Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Hangoskönyv készítése otthon...

Hangoskönyv készítése otthon látási fogyatékosok számára?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Kérdésem abból állna, hogy büntetik-e, ha az ember otthon készít hangoskönyveket látási fogyatékosok számára?

Nagypapám életének utolsó éveiben megvakult és láttam mennyire nehéz neki, amiért se írni vagy olvasni nem tud. Ez nagy nyomot hagyott bennem. Most 19 éves vagyok, óvónő- és nevelő szakra járok (utolsó év középsuliban), ahol tanulok gyógypedagógiát és ez után is speciális pedagógiával szeretnék foglalkozni. Feltört bennem az az elhatározás, hogy elmegyek önkénteskedni (felolvasni, kísérni, stb.), de sajnos nem tudom hogyan is foghatnék hozzá (SZlovákiában élek, itt nincs a speciális pedagógiának valami nagy értéke) ezért úgy döntöttem, hogy a hangoskönyvekkel próbálkoznék. Ha egyszerűen felvenném, ahogy felolvasom a könyvet és feltenném az internetre, hogy elérhető legyen azt már büntetik? Foglalkozott valaki már ilyesmivel?


Köszönöm előre is a válaszokat!


19/L



#hangoskönyv #önkéntesség #vakság #látási fogyatékosok
2016. dec. 10. 16:42
 1/6 anonim ***** válasza:
Az internetes terjesztés rész már szerzői jogokat sért, igen. Ha valaki csak az otthonában felveszi és kejátsza, az ok.
2016. dec. 10. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Persze készíthetsz joglejárt könyvekből is, ami esetben nem probléma.
2016. dec. 10. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

[link]

Ezen a címen biztos kaphatsz segítséget. Vannak megyei szervezetek, akik esetleg közelebb vannak hozzád.

2016. dec. 10. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Talán csatlakozz hozzájuk. Itt önkéntesek olvasnak fel újságcikkeket, és töltik fel a honlapra.:


[link]



Nem tudom, esetleg könyvtárban találsz folyóiratot vagy valami hasonlót, amit ki is lehet kölcsönözni. Mert ugye az nem túl poénos, hogy még te vedd meg az újságokat.

2016. dec. 10. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 nobile86 válasza:

Kedves Kérdező,


Örülök az ötletednek, szép elgondolás.

Én látássérült vagyok születésem óta, annyira hogy fehérbottal közlekedem, tanultam brailleban írni és olvasni.

Ha a technikai feltételeket nézzük, a laprólhangra oldal ehhez teljesen jó. Én magam csak egyszer-kétszer néztem rá, mert ma az informatika fővonalát követve a látássérültek is inkább számítógépet és más okos készüléket használnak, mint én most.

A gép és az okos eszközök képernyőolvasóval használhatók, ill. van több féle is, melyekhez letölthető egyébként szlovák beszédszintetizátor is, ami a leütött billentyűk ill. billkombinációk után felolvaassa a képernyőn megjelenő tartalmat a gép esetében.

Persze ahhoz hogy vki vakon, vagy gyengénlátóként használni tudja a laprolhangra.hut szintén kell vmennyire értenie a géphez, vagy képernyőolvasóval, vagy képernyőnagyítóval.


A képernyőolvasókról elérhető infók itt:


[link]


Van egy ingyenes képernyőolvasó is az NVDA, amiről itt van infó:


[link]


Kb. 17 éve a budapesti Vakok Általános Iskolájában jártam ki a 8 osztályt és már akkor kötelező volt gépírást tanulnunk, 6. osztálytól, először normál írógépen, majd áttértünk az akkor modern :d Win 98ra, a jegyzettömbre, és a Word használatára, akkor már volt képernyőolvasó program, sőtt Dos alá is készült.

Gimiben, az első 1 évben braille írógéppel jegyzeteltem, és integráltan tanultam, mert csak így lehet a mainapig is, hála az égnek, és igen zavaró volt hogy én kattogok a braillegéppel, a többiek meg tollal írnak. Aztán 10. osztályban megpályáztam, egy laptopot, és máris csendesebb volt az órai részvételem.

Az integrált oktatás az, amikor egészséges diákokkal tanul együtt egy vagy több, ugyanazon, vagy más fogyatékossággal bíró diák.

Az akkori fő olvasási szokásaim közt volt hogy a javasolt MVGyOSz hangoskönyvtárába jártam, aztán lassacskán átálltam a géphangos olvasásra, mert gyorsabb, bár pár éve járt nálam egy merevlemez kb. 500 gb a kezdetektől vagyis kb. a 60as évek végétől felvett, digitalizált hangoskönyvel. Érdekes volt a 10 éve meghallgatott 15-20 kazettás könyveket mp3ban hallgatni a jól megszokott kazetta minőséggel. :d

Bocsi a kanyargós kitérőért.

Szóval. Ma ha vki később megvakul, és a családja és saját akaratból is szeretne vmit kezdeni ezzel a helyzettel Bpen van a vERCs Vakok Elemi Rehabilitációs Csoportja pedagógusokból, és közlekedést tanító szakemberekből álló csapat, akik pár hónap, fél év alatt megtanítják az illetőt hogyan képes folytatni látás nélkül.

Arra szerettem volna ezzel rávilágítani, hogy sok olyan idősebb látássérült van idehaza is, akiket már nem érdekel a modern technika, vagy szívesebben hallgatnak felolvasott könyveket, és ha keresel mondjuk szlovákul olyan fórumokat ahol született és szerzett vakok, vagy hozzátartozóik cserélnek eszmét biztos tudnak segíteni abban hogy felmérhesd mennyire lenne erre igény.

Gondolom a szlovák vakok szövetségében is van hangoskönyvtár, tán már kissé mérsékeltebben, de biztos oda is várnak még felolvasókat.

A kísérőszolgálattal kapcsban még ennyi tapasztalatom sincs, mert általában mindenhová egyedül megyek és az éppen aktuális szembejövő embert kérdezem meg hogy merre hány méter, de azt tudom hogy itthon is vannak olyan alapítványok, egyesületek akik biztosítanak ilyesmit.

Egyébként a tiflopedagógia melyik része érdekel? Közlekedést tanítanál inkább vakoknak, vagy mondjuk ált iskolai tanárként dolgoznál?

Ha van még kérdésed, szólj nyugodtan, szívesen segítek.

Sok sikert!

2016. dec. 22. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Én írtam erre anno egy programot ami a letöltött könyvet text fájlból MP3 fájlba mentette úgy, hogy felolvasta az egész könyvet (gépi hangon) ezt úgy értsd nem kellett végighallgatni hanem rögtön fájlba mentette. Hát az igaz, hogy nem volt egy Kossuth díjas alakítás viszont egy könyvet kb 10-15 perc alatt mp3-ba alakított és simán végig lehetett hallgatni.

Létezi ilyen most is Angol nyelven. Magyarul is volt egy nagyon jó a speakborad az is tudott olyat, hogy felolvasott amit a vágólapról másoltál be.

Most pl angol nyelven létezik egy ilyen: [link]

2017. júl. 6. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!