Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Jogosítványon elírták a dátumot?

Jogosítványon elírták a dátumot?

Figyelt kérdés

Sziasztok

Jogosítványomat 2014.09.11én kaptam meg,barátnőm ugyanakkor. Ugyanaz a suli,együtt csináltuk,egyidősek vagyunk.

Gondoltam megnezem mikor jár le

2021.04.02

Az övé 2024.09.11

Na ez hogy lehet?

Eddig rá sem néztem,nem foglalkoztam vele.

Elrontották volna? Menjek be az okmányirodába?



2020. júl. 23. 17:02
 1/6 anonim ***** válasza:

Már egy ideje úgy van, hogy születésnap az évforduló, tehát nem a vizsga napja.


De lehet, hogy nektek még nem így van. Viszont a vizsga napja sosem volt az érvényességi idő, addig érvényes a jogsi, amíg az orvosi vizsgálat, amivel kiváltottad az igazolványt.

2020. júl. 23. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A 4(b) pontot kell nézni.
2020. júl. 23. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nem stimmel az az áprilisi dátum. És a barátnőm miért napra pontosan 10 évre kapta én meg még nem is kerek 7.

Minden egyszerre csináltunk ezért nem értem :(

2020. júl. 23. 22:41
 4/6 anonim ***** válasza:
Nem lehet, hogy nem friss volt az orvosi alkalmasságid, hanem pár évvel előbb csinálták?
2020. júl. 23. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nem sajnos. Tisztán emlékszem ,hogy akkor csináltattam. Meg ha jól tudom 1 évnél régebbit amúgy sem fogadnak el sehol
2020. júl. 23. 22:51
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem lehet jó a dátum.


Nem írtad meg, de bizonyára az előoldali 4(b) dátumról van szó.[*¹]

Ez, az a dátum, hogy Magyarországon meddig alkalmas személyazonosításra. Ha van, vagy lesz más érvényes személyazonosításra szolgáló igazolványod (személyazonosító igazolvány, útlevél), amely 2021. április 2. után is érvényes lesz, akkor semmi gond: nem a vezetői engedélyed fogod, például, a 2022-es országgyűlési képviselő választáson személyazonosító okmányként használni. (Hogy ez csupán egy magyarországi lehetőség, azt az is mutatja, hogy a te engedélyeden is bizonyára magyar dátumforma; ugyanakkor az egészségügyi alkalmasság - hátoldal, 11-es mező -, amíg vezetésre jogosít az engedély, nemzetközileg egységesített dátumforma.)[*²]

Ami a vezetési lehetőség szempontjából fontos: milyen dátumok vannak az egyes kategóriáknál a 11-es mezőben? Az az egészségügyi alkalmasság határideje. Ha ezzel nincs gond, akkor nincs miért ügyintézésbe fognod; ha az sem jó, akkor próbálkozhatsz. (Ha fogadnék, akkor arra fogadnék, hogy már nem tudsz ebbe az esetben sem javítást elérni. De, ne tartson vissza az én pesszimizmusom.)

Abban tévedsz, tisztelt kérdező, hogy 1 évnél régebbi orvosi alkalmassági véleményt nem fogadnak el. (2020. július 23. 22:51 kérdezői komment.) Ugyanis, „A vezetői engedély kiállításához az egészségi alkalmassági vélemény a rajta legközelebbi vizsgálat időpontjaként feltüntetett dátumig használható fel.” Lásd, akár első vezetői engedély, akár egészségügyi alkalmasság lejárta miatt történő csere esetén: [link] , [link] ; a „Szükséges iratok”-nál.


┌─ *¹ Az 1-es és 4-es válaszok írói (2020. júl. 23. 17:13, illetve 2020. július 23. 22:41) rossz helyen keresgélnek, mert nem orvosi alkalmasságról van szó. Annak időpontja soha nem lehetett a vezetői engedély igénylésétől számított 10 év, ahogyan a kérdező a barátnője okmánya esetén írja. Attól csak korábbi lehet, hiszen már az elméleti vizsgának is feltétele az érvényes egészségügyi alkalmasság; az pedig biztosan megelőzi az okmánykiállítást. Így ha valaki 10 évre kapta is az alkalmasságot – ennél több nem lehet; 50 év életkor alatti, 1. alkalmassági csoport esetén ennyi -, az csak korábbi lehet, mint az okmánykiállítástól számított 10 év. Tehát, nem erről szól a kérdés.

A 2017. december 30. előtt igényelt vezetői engedélyeken 4(b) adatként a kiállítástól számított 10 évet tüntettek fel, akkor is, ha az orvosi alkalmasság csak 5 évre, vagy attól is rövidebb időtartamra volt érvényes. (Jogszabály szerint, lehetett kérni, hogy ez az adat egyezzen a kategória érvényességgel. Ez a lehetőség 2014. szeptember 5-én már hatályban volt; hogy mikortól, azt nem tudom, mert a Nemzeti Jogszabálytárban nincs korábbi szövegváltozat. Az a tippem, hogy nullához közeli esetben kértek ilyet. Viszont, több probléma adódott, mert sokan azt a 4(b) időpontot nézték, és lehet, hogy igazoltatáskor derült ki, hogy például 3 éve lejárt egészségügyi alkalmassággal vezettek. Ilyen tévedésnek, ismert személy esetén, hírértéke is volt. Például: [link] )

A kérdező 2014. szeptember 11-én igényelte a vezetői engedélyt, akkor még 10 év volt a „divat” személyazonosításra alkalmas időpontként.

Hogy ne legyen félreértés (előoldali dátum és hátoldali dátum eltérése miatt), 2017. december 30-tól igényelt vezetői engedély esetén a 4(b) dátum és a 11-es mező dátuma egyezik; akár kéri az igénylő, akár nem. ─┘


┌─ *² A 4(b) dátum – mivel csak Magyarországon számít, csak személyazonosítás érvényességére vonatkozik; magyar dátumforma: 4-számjegyű évszám, 2 számjegyű hónapszám és 2-számjegyű napszám, pontokkal elválasztva.

A 11-es mező dátumformája

• 2012. augusztus 25. előtt igényelt okmány esetén: az évszám utolsó 2 számjegye, 2-számjegyű hónapszám és 2-számjegyű napszám, pontokkal elválasztva.

• 2012. augusztus 24. után igényelt okmány esetén: 2-számjegyű napszám, 2-számjegyű hónapszám és az évszám utolsó 2 számjegye, pontokkal elválasztva.

Kérdező, a te okmányod igénylése 2014-beli, így ez utóbbi formát láthatod a vezetői engedélyed 11-es mezőjében. ─┘

2020. júl. 26. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!