőgipsz miatt, hogyha a táborba maradok. Június 29-én megkaptam a járógipszet. Két nappal később indultunk haza a táborból. Erőltetés max annyi volt. hogy a buszút (kb. 5 óra) és onnan a kocsiút (kb. negyedóra) alatt lógott a lábam. Nem volt kényelmes egyáltalán. Utána 2 napig felkelni sem igen tudtam.


Most már 3 hete teljesen mankó nélkül terhelem házon és telken belül, ill. faluba is anélkül megyek ki, de amennyiben pl. a városba kell bemenni (busszal), akkor a biztonságérzés miatt egy mankót viszek magammal.


Augusztus 4-én, vagyis 5 nap múlva végre leveszik a járógipszet is. Mire számíthatok a gipszlevételkor? Nagyon le lesz soványodva a lábam? Mennyire fogom tudni az első percekben/órákban/napon terhelni? Mikor lesz (ha egyáltalán lesz) olyan a bokám, mint a sérülés előtt volt? Gyógytornára vagy fizioterápiára kell majd járnom? Melyik mit jelent?


Nagyon szépen köszönöm a segítőkész válaszokat!


17F



2023. júl. 30. 18:59
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Jó ég...ennyire azért nem kell rápörögni.

Véknyabb lesz igen. Fokozatosan kell majd terhelni, illetve a letapadt izmok miatt sem fogod tudni először teljesértékűen használni. Mg óvatosan majd.

Amúgy meg majd az orvost kérdezed meg erről.

Az hogy mennyire tudod majd terhelni azt te fogod érezni

2023. júl. 30. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim válasza:

Nekem valószínűleg "csak" repedés van a bokámon.

Fel a fejjel és csak fokozatosan terheld, hogy rá ne sérülj.

2023. júl. 30. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
kellene gyógytornára is járnod.
2023. júl. 30. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat. #5-ös, a gipszlevétel még 4 nap. A gyógytornát sejtem, hogy mi. De a fizioterápia az mit jelent és mikor szokták alkalmazni?
2023. júl. 30. 21:15
 5/15 anonim válasza:
Az biztos, hogy a lábad, izmaid le lesznek soványodva. Az első percekben biztos, hogy nem fogsz tudni lábra állni sem. A levétel utáni 24 óra kritikus lesz. A következő 48 órában már terhelhető, de gátakkal. Nagyjából a 4. nap lesz a fordulópont, amikor már úgy tudod terhelni a lábad, ahogy elvileg kell. De ez kizárólag az alapokra vonatkoznak. Az, hogy sportolhass vele legalább 2-3 hónap még.
2023. júl. 31. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim válasza:
És örülhetsz neki, hogyha az #5 által írt időtartam tartható, de egyáltalán nem biztos!
2023. aug. 2. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim válasza:
Egy nagyon kedves csapattársamnak tavaly március közepe táján, tesin tört el a bokája. Távolugrásnál egyszerűen rosszul fogott talajt és maga alá fordult a bokája. Akkorát reccsent, hogy na. A fájdalomtól azonnal összerogyott. Külboka-törést állapítottak meg nála. Elsőnek 1 hétre gipszsínt kapott, majd 5 hétre (amiből összesen 8 hét lett) járógipszet kapott. "Visszaszoktató" elenyésző terheléssel járó gyógytora 2 hét, 4 alkalom. Ezt intenzívebb gyógytorna váltotta fel 2 hét, 6 alkalom, majd fizioterápia 6 hét, 24 alkalom. Ezután közölték, hogy rendbe jött. Megpróbálkozott az edzéssel. 1 edzés, 2 nap sántikálás, mert olyan szintű fájdalommal járt. Olyan október legvégétől tudott minden edzésen úgy részt venni, hogy nem járt fájdalommal és/vagy dagadással neki.
2023. aug. 3. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Amit elfelejtettem írni, hogy a gipszlevétel utáni 1-2 vagy 3 nap nagyon rossz volt neki, mert alig tudott menni. Ettől tartok én is, mert most meg én vagyok gipszben.
2023. aug. 3. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

#8

*nekem (a neki helyett), merthogy nekem is bokatörésem volt, amire sikeresen rásérültem.

2023. aug. 3. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:

#7

Kiegészítés:

Elmondása szerint gipszlevétel után nagyjából 24-36 óráig nem tudott még annyira sem ránehezedni, mint előtte a járógipszre. Egyfelől a félelem, másfelől az ízületek lesoványosodása szerint.

2023. aug. 3. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!