Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogy lehetnék intelligens és...

Hogy lehetnék intelligens és mi számít intelligensnek?

Figyelt kérdés
2021. jún. 16. 16:23
 1/3 anonim ***** válasza:
Az intelligencia szerintem nem más, mint az összefüggések felismerése, problémamegoldó képesség. Egy analfabéta is lehet intelligens. A fejlesztése...passz.
2021. jún. 16. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az intelligenciának sok összetevője van. Lehetsz intelligens, de nem túl művelt. Pl: ha nem olvasol, nem jársz színházba, nem érdekel a művészet, politika a világ dolgai akkor nem tűnsz műveltnek. Ha ezekkel elkezdesz foglalkozni műveltebb leszel, nagyobb lesz a tudásod, több mindenről tudsz beszélgetni, és ezért intelligensebbnek tartanak majd. Az IQ-nál amúgy az EQ fontosabb, azaz az érzelmi intelligencia, ami nyilván társas interakciókkal és a fent említett módokon is fejleszthető, hiszen minél több dologgal foglalkozol, érdeklődő vagy, elkezdesz egyre ön-és embertudatosabb lenni.


És ha már intelligencia vs. műveltség én ismertem olyan tehetős családból származó fiatalokat akik bár elvégeztek egyetemeket, akár az orvosit is, jók voltak matekból stb. De számomra taszítóan felszínesek voltak. Semmi olyan dolog nem érdekelte őket, ami alapján műveltnek tűntek volna, plázacica típusú beszélgetésekben meg én nem vagyok túl jó. Főleg, mert belőlük sütött az EQ hiánya, ha láttál egy falatot is a Feleségek Luxuskivetelbenből, akkor meg lehet érteni milyenek a gazdag emberek, mert nekik muszáj ilyen tucatnak lenni, valahol ez általános abban a körben.


Nem buták, nem unintelligensek, szimplán csak nem arra használják az IQ-jukat (EQ hiányában), ami kicsit többet adna a társadalomnak, vagy nem teszi lehetővé hogy esetleg gondolkodó értelmiségi legyen valaki.


A soft skilleket nehéz fejleszteni, a tárgyi tudást viszont igen. De tapasztalatból mondom, a tárgyi tudás sokszor inkább okoskodásna hat, mint tényleges készségnek, a legfontosabb az hogyan bánsz másokkal, mennyire figyelsz rájuk, mennyire hangolódsz rájuk és hogy jókor beszélj jó dolgokról. Nyilván ehhez kell ismerni az illető határait és ha valami látványosan nem érdekli akkor nem lehet erőltet ni.


Engem sokszor kiközösítettek mert nem vagyok egy tucatgondolkodású ember, de ettől én egy színes és érdekes egyéniségnek érzem magam, olyasvalakinek akinek van mélysége és a komolyabb témákat szereti. Szerencsére bőven akadnak gondolkodó értelmiségi barátaim. :)


Az hogy kinek milyen tanulási képessége van, nem határozza meg hogy ki milyen ember.

2021. aug. 6. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

És amit az első leírt az a fluid intelligencia, ez veleszületett, nem fejleszthető túlzottan. Viszont gyakorlással az életben való helytállás kőzben egy rakás problémamegoldó képességünk javul, hiszen emberileg is fejlődünk, gyorsabban megy majd. Az összefüggések, minták észlelése egy sokkal nehezebb dolog, és ez kevésbé fejleszthető. Igazából ezt mérik a Raven-tesztek (mint a Mensa).


A kristályos intelligencia bár neve alapján csalóka, valójában a tárgyi tudásra vonatkozó IQ-t jelentik. Ez könnyebben fejleszthető, és vannak IQ tesztek amik ezt is mérik.


Pl: a feldolgozás sebessége fluid IQ része, nehezen fejleszthető. Aki lassú az relatíve mindig lassabb lesz.


A verbális intelligencia jobban fejleszthető, mert olvasni kell és sokat beszélni hozzá, művelődni.


A memória különböző típusai sem fejleszthetőek. Verbális és képi memória is van. Relatíve ritka, hogy valaki mind a kettőben kiemelkedő, az emberek többsége vagy auditív(hang alapján tanul), vagy vizuális (képekről), de a kettő mindenképp segíti egymást, akinél ez erős, az audiovizuális. Taktilis típusú tanulást ritkán vizsgálnak, de mivel a tapintás és a mozgás is fontos ezért nem győzik hangsúlyozni mennyire fontos a motoros írás, ami àltal könnyebben megmarad a tanult info, hiszen az írás egy plusz inger az agyban, amire alapozhat. Rengeteget segít àltalában.


A matematikai IQ-t meg gondolom nem kell ragozni.


A klasszikus IQ tesztnek viszont nem része az EQ.


Remélem érthető voltam valamennyire. :D


25/N pszichológus vagyok.

2021. aug. 7. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!