Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Meg tudom-e valahogy védeni a...

Meg tudom-e valahogy védeni a várható örökségemet?

Figyelt kérdés
Testvérem évtizedek után látogatott haza. Eddig soha nem lehetett rá számítani. Egy nap alatt kiderült, ki akar taszítani a családból. Eddig én gondoskodtam idős szüleinkről, most attól tartok, el fogja intézni, hogy anyám mindent ráírasson. Nem értek a joghoz, még kérdezni sem biztos, hogy jól kérdezek: lehetséges-e, hogy amíg élnek a szüleink, én gondoskodom róluk, de amint elmennek, ott álljak kisemmizve? Lehetséges-e már most olyan okiratot íratni a szüleimmel, amiről én most ugyan nem tudok, de ha eljön az idő, szép kis "meglepetést" okoz nekem? Konkrétan arra gondolok, hogy kihasználnak, aztán pedig mindent az évtizedek óta gondot/felelősséget/ápolást kikerülő testvérem kap? Köszönöm a válaszokat.

2019. dec. 26. 08:50
 1/9 anonim ***** válasza:
76%

Életében mindenki azt csinál a javaival, amit csak akar. Akár el is adhatják, el is ajándékozhatják.


Miből gondolod, hogy a testvérednek adnának mindent, ha 20+ éve nem is látták? Nem reális. Nyugodtan beszélgess a szüleiddel erről.

2019. dec. 26. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
ha életükben ráíratják másra a dolgokat, akkor azok már nem fogják az öröklés tárgyát képezni. ha a szüleid akarnak, akkor ki tudnak veled tolni.
2019. dec. 26. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Nem egy katalógusba illő mintacsaládból származom. Ha beszélgetni akarsz a tagokkal, nem sokra mész a próbálkozással. Ezen már túl vagyok 100x, a legutóbbi óta nem telt el 24 óra sem. Hidd el, megalapozottan írtam amit írtam. Sőt, a testvérem a szemembe is mondta. Mivel anyám imádta mindig is, most azt is elfelejti, hogy a testvérem még csak haza sem jött, mikor őt rákkal diagnosztizálták többször is és mindannyiszor csak én voltam mellette. Ez van. Nem mellékesen: hallottam, amikor a testvérem arról beszélt a haverjaival, mit akar csinálni a házzal és egyéb javakkal.
2019. dec. 26. 09:12
 4/9 A kérdező kommentje:
2-es válaszoló: igen, ettől tartok én is. Csak azt tudnám, hogyan tudom megakadályozni, hogy "kitoljanak velem". Egyszer valahol azt olvastam, egy hasonló cipőben járó kérdezőnek azt javasolták, írasson szerződést a szülei és közte. Ő is attól tartott, hogy feláldozta a magánéletét is a szüleiért, aztán a végén még fedél sem lesz a feje fölött. Nekem anyám anno azt mondta, "ő azt soha nem hagyná" - mert hogy sem apám, sem a másik gyereke nem volt vele, mikor beütött a baj. Most viszont visszajött a bárány, aki farkasként viselkedik.
2019. dec. 26. 09:18
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A köteles rész mindenképpen a tiéd. Ha a mamád engedne a nyomásnak, és a testvéred javára végrendelkezik, akkor azt meg lehet támadni.

Nem egyszerű, nem biztos a siker sem, de van rá mód.

2019. dec. 26. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
5: az jelenthet bármit is, hogy én ápoltam, segítettem őket, a testvérem pedig nem? Számíthat az ilyesmi egy esetleges "megtámadásnál" vagy ilyen emberi tényezők nem érdekelnek senkit egy tárgyalásnál?
2019. dec. 26. 09:44
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tudom, hogyha a halála előtti néhány (talán 5 v 10?) évben ajándékozza el ingatlanát, vagyonát, stb, akkor a halála után ezt megtámadhatod, hogy kiforgattak az örökségedből, és megfelelő indokkal semmissé lehet tenni.

De ez egy olyan téma, amihez érdemes lenne ügyvéd segítségét kérned, aki a pontos helyzet ismerete alapján megfelelő tanácsot tud adni.

2019. dec. 26. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Igen, igen, gondolom, hogy előbb-utóbb ügyvédhez kell mennem. Most viszont ünnep van, ők is karácsonyoznak :-D Viszont ez a helyzet nem hagy nyugodni, próbálok infókat összeszedni addig is.
2019. dec. 26. 10:13
 9/9 A kérdező kommentje:
Korábban már kérdezgettem egy volt, jogász kollégámat, de az évekkel korábban volt és úgy tudom, az ide vonatkozó jogszabályok is változtak. Talán a "kitagadás" lehetősége is sokkal egyszerűbb, mint régebben. Szomorú volt olvasni azt is, hogy Magyarországon "divat" kitagadni a gyerekeket... :-( A százalékos arány valami megdöbbentő volt.
2019. dec. 26. 10:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!