Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Az új személyi igazolvány...

Az új személyi igazolvány majdan a kiadás évfordulóján fog lejárni, vagy az előző igazolvány lejáratának évfordulóján?

Figyelt kérdés

Arról jutott eszembe, hogy a kocsik forgalmija pár éve már az előző lejárat évfordulóján jár le. Tehát ha mondjuk most december 10-éig érvényes, de már november 20-án levizsgáztatom, akkor majd 2022. december 10-éig lesz érvényes, nem november 20-áig.

A személyinél hogy is van ez?


2019. nov. 17. 20:48
 1/3 anonim ***** válasza:
7%
Személyinél kiadás napja + 5 év.
2019. nov. 17. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A kiállítás napján kezdődik az érvényessége. A folyamatosságnak nem lenne értelme, hiszen nem kötelező személyazonossági igazolvánnyal rendelkezni, mert „A polgár a személyazonosságát a személyazonosító igazolványon túl az érvényes útlevéllel vagy kártyaformátumú vezetői engedéllyel igazolhatja.” ← 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról 29. § (12)

Nekem évtizedekig nem is volt, a vezetői engedélyt használtam. Jó volt bankban, választáskor, feltöltőkártyás telefon évenkénti adat-ellenőrzéséhez, biztosításkötéshez, mindenhez. Tavasszal igényeltem újra, hogy használhassam az e-személyi előnyeit.


Az 5 évet nem tudom honnan vette az 1-es válasz írója. (2019-11-17 20:50)

Ugyanis:

29/E. § (1) Az állandó személyazonosító igazolvány érvényességének időtartama, ha a jogosult

a) a 12. életévét még nem töltötte be, a kiállítás napjától számított 3 évet követő születési idejének napja, de legfeljebb a 12. életév betöltésének napjáig terjedő időtartam,

b) a 12. életévét betöltötte, de a 18. életévét még nem töltötte be, a kiállítás napjától számított 3 évet követő születési idejének napja,

c) a 18. életévét betöltötte, a kiállítás napjától számított 6 évet követő születési idejének napja.

(2) A 65. életévet betöltött jogosult, hogy a részére határidő nélküli érvényességi idejű személyazonosító igazolvány kerüljön kiállításra. A határidő nélküli érvényességi idejű személyazonosító igazolvány tároló elemet nem tartalmaz, érvényességi idejeként a kiállítást követő 60. év január első napját kell feltüntetni.

(3a) Ha a jogosult február 29-én született, és az érvényességi idő lejártának évében ez a nap hiányzik, akkor a személyazonosító igazolvány érvényességi ideje február 28-án jár le.

1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról

Ezt a szakaszt beiktatta a 2015. évi CXXX. törvény 2. § (11) bekezdése. Hatályos: 2016. I. 1-től.

2019. nov. 18. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

És mi az, amit a gyakorlatban is hasznosnak találtál az e-személyi tudásából?

2019. nov. 19. 05:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!