Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Vakként így rá lehet jönni,...

Vakként így rá lehet jönni, hogy mi van az ember előtt?

Figyelt kérdés

Olvastam Daniel Kish történetét. Ő egy vak férfi, aki rájött, hogy hogyan tud vakként biciklizni. Úgy tájékozódik, ahogy a denevérek. Vagyis visszhangot bocsát ki. A hang visszaérésének idejéből találja ki, hogy milyen messze van tőle egy adott tárgy. De így azt is ki lehet találni, hogy mi van előtte? Ha így nem, akkor hogyan? (Mármint kerékpáron ülve).


A történet: [link]



2023. máj. 24. 14:48
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Kissé csöpögősre sikerült ez a cikk. De írhattak volna arról, hogy mégis hogy cisnálja.

Ugyanis az ekholokációhoz az kell, hogy hangot bocsáss ki az adott irányba. Csakhogy anatómiai helyzetünk miatt ez egyszerre csak egy irányba működik, ráadásul amíg hallgatod, el kell kussolnod, hgoy halld is.


Eszköz már régóta létezik erre amúgy. Legalább egy évszámot írhattak ovlna a cikkben, hogy mikori a dolog, mert már 10 éve is létezett olyna, hogy a kormányt felszerelik egy félkör alakban elhelyezkedő hangadó cuccokkal amik eltérő hangfajtákon változó hangmagasságot produkálnak, így aki megtanulja használni felismeri, hogy hol van előtte akadály és hol nincs.

De ismétlem, ehhez az kell, hogy az előtt elévő területet félkörösen lefedd. Az ugyanis, hogy rákiabálsz valamire és meghallgatod a visszhangot aztán néhány fokkal arrébbra is küldesz hangot és azt hallgatod meg túl lassú ahhoz, hogy egy guruló biciklin eldöntsd, merre kell kitérned az adott akadály elől.

Ráadásul az úton lévő kisebb akadályokat (kátyúk, padkák) saját füllel esélytelen, hogy kiszúrd.


Szóval igen, régóta létezik ilyen készülék ami segíti a vakokat biciklizni, sőt, olyat is lehetett már hallani, hogy autót vezessen valaki ugyanezzel a technológiával. Persze csak a településén belül.


De csakúgy nyelvvel csettintgetve vagy huhogva ez nem fog menni.

2023. máj. 24. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Az elején ott van a cikk dátuma: 2020.10.07
2023. máj. 25. 08:27
 3/4 anonim ***** válasza:

A cikké igen, de az esetére gondoltam.

Mert mondom, bicikliző vakról már 8-10 éve is lehetett hallani a fent leírt technológiával. Mondjuk sztem kva köz- és önveszélyes, de ez már az ő dolguk:D

2023. máj. 25. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Tehetség másként válasza:

Hát én nem bicikliznék így, csak tandemmel. :D Nyilván egyéni, de ezt azért tudd, hogy nagyon ritka és nem megszokott.

Szóval szerintem nagyrészt sehogy. Amúgy is úgy tudom, hogy mi van előttem, ha megnézem (kézzel vagy bottal). A nagyobb dolgok tömegárnyékát érzem, de abból is csak azt tudom, hogy mondjuk valami nagy és széles van előttem, azt nem, hogy az konkrétan mi.

2023. máj. 28. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!