Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Új típusú személyi igazolványh...

Új típusú személyi igazolványhoz utólag is lehet elektronikus aláírást kérni?

Figyelt kérdés
Ma voltam ügyintézni a kormányablakban és csak most vettem észre a papíron, hogy ide NEM lett beírva, pedig meg se kérdezte az ügyintéző, hogy szeretnék-e? Amikor majd visszamegyek átvenni az új személyit, akkor kérhetem?

2023. szept. 6. 17:57
 1/7 anonim ***** válasza:
69%

Ehhez az igazolványhoz már nem; a gyártáshoz szükséges, hogy az igénylőlap tartalmazza ezt az igényt, és aki igényelte, annak a személyazonosító igazolvány átvételekor zárt borítékban adják át az elektronikus aláíráshoz szükséges PIN és PUK kódot.

A kormányablakban, okmányirodában utólag csak a visszavonását, vagy a kódok cseréjét lehet igényelni.


┌ 17. § A polgár által személyesen előterjesztett állandó személyazonosító igazolvány iránti kérelmen fel kell tüntetni, ha a polgár elektronikus aláírás funkcióhoz szükséges szolgáltatást igényelt. ┘

┌ 1. melléklet

Az állandó személyazonosító igazolvány iránti kérelem a következő adatokat tartalmazza:

21. Annak a ténye, hogy e-aláírási funkciót igényelt-e, az elektronikus aláírás igényléséhez szükséges elektronikus levélcíme, ha e-aláírás funkciót igényelt

23. Az elektronikus aláíráshoz tartozó PIN kód létrehozásához szükséges aktiváló PIN kód és a visszavonási jelszó átvételének ténye és a kódokat tartalmazó boríték azonosítója, ha e-aláírás funkciót igényelt” ┘

414/2015. (XII. 23.) Korm. rendelet a személyazonosító igazolvány kiadása és az egységes arcképmás- és aláírás-felvételezés szabályairól hatályos szövegéből.


És nem látom, hogy emiatt jogod lenne az igazolvány cseréjét igényelni.

(A megnevezett kormányrendelet 32. §-a tartalmazza, hogy mikor lehet érvényes személyazonosító igazolvány cseréjét igényelni, és a 25. § azt, hogy az eljáró hatóság az állandó személyazonosító igazolvány kiadását megtagadja, ha 32. §-ban foglalt feltételek nem állnak fent.)

Régebben a 32. § h) pontja alapján (a személyazonosító igazolvány tároló eleme ujjnyomatot nem tartalmaz, és a polgár ujjnyomat rögzítését kéri) lehetett a cserét igényelni, mert sokan azt választották, hogy ne vegyenek ujjnyomatot, így annak igénylésével módjuk volt bármikor cserélni az igazolványt. De, jogszabálymódosítás miatt egy ideje az igénylő már nem választhat, ujjnyomatot vesznek.

2023. szept. 7. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, kár hogy már csak itthon vettem észre. Akkor most 6 évre buktam ezt a lehetőséget. :( Nem értem miért nem kérdezte meg az ügyintéző, hogy akarok-e e-aláírást. :( Csak önkényesen beírta a NEM-et, egy szóval se említette a lehetőséget se.
2023. szept. 7. 11:06
 3/7 anonim ***** válasza:

Bármikor kérheted utólag is, hogy rendeljék hozzá a személyi ig. chip-jéhez a digitális aláírás funkciót.


Hátulütője, hogy ezt csak személyesen, ocsmányirodában, ormányirodában kérheted, teljes életnagyságban. Én is ezt tettem.


Maga a beépített "hardware" , a chip alkalmas arra, hogy software-esen hozzárendeljék ezt a funkciót is utólag a központi szerveren.

Nem látom be, hogy miért nem lehet akár ügyfélkapun keresztül is kérni ennek a funkciónak a beállítását, a kód kiadását, de tény, hogy nem lehet.

2023. szept. 7. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nyilván helytelenül járt el az ügyintéző, hiszen helyetted döntött. Lehet, már unja kérdezni, hiszen az emberek többségének nincs rá szüksége.

Formálisan hivatkozhat arra, hogy te az aláírásoddal helyben hagytad az igénylőlapot; bár tény, hogy nem akarja az ember az időt húzni, nem igen olvassa el senki nyugodtan, megfontoltan.


Tényleg nem akarlak felelőssé tenni, de múlt évben, mikor mentem személyi igazolványt igényelni, előtte nézegettem a neten az e-személyi tájékoztatókat, eldöntöttem, mit szeretnék, azt kérdés nélkül én kértem az ügyintézőtől, és megnéztem az igénylő lapon, hogy úgy van-e?


Ha fontos számodra, akkor próbálkozz!

Azt nem tartom jó taktikának, ha az ügyintézőt hibáztatod, mert akkor kollegalitásból nem lesznek szívélyesek veled. Mondhatod, hogy váratlanul változott az élethelyzeted, olyan területen kezdesz tevékenykedni, ahol nagyon jól jönne, álmodban nem gondoltad, hogy szükséged lesz rá, és tudod, hogy buta voltál, mert enni nem kér, igényelhetted volna akkor is, ha nem számítottál minden eshetőségre, és (mézes-mázosan) kéred: segítsenek abban, hogy igényelhess új igazolványt. Látok rá esély, hogy sikerül. A településeken, de legalább a környéken, több kormányablak szokott lenni; te tudod, mennyi időt ér meg neked a próbálkozás, ha több nekifutás szükséges. (Volt már, hogy sikerült így elintéznem valamit: annyi, hogy az ügyintéző valamilyen vezetőjétől kért és kapott engedélyt.)

2023. szept. 7. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólásokat. Nem tartom korrektnek, hogy kérdezés nélkül eldöntötte helyettem, ezer más dolgot megkérdezett (pl. hogy tárolhatják-e az ujjlenyomatomat stb.), de ezt nem.
2023. szept. 7. 12:58
 6/7 A kérdező kommentje:
Felhívtam a 1818-at, azt mondták, hogy ha jelzem az új személyim átvételekor, akkor utólag is rá tudják rakni a tárolóelemre az elektronikus aláírást, csak szerződést is kell majd kötnöm ehhez, illetve kell hozzá az elektronikus aláírásom is.
2023. szept. 7. 13:07
 7/7 A kérdező kommentje:
Végül sikerült elintézni utólag.
2023. szept. 16. 21:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!