Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Hogyan kell értelmezni ezt a...

Hogyan kell értelmezni ezt a szemüveget?

Figyelt kérdés

-0,75 és +0,5 cyl.

-1,5 és +1,5 cyl.

Valójában igaz hogy -0,25-ös mindkét szem?

25 éves fiam most kapott ilyen szemüveget. .Nem értem miért most lett rövidlátó, hiszen már vége a serdülö kornak. Volt valakinek ilyen?


2017. okt. 14. 13:57
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Asztigmia és rövidlátás kialakulhat fiatal korban. Az eltérés kis mértékű, szabad szemmel még viszonylag jól lát, de a szemüveggel még jobban fog.


A cilinder asztigmiát jelez. A szem nem szabályos, a beérkező sugarak nem találkoznak egy fókuszpontban, mivel a szem tengelye irányfüggő. A cilinderes lencse segít ezen.


A szemnek van két tengelye, az egyikben minimális, a másikban maximális a törőerő. Általában ezek merőlegesek egymásra, úgyhogy ezért van csak az egyik tengely felírva.


Az egyik szem iránytól változóan -0,75 és -0,25, a másikon -1,5 és -0,25 közötti korrekcióra van szükség.

2017. okt. 15. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
Jól értem? Mindkét szeme - 0,25-nek felel meg?
2017. okt. 15. 15:14
 13/16 anonim ***** válasza:
Rosszul érted... Miért felelne meg annyinak? Az csak az "alapdioptria", ami a szem mindkét tengelyében megvan. Már többen leírtuk neked, próbáld már meg értelmezni... Nem csak rövidlátás van a világon.
2017. okt. 15. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Nem matekpélda.

Rövidlátó is, astigmiás is.

Az elülső szám a szabályos homorú lencse erőssége,

a második, a már leírt egy tengelyre korrigáló ( mitha hengerpalástból lenne kimetszve). Utána van még a tengely iránya is a recepten, amit nem írtál hozzá, hogy hány fokos szögben áll a legnagyobb domborulata.

Persze nem kap két-két lencsét az optikus majd ilyenre csiszolja , de nem lehet rövidebben leírni.

2017. dec. 6. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Már egyszer írtam, 40 fok
2017. dec. 6. 19:27
 16/16 anonim ***** válasza:

Általában veleszületett, de fiatal korban a szem még elég jól korrigálja az asztigmiát, aztán később ez már nem megy olyan jól és ez fejfájást, szemfáradtságot okoz a nap végére. Ezt én is megtapasztaltam, a tórikus lencsével hálistennek meg is szűnt ez a dolog.


A legegyszerűbben szerintem úgy lehet elképzelni egy ilyen szemüveget, hogy a -0,25 dioptriás gömbfelületű alaplencsékhez hozzáadódik egy -0,5, illetve a másik szemnél egy -1,25 dioptriás hengeres lencse, aztán ezt a rendszert elforgatjuk adott szöggel (a forgatás tengelye az "előre" nézés iránya). Az összeglencse felületei tehát nem gömbfelületek, hanem egy tórusz (lyukas fánk) felszínei, így nem egy görbületi sugaruk van, hanem egyszerre kettő.

2017. dec. 7. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!