Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » A lézeres szemműtétnek tényleg...

A lézeres szemműtétnek tényleg nincs értelme?

Figyelt kérdés

Az egyik szemem -1.25-ös, a másik -1.75-ös. Nem olyan nagy dioptriák, de ahhoz elég hogy ne boldoguljak szemüveg nélkül, amit immáron 10 éve hordanom kell. Mostanában nagyon hajlottam a műtét felé (kontaktlencsét próbáltam, nem bírja a szemem), és majdnem elcsábultam, de aztán megláttam ezt a statisztikát: [link]

Erről miért nem hallani sehol, hogy utána így visszaromlik a szem?



2014. jún. 20. 20:08
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem, miről beszélsz. A táblázatban a nagyon nagy többségnél 1 fölötti az utolsó mérés eredménye, ez tökéletes látást jelent. Azoknál, akiknél pedig 1 alatti, minden esetben, amit láttam, jobb,mint az eredeti nyers visus. Ez a táblázat nekem nem azt sugallja, hogy nincs értelme a műtétnek.
2014. jún. 20. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Áhá...már megérte feltenni a kérdést,még ha mellékesen az is kiderült hogy hülye vagyok, mert azt hittem hogy az 1.25 az dioptria... xDDD Így rákeresve sem sikerült teljesen értelmeznem mi az a visus, de így nagyon egyszerűen lefordítva ha egyesnél nagyobb szám van, azok tökéletesen látnak, tehát az a "0-ás dioptria".

és akkor a 0.65-ös kb milyen lenne ily' módon "lefordítva"?


elnézést az értetkelnkedésért

2014. jún. 20. 20:41
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
No problem, előfordul :) Sajnos a 0.65-öt nem tudom, nem tudom ezt az átváltást, pedig elég régóta én is kíváncsi vagyok rá, de hátha valaki tudja és beírja majd. Nem lehet nagyon rossz, 1 dioptria környékére tippelek, mert ezt úgy szokták mérni asszem, hogy ha nincs rajtad szemüveg, mennyit tudsz leolvasni a táblán lévő betűk közül (melyik a legkisebb, ami még megy). Na most én már -3-as dioptriával semmit sem tudtam annó róla leolvasni, szóval tuti nincs -3-as a 0.65-ös visus.
2014. jún. 20. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A nyers visus azt jelenti, hogy korrekció (szemüveg) nélkül hány százalékát képes az illető leolvasni a táblának. Aki az egészet, annak a visusa 100%, vagyis 1. Az 1,25-ös visus azt jelenti, hogy még azokat a kukac számokat is látja lent, amiket egy átlagos ember nem, ezért ez 125%-os látásélesség.

Akinek a visusa 0.5 , az a tábla közepéig, tehát a felét tudja leolvasni. (50%)

2014. jún. 20. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ó je, végre láthatom értelmét annak, hogy 4 napja szemészetet tanulok:D


A visus a látásélességet, a szem felbontóképességét jelöli. Tulajdonképpen azt mutatja meg, hogy milyen távol kell lennie két pontnak egymástól ahhoz, hogy még különálló pontoknak lássuk őket.


A legkisebb látószög, amelyből érkező két tárgy képét a (normális látású) emberek meg tudják különböztetni, 1 szögperc.

Hogy értsd is, itt ez a kép: [link]

Az F és G betűkkel jelölt vonalak által bezárt szög a látószög.


A visusnak a mérésére használják az ún. Kettesy-féle táblát. Így néz ki:

[link]


A táblán a betűk/számok úgy vannak megcsinálva, hogy normális látás esetén, meghatározott távolságról az ember pont 1 szögperc alatt lássa.

A legfelső számnál ez a távolság (tehát ahonnan még normális látású ember pont el tudja olvasni) 50 m. Az alatta lévő számnál 30 m, alatta 25 m, majd 20, 15 stb.


A visusnak az értékét pedig törtben szokták kifejezni.

A tört számlálója az aktuális vizsgálati távolság szerepel (ami Magyarországon 5 méter, minden rendelőben ilyen messziről végzik a vizsgálatot), a nevezőben pedig az, hogy normális látású ember hány méterről látná a jelet.


Magyarul ha a páciens csak a legfelső számot látja 5 méterről, amit normál látású ember 50 méterről látna, akkor a páciens visusa 5/50, azaz 0,1.


Mindezekből következik, hogy normális látás esetén a visus 1.


Ha valakinek 1 feletti a visus, az azt jelenti, hogy a látása még a normálisnál is jobb, azaz a páciens még a tábla legalsó sorát is el tudja olvasni. (Pedig azt amúgy normál látású nem látná).


Megjegyzés:

A korrigált visus az, amit pl. szemüveggel maximálisan el tudunk érni, a nyers pedig az alap.


Az általad linkelt táblázatban mindig a legutolsó oszlopot kell nézni, azaz hogy a legutolsó kontrollon milyen volt a nyers visus.


Még egy megjegyzés: ezek alapján viszont arra már ötletem sincs, hogy hogy jöttek ki ilyen brutálisan alacsony nyers visusértékek a műtét előtt:D

Gyanítom elírások, vagy tényleg nem tudom...:D

2014. jún. 20. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ilyenkor közelebb viszik a pácienshez a táblát, vagy még nagyobb betűk vannak, vagy ilyesmi. Csak így lehet ilyen kicsi nyers visusokat produkálni...
2014. jún. 20. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Jah, persze, közelebb viszik a táblát, meg fekete tábla előtt ujjakat mutatnak. Mérni lehet, csak olyan hihetetlenül kicsinek tűnt:)

De most, hogy jobban belegondolok, én se tudnám egy szemmel elolvasni a legfelső számot sem:D

2014. jún. 20. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszát, végre megvilágosodtam :D

Avagy a válasz a kérdésemre hogy nagyon is van értelme a műtétnek. Mostmár csak a pénzt kellene végre teljesen összegyűjtenem =)

2014. jún. 21. 20:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!