Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Néhány számot miért rajzolunk...

Néhány számot miért rajzolunk másképp, mint ahogy a gépen írjuk?

Figyelt kérdés

Pl a hetesnél írásban van rajta egy hullámos vonal.

A négyesnél pedig nem zárul be.


2021. júl. 21. 23:58
 1/4 anonim válasza:
Gyorsabb és egyszerűbb(?)
2021. júl. 22. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nem úgy gondolom, hanem, amikor a 7-esnek a közepén vam egy hullámos vonal.
2021. júl. 22. 05:54
 3/4 anonim ***** válasza:

A hetesnek a közepén hol van hullámos vonal? Semmilyen vonal nincs.

Németek szokták keresztben áthúzni.

2021. júl. 22. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Az írás kialakulásakor nem voltak szabványok. A különböző betűk írásképei időben is változtak, illetve területi jellegzetességeket is mutattak. A betűk alakját az is befolyásolta, hogy milyen eszközzel, milyen hordozóra írták őket. Pl. ha késsel vésel fára betűket, akkor nem praktikusak az ívek, míg ha tintával írsz papírra, az sokkal inkább kívánja az ívelt, folytonos vonalakat. Az íróeszköz működésének jellegzetessége visszaköszön a betűk alakjában. A nyomtatás korában aztán elkezdtek tudatosan is betűformákat tervezni, a jobb olvashatóság, az esztétikusabb kinézet érdekében.


Így aztán számos betűnek, számnak többféle betűformája létezik. A legmarkánsabb talán a kis „g” betű: [link] . Illetve a kis „a” betű: [link] . Vagy a nagy „Q” betűnek is van pár alakváltozata: [link]


Meg még van pár tucat apróság, ami alapján pl. egész jól be lehet azonosítani egy betűtípust. Pl. ez az oldal ilyen jellegzetességek alapján próbálja leszűkíteni, hogy milyen betűtípusról lehet szó: [link]


Nyomtatásban, képernyőn is van olyan betűtípus, amiben a 4-es teteje zárt, és van, amelyikben nem. Van, amelyikben a vízszintes vonal keresztezi a függőlegest, és van, amelyikben nem. Van, ahol a bal oldali szár ívelt, van ahol egyenes, sőt előfordul olyan változat is, ahol függőleges.


A folyóírásban is vannak eltérések, attól függően, hogy hol és mikor tanultál meg írni. Az, hogy történetesen a Magyarországon tanított folyóírásban a 4-es nyitott, míg nyomtatott, képernyőn megjelenő formában meg gyakrabban zárt, az teljesen esetleges.


Ezen túl írásban a hetes áthúzásának van praktikus oka. Sokszor az írás dőlt betűkkel történik, az ember nem gép, így a betűformák nem pontosan egyformák, a 1-es és a 7-es – főleg ha nincs szövegkontextus – könnyen összekeverhető. A 7-es áthúzásával egyértelműbben felismerhető, hogy az most egy 1-es, vagy egy 7-es akar lenni.

2021. júl. 22. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!