Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan lehet kiadatni jegyzete...

Hogyan lehet kiadatni jegyzetet, könyvet?

Figyelt kérdés
Érdekelne a tapasztalatok alapján, hogy milyen módon, szabályok között lehetséges online értékesíteni/megírni 1-1 jegyzetet/könyvet. Milyen szövegszerkesztőt érdemes használni? Főleg olyan érdekelne, amelyben sok képlet egyszerűen formázható. :) Bármilyen info/ tapasztalat jól jönne!

2023. júl. 6. 12:49
 1/5 steven95 ***** válasza:
100%

Kiadatásról nem tudok mondani semmit. De tippnek hogy miben írd meg:

LATEX azaz "latech"-ben. Ezzel készítenek szakdogát/értekezést egyetemen , szakmai körökben stb. Ez tulajdonképpen egy univerzális nyelv (készítői szándék szerint: célja hogy bármilyen karaktert lehet benne definiálni, platformfüggetlen, és akárhány évszázad múlva is olvasható legyen) Nyilván ilyet nem kell tudni , rengeteg felhasználói és alapcsomag van a nyelvhez és kifejezetten tudományterületre, matematikai képletek megalkotásához kiváló. Úgy kell megírni a szöveget mint egy html kód: <p>Bekezdés</p> vagy <sum> NAGY szumma jel </sum> stb.. Majd van egy fordító program ami szép dokumentumot gyárt belőle, melyet nyilván írás közben párhuzamosan is nézhetsz. Ettől nem kell megilyedni, mert kb 20 ilyen kifejezéssel nagyon durva de szép képletek írhatóak.


2 programból áll: egy szerkesztő és egy fordító.


[link]

2023. júl. 6. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 steven95 ***** válasza:
[link] itt egy BME-s link , ez jobb talán :)
2023. júl. 6. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Vagy a fent említett LATEX (előnye, hogy ingyenes, hátránya, hogy azért nem 20 formázási parancsot kell hozzá ismerni, és azért kell vele rendesen küzdeni, de mire az első 50 oldalt megcsinálod megszokod). Vagy mi InDesign-ban csináltuk /ez fizetős/, az is nagyon szép eredményt tud. Igaz kell hozzá még bővítmény a képlet szerkesztéshez (ebből van sok "equation editor for indesign" keress rá, a legtöbbnek van ingyenesen kipróbálható próba vezriója, érdemes megnézni, neked melyik a legkényelmesebb, az eredmény hasonló). Az InDesign-nak van egy olyan előnye, hogy van olyan templateje, amivel WEB-re optimalizált PDF-et lehet készíteni. Illetve tud EPUB kimenetet is. Szintén kell tanulni egy kicsit, mert nem egyszerű.


A megformázáshoz, kialakításhoz (hogy tényleg könyv szerű legyen): Gyurgyák Szerzők és szerkesztők kézikönyve (2019-es kiadás). Ezt javaslom, hogy vedd meg és tanulmányozd. (tudom, hogy nem olcsó, de ha nincs mögötted akik a technikai szerkesztésben segítenek akkor megéri, mert rengeteg hasznos dolog le van benne írva. És nem ez lesz a legnagyobb költséged (bele értve azt a munkaórát amit elszenvedsz amíg rájösz, hogy hogyan kéne... szerintem simán megéri az árát).


Maga a kiadás:

1./ Keresel kiadót aki ezt kiadja (nagyjából felejtős mert nem fogsz találni).


2./ Létezik egy olyan lehetőség, hogy ún. szerzői kiadás. Ekkor Te mint szerző adod ki a saját művedet. Ha elkészültél az anyaggal akkor már csak egy ISBN számot kell kérjél (link hozzá itt: [link] egyébként nagyon készségesek felhívod őket elmondod mit szeretnél és mindenben segítenek, és kb. 1 nap alatt meg is van). Fontos, hogy formátumonként kell kérjél ISBN számot, tehát ha elkészíted papíron is PDF-ben és EPUB-ban akkor ez 3 db. ISBN szám lesz. Ha ez megvan és tényleg kész a mű, akkor le kell adni a köteles példányokat, ha papír alapú akkor kb. 10 példányt kell leadni (ld. itt: [link] ha elektronikus akkor a kész fájlt kell a megfelelő felületekre feltölteni).


3./ Ha papír alapú akkor keresel nyomdát és kapsz árajánlatot és ha szerzői kiadás akkor kifizeted a nyomdát és ennyi. Ha gondolkodsz papíros kiadásban akkor érdemes a nyomdával kezdeni (a terjedelem kb. belőhető, ez alapján tudsz árajnálatokat kérni, és kiválasztani a nyomdát), mert egy nagyon picit mások lehetnek a technikai követelmények, és ezért érdemes már a technikai szerkesztést (és a programok beállítását) a nyomdának megfelelően elvégezni. Ne kelljen az egészet újra tördelni mert mást akar a nyomda. Ha csak elektronikus akkor nincs ez a probléma.


4./ Ha nem ingyenesen akarod terjeszteni akkor ennek van adó vonzata (hogy most éppen 2023-ban mik a szabályai nem tudom, én csak ingyenesen terjesztett anyagokat készíettem így, de egy könyvelő, vagy a NAV irodában adnak felvilágosítást, hogy most mik a szabályai). ISBN szám egyébként akkor is kell ha ingyenesen terjeszted majd a művedet.


5./ Keresel terjesztőt (ha kiadóval csináltatod akkor ezt is intézik), ha nem akkor neked kell keresni. De ha elektronikus saját honlapodon is terjesztheted (betartva a webshopok összes szabályát), de pl. az amazonon keresztül egészen normális feltételekkel lehet így könyvet árusítani.


Röviden ennyi.

2023. júl. 6. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Előbb tisztázd a szerzői és kiadói jogokat.

Aztán ISBN számot kell kérnek az OSZK-tól.


Amennyiben magánkiadásban készül a könyvünk, akkor az Országos Széchényi Könyvtár ISBN Irodáját kell keresni ( [link] ha úgy érezzük, a fent említett követelményeknek eleget tesz a művünk. Egyéb esetben a kiadó szokta intézni. Fontos tudni, hogy az igénylés és az ISBN szám kiadása teljesen ingyenes.

2023. júl. 6. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Kinek a tudományos eredményeit tartalmazza a jegyzet? Te írtad? A te szellemi terméked?
2023. júl. 6. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!