Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Villanyvezeték miért 4 különál...

Villanyvezeték miért 4 különálló kábelből áll? Miért nincsenek szigetelve?

Figyelt kérdés
Szóval, lehet bugyuta kérdés, de miért van 3-4 db vezeték a villanyoszlopokon párhuzamosan? A konnektorba már csak 1 kábel jön, illetve a villanyoszlopról is 1 fekete kábelen jön be a házba az áram. Miért nem 1 kábellel oldják meg ezt? Nem lenne olcsóbb 1 szigetelt kábellel megoldani?

2022. ápr. 16. 15:11
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

A lakosságot ellátó trafóból kijön 3 szál fázis + 1 szál nulla.

A trafó egyenletes leterhelése miatt nem minden lakossági fogyasztót fognak ugyanarra a szál fázist vezető drótra kötni.

Illetve akinek szüksége van mind a 3 fázisra, addig el is fogják vezeni.

2022. ápr. 16. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

"Villanyvezeték miért 4 különálló kábelből áll?"

3 fázis


"Miért nincsenek szigetelve?"

Minek? Az oszlopoktól el vannak szigetelve. Annyi elég. A szigetelt vezeték jóval drágább. Ott fent nem kell szigetelni. A madárnak nem lesz baja, aki meg felmászik és megfogdossa, annak úgy is kell.


"A konnektorba már csak 1 kábel jön"

Nem... kettő megy!


"illetve a villanyoszlopról is 1 fekete kábelen jön be a házba az áram."

Nem. Csak úgy tűnik, mert az viszont már szigetelt és több ér van benne.


"Miért nem 1 kábellel oldják meg ezt?"

Mit?


"Nem lenne olcsóbb 1 szigetelt kábellel megoldani?"

Vannak olyan helyek ahol szigetelt légvezeték van, mert ott úgy a jó. Pl nálunk is a transzformátortól az iskoláig van egy plusz áramkör elvive így.

2022. ápr. 16. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Szigeteletlen szabadvezeték (4-5 kábel egymás mellet), régen így oldották meg, mert csak erre volt lehetőség, most már kötegelt szigeteltet (1 vastag kábelnek nézz ki, de ugyanúgy 4-5 eret tartalmaz) raknak a Kisfeszültségű hálózatra. Ez ami bemegy közvetlen a házakba. Azért kell 4 vagy 5 ér mert 3 fázisú a rendszer 3 darab fázis és egy nulla. Az 5. ér az a közvilágítás fázisa.


Van középfeszültség (3 vezeték egymás mellet, vagy háromszög elrendezésben) azzal a transzformátorokat táplálják meg. Ezt máig 90%-ban szigeteletlen kábellel építik. Könnyebb rákötni a szigeteletlenre. Itt csak 3 vezeték kell mert csak a 3 fázist viszik, külön a nullát nem.


A villanyoszlopról 1 kábel megy a házakba, de két eret tartalmaz (3 fázis esetén 4 eret). Régebbi bekötéseknél a tartó sodronyt használták nullának.


Konnektorokban 2-3 kábel megy egy fázis egy nulla és egy földelés. A földelést a villanyóra környékén lévő elosztó táblában alakítják ki, és onnan megy a lakás külön pontjaiba.

2022. ápr. 16. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Nem véletlenül fejlesztették ki a szigetelt kötegelt vezetéket, a csupasznak sok hiányossága volt. Állandó utánfeszítést igényelt, mert az alaminyom nyúlik, és ha összeleng két ér, akkor ki kell menni. Ha bármi ráesik, zárlatot okoz, akkor is ki kell menni. A szigetelők azok vagy anyagukban nem bírták az elképzelést, vagy a technológia volt nem megfelelő, de azok bizony szétrepedtek, akkor is ki kellett menni. A ki kell menni meg egyre kellemetlenebb lett, mert a szolgáltatóknál ez mérőszám kérdése lett, na persze az átlag villanyfelhasználó sem szereti azt, ha hirtelen megáll az élete, és akkor persze pampog. A szigetelt kötegeltre annak idején az volt a reklám, hogy erdő szélén élőfákon vezetve is jó lesz az évtizedekig. Ez azért persze nem vált be, bár építettek ilyen kísérleti hálózatot a hetvenes évek közepén, ha jól emlékszem, láttam is, a Komló-Szászvár út mellett.


Persze van a kötegeltnél egy olcsóbb módszer, a csupaszon a távtartózás, ami szintén radikálisan csökkenti a zárlatok számát, de ettől még a szigeteltnek vannak egyéb előnyei.

2022. ápr. 16. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Itt a faluban végig 4 kábel fut ami szigeteletlen. Gondolom ezen fut a 230 volt, ez itt szigeteletlen és tartók feszítik szét a kábeleket hogy ne érjenek össze.

Na már most, akkor ezt ma már meg lehetne oldani egy db vastag fekete kábellel is? Persze ami 4-5 eret tartalmaz. Miért nem állnak át erre?

2022. ápr. 16. 19:24
 6/15 anonim ***** válasza:

"Miért nem állnak át erre?"

3-as vagyok. Egy ilyen átállás sok pénzbe kerül. kapásból a kábel is drága, ráadásul valószínűleg az oszlopok se bírnák el a új kábel terhelését, így azokat is kikell cserélni.

Így átlagban csak akkor oldják meg ha valóban szükséges. Pl nem bírja el a megnövekedett terhelést a hálózat, jogos feszültségpanasz stb. esetén


Felénk tavaly volt egy ilyen átépítés, egy transzformátor állomás egy áramkörét érintette (kb 2-3 utca szakasz).

2022. ápr. 16. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
0%
Ilyenkor megy el az ember kedve az ide firkálásról, mikor leírják, hogy ez drágább, és akkor a kérdező megkérdezi, hogy miért nem állnak át erre. Nem olvas, vagy nem ért, vagy mindkettő? Ezek a lehetőségek vannak. Mit nem lehet azon érteni, hogy drága?
2022. ápr. 16. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Utolsó!

ma 19:22-kor írta le nekem az előttem szóló ezt…

Én pedig 19:24-kor kérdeztem meg, ez tudod mit jelent? Azt hogy én az előző válaszàt nem is láttam, lévén egyszerre írtunk, ő elküldte 2 perccel hamarabb és miután én is feltettem a kérdést, akkor láttam. Igen, a négyes fejtette ki érthetően…

2022. ápr. 16. 19:53
 9/15 anonim ***** válasza:

Dehogy. #2 írta, a szóban forgó napon 15:30-kor, újabb kérdésed előtt jóval, hacsak nem tudod az időt előre-hátra pörgetni.

Segítek, azt írta, hogy: J-Ó-V-A-L D-R-Á-G-Á-B-B

2022. ápr. 17. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Mitől drágább egyébként? A szigetelés miatt? Illetve hosszú távon nem olcsóbb inkább? Mármint 1 kábeltartót csak olcsóbb villanyoszloponként karbantartani, mint 4-5 db nem? Mármint, szokták cserélgetni azt amiben futnak, nem tudom mi a neve. Azért gondolom.
2022. ápr. 17. 16:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!