Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mi az, amit mindenki tud?

Mi az, amit mindenki tud?

Figyelt kérdés

Sokszor hallani, mint egy szófordulatot, hogy “ezt mindenki tudja”. Pl: Mindenki tudja, hogy a ha sárga meg a kék festéket kevered, az zöld lesz/a tyúk tojja a tojást/a Föld kering a Nap körül/nem korizunk a vékony jégen ha nem akarunk megfulladni stb. Most nem a tapasztalati tényekre gondolok, mert nyilván azt tényleg mindenki tudja, hogy januárban este nyolckor Budapesten sötét van.

De hogy mondhatjuk bármire, hogy ezt mindenki tudja, holott nyilvánvalóan semmi nincs, amit mindenki tud. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy vannak laposföld hívők, valamint épp a minap, itt a gyakorin derült ki számomra, hogy sok amúgy okos ember nem tudja, sőt hagymázas fantazmagóriának tartja, hogy az űrben másképp telik az idő. Jó, ez a második nyilván nem alap tudás.

Tehát mi az a határ, amire azt szokták mondani, hogy ezt “mindenki tudja”?


2023. okt. 13. 20:29
 1/7 anonim ***** válasza:
Nagyjából ez leszűkül az ösztönös cselekedetek szintjére, például mindenki tudja, hogyha szemben áll fegyver nélkül egy ragadozó vadállattal, akkor aligha van esélye a túlélésre. Ahogyan azt is, hogy ha sok időre belenyomják a fejét a vízbe, akkor bizonyára megfullad. Az ehhez hasonló ösztönös dolgokon felül nincs olyan általános tény, amit mindenki tud, mivel a mindenki alatt én a Föld nyolcmilliárdos lakosságát értem, és ebbe beletartoznak a törzsi szinten élő emberek is, akiknek vajmi kevés ismeretük van a civilizált világról. Nyilván kivétel ez alól az empirikus tények tapasztalata, viszont mivel a kérdésedben nem definiáltad a mindenkit, így erre másképp nem tudok értelmes választ adni. A civilizált világban is vannak idióták, nem is kevesen. És innentől kezdve ez már elmegy szubjektív irányba, hiszen ezt objektíven megfogalmazni nem lehet. Szerintem hülye az xy, mert azt sem tudja, hogy mennyi 1*1, xy szerint pedig én vagyok a hülye, mert fogalmam sincs arról, hogy a médiahulladékból ismert celebeknek miféle magánéleti problémáik vannak. S így tovább...
2023. okt. 13. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szerintem amit még anno általános és középiskolában tanult az ember. Mivel elvileg azokat a tananyagokat mindenkinek meg kellett tanulni, addig mindenhol ugyanazokat a tantárgyakat, témaköröket tanítják. Ergo elvileg "mindenki tudja" hogy mikor voltak a világháborúk, az alapvető fizikát, kémiát, számolni is tudsz, tudja mindenki, hogy 2+2=4.


Legalábbis az én véleményem szerint:)

2023. okt. 13. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Kedves 1-es, válaszod minden szavát jó volt olvasni. Kedvelem ezt az elemző gondolkodásmódot az emberekben.

Gondolkodtam, pontosítsam-e mit jelent a mindenki. Vsz, aki használja ezt a szófordulatot, akaratlanul is leszűkíti a “mindenkit” a saját kis buborékjára. Pedig a mindenki igenis azt jelenti, hogy mind a nyolcmilliárd ember, aki jelenleg a földön él. Épp ezért irritáló számomra ez a kifejezés. Hiszen nyilván még a legműveltebb emberek is kerülhetnek olyan közegbe, ahol a túléléshez szükséges legalapvetőbb ismeretekkel sem rendelkeznek. Jó lenne, ha pontosan fogalmaznának az emberek, és akkor nem kellene annyit kérdeznem.

2023. okt. 14. 09:51
 4/7 A kérdező kommentje:
2-es, igen, én is azt gondolom, sokan valahogy így értik, mikor azt mondják mindenki tudja. Csak épp a saját közegükre szűkítve.
2023. okt. 14. 09:53
 5/7 anonim ***** válasza:
Ha a saját közegemre szűkítem, akkor eleve szubjektíven indulok neki, és tisztában vagyok azokkal a tényekkel, hogy abból a közegből mi az, amit ott mindenki tud, és hogy hol merül ki a határa ennek. Épp ezért nem lehet objektíven válaszolni a kérdésedre, legfeljebb személyes véleményeket megosztani.
2023. okt. 14. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
5-én is így gondolom, mégis a legtöbben, akik ezt a kifejezést használják, ezt teszik, mert az emberek többsége nem lát ki a saját buborékjából. Én pl naivan azt hittem “mindenki tudja”, hogy a Nap egy csillag, aztán egy véletlen beszélgetés során kiderül számomra, hogy ez még az én buborékomra (felsőfokú végzettség és ennek megfelelő munkakör, nyugati civilizáció stb) sem igaz, sőt, valószínűleg nem ritka kivétel, hogy valaki nem tudja. Az ilyen tapasztalatok miatt vált érthetetlenné számomra, hogy használhat bárki ennyire pontatlan, pongyola kifejezést.
2023. okt. 14. 11:06
 7/7 anonim ***** válasza:
Hülyék sajnos mindig is voltak, vannak, lesznek. Én is magyaráztam már el diplomás mérnöknek azt, hogy 6x25 az nem 75, hanem 150, és hogy miért van ez. Ahogyan azt is magyaráztam már el elsőre értelmesnek tűnő emberkének, hogy nem, Csernobilra senki nem dobott atombombát. Az ilyeneket igyekszem a lehető legmesszebb elkerülni. Ez a világ egy ilyen hely, és ugye jól tudjuk, hogy a változatosság gyönyörködtet, de ez az oldala engem legalábbis nem annyira.
2023. okt. 14. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!