Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Német gyári munka nyelvtudás...

Német gyári munka nyelvtudás nélkül munkaközvetítővel?

Figyelt kérdés
Mindig olvasom hogy rengeteg magyar van kint gyárakban és vesznek fel még embert nyelvtudás nélkül. De milyen munkaközvetítőn keresztül? Tud valaki segíteni? Csomagolás. Operator. Betanított gyári munkáról lenne szó. Köszi

#munkaközvetítő #Német gyar #Nyelvtudás nelkul
2023. aug. 4. 11:51
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Nem akarlak lebeszélni, de nyelvtudás nélkül ott fognak átverni ahol tudnak.

Német munkaközvetítő ugyanis nem foglalkozik olyanokkal, akik legalább minimálisan nem beszélik a nyelvet, mert akkor nem fogod megérteni - és ebből adódóan betartani - a munkavédelmi előírásokat, ami nagyon komoly következményekkel járhat a munkáltatóra nézve.

Ergo maradnak a szürkezónás magyar és egyéb kelet-európai közvetítők, akik viszont nem arról közismertek, hogy a munkavállaló érdekeit különösebben szem előtt tartják.

Ha nem érted a nyelvet, nem fogod megérteni a szerződést amit aláírsz, nem fogod érteni milyen jogaid és kötelességeid vannak, nem fogod tudni miért kapsz annyi pénzt amennyit, nem fogod tudni hova fordulj segítségért ha valami nem stimmel.

Nyelvtudás (és/vagy ismerős) nélkül nagyon lutri a dolog.

Mondom ezt úgy, hogy én is így kezdtem tizensok éve.

2023. aug. 4. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

"Ha nem érted a nyelvet, nem fogod megérteni a szerződést amit aláírsz" - Ez nem egészen igaz. Én Dániában voltam kint az andreasagro(.com) cég által. A szerződés mind magyarul, mind dánul / angolul (már nem emlékszem, hogy melyik nyelven) le volt írva. Elmondták, hogy mi szerepel benne, én elolvastam a magyart (az volt benne, amit elmondtak) és aláírtam. Nagyon nem úgy tűnt, hogy a cégnek az az érdeke, hogy átverje az embereket. Nem csalódtam benne. Hiszen egy legálisan működő cégről van szó,. Ha átverik az embert, akkor az a rossz hírét terjeszti. Az pedig nagyon nem tesz jót a cégnek. A szerződéskötéskor azt is elmondták, hogy a fordítás megegyezik, de a dán / angol az érvényes. (Lehet, hogy a szerződéskötés tervezetet odaadták, és átolvastattam egy angolul értő emberrel. Nagyon halvány emlék ez.) Lehet, hogy valóban vannak munkaközvetítő cégek, akik átverik az embereket, de ez a cég 100%-osan korrekt volt. Sőt! Nekik lett volna egy okuk (amiért részlegesen (nem szánt szándékkal) rászolgáltam), ami miatt kitolhattak volna velem, de ezt most nem írom le. A szerződésben foglaltakat teljesítettem, ők mindent kifizettek, mindenben segítettek, ők is teljesítették az ő részüket Maradéktalanul.


Ha nem is németül, de legalább angolul illik egy keveset tudni - azt leszámítva, amit 1-es írt a munkavédelemről -, hiszen a boltokban vagy bárhol meg kell valahogy szólalj. Vagy rendőrök, ha igazoltatnak, kell tudni beszélj. Vagy, ha jegyet vásárolnál, vagy elakadnál. Nem tudom, hogy mennyire beszélnek angolul a németek. Dániában mindenkinek tanítják az iskolában, így oda elegendő volt egy viszonylag gyenge angol tudás.

2023. aug. 4. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

#2: Vagyis elismered, hogy fogalmad nincs mit írtál alá, csak jóhiszeműen elhitted amit mondtak neked...


"egy legálisan működő cégről van szó"

Egyrészt a nyelvet és az adott országot nem ismerő kérdező nem fogja tudni eldönteni, legális-e (és mennyire) egy német cég.

Másrészt attól, hogy valami pillanatnyilag legálisan működik, még megszűnhet fél év múlva, felszívódhat nyomtalanul a tulajdonos, szerződést bonthatnak szó nélkül a kérdezővel, utcára tehetik fizetés nélkül, satöbbi.


"Lehet, hogy valóban vannak munkaközvetítő cégek, akik átverik az embereket, de ez a cég 100%-osan korrekt volt."

De azt ugye tudod, hogy nem arról a cégről van szó? És az megvan, hogy az, hogy vannak megbízható cégek nem jelenti azt, hogy mindegyikben vakon meg szabad bízni?


"Nem tudom, hogy mennyire beszélnek angolul a németek."

Sokan beszélnek, de ez csak a munkahelyen kívül lenne segítség. Munkahelyen németül fog mindenki beszélni, különösen a vezető beosztású a szalagnál állókkal. Nem fognak Pistike kedvéért mindent külön elismételni angolul (és magyarul és lengyelül és törökül és oroszul és szerbül és további huszonhat nyelven).

2023. aug. 4. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Jó, volt benne az is, de a halvány emlékezés részt is vedd figyelembe.


Legálisan működő munkaközvetítő cég által valószínűleg csak legálisan működő német céghez fog menni.


Azért egy gyárnak a tulajdonosa vagy vezetője nem fog egy alkalmazott meglopása miatt nyomtalanul felszívódni. Más miatt lehet, de miatta nem. És rendszerint vannak alvezetők (altulajdonosok ellenben nincsenek, legfeljebb résztulajdonosok).


"szerződést bonthatnak szó nélkül a kérdezővel, utcára tehetik fizetés nélkül, satöbbi." - Azt gondolom (noha jogilag nem vagyok képben), hogy az ilyen esetekben a munkaközvetítő cégnek (aki magyar nyelven is beszél!) kell a helyzetet megoldani és minden veszteséget állnia - legalábbis egy korrekt munkaközvetítő cég esetében.


"De azt ugye tudod, hogy nem arról a cégről van szó? És az megvan, hogy az, hogy vannak megbízható cégek nem jelenti azt, hogy mindegyikben vakon meg szabad bízni?" - Igazad van. Rosszul fogalmaztam. Csak az andreasagro cégre és a hozzá hasonló, legálisan működő közvetítő cégekre gondoltam.


"Munkahelyen németül fog mindenki beszélni, különösen a vezető beosztású a szalagnál állókkal. Nem fognak Pistike kedvéért mindent külön elismételni angolul (és magyarul és lengyelül és törökül és oroszul és szerbül és további huszonhat nyelven)." - Jogos. Bár egy gyárban a szalagoknál nagyjából mindig pontosan ugyanaz a feladat (ami a legtöbb esetben rendkívül egyszerű), így tehát csak egyszer kellene elmondani, de nyilván vannak kivételek. Szerintem minden ember olcsóbban dolgozik külföldiként, vagy a cégnek kerül kevesebbe alkalmaznia. Azt el tudom képzelni, hogyha egy részlegen mondjuk csak magyar nyelvűek dolgoznának, akkor a sorvezető megkapja az utasításokat (jelen esetben) németül, ő pedig elmondja angolul vagy magyarul az ott dolgozóknak. A sorvezető mivel mindig velük van (kivéve, ha beteg), ez működne. Én valószínűleg így csinálnám a profit maximalizálása érdekében (feltéve, ha valóban úgy van, ahogy gondolom, hogy olcsóbban alkalmazzák a külföldieket, és nem okoz bonyodalmat), noha nem látok bele a gyárak vezetőinek a gondolkozásába, jogaiba és helyzeteibe.


De valóban, akkor ne gyárba menj dolgozni. Vannak más munkák is.

Vagy facebook-on keresel "Németországban élő magyarok" csoportot és ott érdeklődsz. Bár egy munkaközvetítő cég valószínűleg megbízhatóbb, mint egy vadidegen (akivel nem kötsz szerződést).

2023. aug. 4. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

"Legálisan működő munkaközvetítő cég által valószínűleg csak legálisan működő német céghez fog menni."

Jó látni, hogy ilyen optimisták az emberek. Sokkal rosszabb azt látni, amikor valaki rájön, hogy az élet nem habostorta... Volt már rá példa nem egy, mióta Németországban élek. És utólag már lehetsz okos...


"Azért egy gyárnak a tulajdonosa vagy vezetője"

Nem tudom hol élsz, de Németországban egy gyárba nem fognak direktben felvenni. Közvetítőn keresztül dolgozol, aztán vagy átvesznek fél év-év-másfél év múlva, vagy nem. Nem a gyárral van baj, hanem a közvetítővel.Ő a munkáltatód, vele állsz szerződéses viszonyban - a gyár, ahol napi nyolc órát töltesz, csak a munkavégzésed helye.


"Azt gondolom"

Itt kezdődnek a problémák. Gondolsz, remélsz, feltételezel, hiszel - az élet viszont nem úgy működik ahogy elképzeled.


"az ilyen esetekben a munkaközvetítő cégnek (aki magyar nyelven is beszél!)"

Aztán az ilyen optimista hozzáállás után ér arculcsapásként, mikor hirtelen nem lesz senki aki beszél magyarul, a török/orosz/arab nyelven beszélő egyetlen fellelhető alkalmazott(nak látszó személy) pedig elzavar a halál fülére.


"kell a helyzetet megoldani és minden veszteséget állnia - legalábbis egy korrekt munkaközvetítő cég esetében"

Látom, nem is tudod elképzelni, hogy esetleg nem mindenki korrekt még Európában sem. De vajon hogyan érvényesíted az igazadat, ha a megszokott helyen lakat lóg az ajtón? Telefont nem veszik fel, emailre senki nem válaszol? Senki nem érti mit makogsz? Kinek mondod el, mit szeretnél egy korrekt cégtől?


"Bár egy gyárban a szalagoknál nagyjából mindig pontosan ugyanaz a feladat (ami a legtöbb esetben rendkívül egyszerű), így tehát csak egyszer kellene elmondani"

A feladatot be kell tanulni, a munkavédelmi oktatást meg kell érteni, a klf. munkafázisokat meg kell érteni, satöbbi. Aztán rájössz, hogy a gyárban nem egy helyben állsz 220 napon keresztül, hanem több munkahely több feladatát is meg kell tanulnod, kommunikálnod kell a kollégákkal, munkahelyet, munkafeladatokat átvenni átadni, hibaüzeneteket értelmezni, hibát jelenteni, műszak előtti összeröffenésen részt venni, az elhangzottakat megérteni - dolgoztál te már egyáltalán bárhol is?


"Szerintem minden ember olcsóbban dolgozik külföldiként"

Szerintem pedig azonnal beperelnék azt a munkáltatót súlyos diszkrimináció miatt, aki nemzeti vagy etnikai hovatartozás miatt kevesebb munkabért akarna fizetni. Hol élsz te? Melyik bolygón?


"noha nem látok bele a gyárak vezetőinek a gondolkozásába, jogaiba és helyzeteibe"

Na ebben tökéletesen egyetértünk.


"Vagy facebook-on keresel "Németországban élő magyarok" csoportot és ott érdeklődsz. Bár egy munkaközvetítő cég valószínűleg megbízhatóbb, mint egy vadidegen (akivel nem kötsz szerződést)."

Inkább a kinézett célterületről kellene keresni, de valóban, ez az egyik járható út. Akik régebb óta egy adott környéken, városban élnek tudnak ajánlani megbízható közvetítőt vagy munkalehetőséget. Sőt, akár olyan is található, aki segít ügyintézésben pár euróért.

2023. aug. 4. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Na oké értem amit írtok de aki A1-es nyelvtudással megy ki az pont nem fogja érteni a munkavédelmi oktatást és ott van az a sok ember akit olvastam a neten hogy én is nyelvtudás nélkül jöttem. Vagy 4 éve vagyok kint és meg mindig nem megy a német. Stb stb. Arról nem beszélve hogy a múltkor láttam Szombathelyre Filipino tolmácsot keresnek aztán láttam őket nyugaton és keleten is. (Itteni gyárakban pedig szokták ukrán orosz tolmácsot is keresni) ő mondja el a munkafolyamatokat az ukránoknak akik egy szót a.tudnal magyarul. Ha itt működik a dolog Németben miért ne működne tolmács operatorokkal a munka?
2023. aug. 5. 06:26
 7/13 anonim ***** válasza:

"aki A1-es nyelvtudással megy ki az pont nem fogja érteni a munkavédelmi oktatást"

De, az pont meg fogja érteni, hogy a munkavédelmi cipő KÖTELEZŐ és nem opcionális, hogy ha beszorul a kolléga feje a présgépbe akkor nem szelfizni kell vele hanem megnyomni a nagy piros NOTAUS feliratú gombot, és ha ég a gyár akkor nem szalonnát sütni a lángok mellett hanem elhagyni az épületet és a gyülekezőhelyen gyülekezni.


"és ott van az a sok ember akit olvastam a neten"

Nyilván ha csak a pozitív véleményeket olvasod akkor megnyugszol. Ha meg csak a negatívokat olvasnád, akkor elgondolkodnál. Vagy a neten senki nem ír arról, hol és hogyan húzták le, verték át?


"Ha itt működik a dolog Németben miért ne működne"

Hány éves vagy, hogy ezt nekem kell elmagyarázzam? Magyarország Balkán, Németország Európa. Más világ, más jogszabályok, más elvárások, más hozzáállás. Magyarországon csak akkor és addig kell az előírásokat betartani, amíg az ellenőrzés tart. Németországban ez kicsit másképp működik, csak ezt nehéz elhinni és megérteni amíg az ember csak azt a posványt ismeri, ahol felnőtt.

2023. aug. 5. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

De, az pont meg fogja érteni, hogy a munkavédelmi cipő KÖTELEZŐ és nem opcionális, hogy ha beszorul a kolléga feje a présgépbe akkor nem szelfizni kell vele hanem megnyomni a nagy piros NOTAUS feliratú gombot, és ha ég a gyár akkor nem szalonnát sütni a lángok mellett hanem elhagyni az épületet és a gyülekezőhelyen gyülekezni.


Na hát ezt pont érteném nyelvtudás nélkül is... Mindegy. Jöjjön a sok köcsög filippínó és vegye el a magyaroktól a munkát mi meg dogoljunk éhen mert aki nem németet tanult hanem még oroszt és most nem talál munkát az így járt...

2023. aug. 5. 15:36
 9/13 anonim ***** válasza:

"mert aki nem németet tanult hanem még oroszt és most nem talál munkát az így járt..."

Ha hiszti helyett elkezdtél volna németet tanulni, már tartanál valahol.

Egyébként én is oroszt tanultam még, aminek itt a multikulti környezetben látom is némi hasznát, de az azóta eltelt harminc évben ragadt rám annyi angol és német, hogy boldoguljak vele.

Persze könnyebb mindig másban keresni a hibát, de a magyar már csak ilyen. Hagyja hogy a fejére nőjön egy kiskirály a sleppjével, végig nézi, ahogy lerabolják az országot, ami megmarad azt meg hagyják elrohadni, végignézi, ahogy a környező országok elrohannak a sajátja mellett - aztán amikkor már nem bírja tovább, akkor sipákol, hogy hát a köcsög filippínók.

Pedig marhára nem.

2023. aug. 5. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
teljesen egyetértek a 9es hozzaszólóval. Látszik, hogy rutinos tapasztalt róka, aki végigjárta a lépcsőfokokat, úgy ahogy mi. Amiket írt, akár én is írhattam volna, dettó ezt az utat jártuk be. De annyiban kiegészíteném, hogy lassan olyan nagy a munkaerő hiány mindenhol, hogy a munkáltatóknak lejjebb kell adniuk az igényekből. 4 éve dolgozom kézbesitőként a német postánál, de pár hónapja már német nyelv nélkül is vesznek fel embereket. elég az angol... tölünk anno még németet vártak el. Az Aldiban most olvastam a hirdetést, 19,59 eurós órabérrel bárkit felvesznek. 2014ben, amikor kijöttünk, szóba se álltak velünk, Ausbildungot kértek mindenhol, pedig beszéltünk németül. Ma már sok helyre ez sem kell.
2023. aug. 6. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!