Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Létezik olyan, hogy óvó,...

Létezik olyan, hogy óvó, vagyis férfi óvónő?

Figyelt kérdés
Ha azt nézzük, hogy van takarítónő - takarító, varrónő - varró, doktornő - doktor, rendőrnő - rendőr, tanárnő - tanár, stb., akkor létezik óvónő - óvó is? Jó, értem, ez egyáltalán nem férfias munka (titulus), de érdekelne, hogy létezik-e "férfi óvónő".

2022. ápr. 18. 20:57
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Óvóbácsi a megnevezés, amit keresel, és van ilyen. Egyébként semmivel sem férfiatlanabb, mint a tanító/tanár.
2022. ápr. 18. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
100%
Létezik, óvodapedagógus az uniszex megnevezés.
2022. ápr. 18. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
84%
Azért nincs "óvó", mert az "óvónő" is egy rövidítés: óvodapedagógus nő. Ha nem nő, akkor simán óvodapedagógus.
2022. ápr. 18. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Fordítva gondolkodsz: a felsorolt foglalkozások többségénél (doktor, rendőr, tanár) az eredeti megnevezés a férfiakra volt érvényes, a nő végzödés azért került oda, mert ezzel jelezték, hogy kivételesen nőről van szó.

A takarítónő, varrónő eredetileg női foglalkozások voltak (olyat, hogy varró még nem hallottam), itt a legtöbbször csak elhagyják a a nő végződést.


Az óvónő épen kivétel, itt a férfi megfelelője az óvóbácsi, már többször találkoztam ezzel.

Egyébként nem hinném, hogy "egyáltalán nem férfias munka", a pedagógusok jó része férfi, nem értem, mi vele a probléma.

2022. ápr. 18. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

3-as: az óvónő NEM rövidítés, ez az eredeti megnevezése. Csak amikor kialakult, akkor ez női munka volt, ahogy minden más, kisgyerekkel foglalkozó hivatás is.

AZ óvodapedagógus új megnevezés, ezelött 30 évvel még ismeretlen fogalom volt.

2022. ápr. 18. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

[link]


"Többnyire olyan dalocskákat, versikéket tanítottak az óvók (az elsõ óvodapedagógusok férfiak voltak), amelyek lehetõséget adtak valamilyen erkölcsi tanulság megfogalmazására, viselkedési szabály megállapítására."


..." Egy óvó és egy "segédnõ" foglalkozott itt a 40-60 fõnyi gyermekcsoporttal."...


"Az elsõ óvóképzõt Tolnán hozták létre 1837-ben."

2022. ápr. 18. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Még egy forrás:


[link]

"Az első óvodák foglalkozásai meglehetősen iskolaszerűen zajlottak. Az első fél

évszázadban az óvók férfiak voltak. Egy óvodában általában egy óvó dolgozott,

a hozzá járó kettő és hat év közötti óvodások létszáma gyakran meghaladta a

százat.

"

2022. ápr. 18. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ismerek ilyen férfit, tehát van.
2022. ápr. 19. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Az 5-ös vagyok: 6/6-es köszi, erröl eddig nem tudtam!
2022. ápr. 19. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
6%

Engem csak óvóúrnak neveznek a gyerekek!


24/Úr

2023. ápr. 29. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!