Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért beszélnek az erdélyi...

Miért beszélnek az erdélyi "magyarok" (igazából románok, mert román állampolgárok) olyan furcsán magyarul?

Figyelt kérdés

2012. nov. 7. 17:12
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
Erdrum, te is ott élsz, nem?
2013. jan. 10. 20:20
 12/27 erdrum válasza:
Nem. mibol gondoltad?
2013. febr. 1. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim válasza:
83%

1. Nem románok. Ekkora baromságot ne írj többé.

2. Az, hogy tájszólással beszél valaki, az nem furcsa. Egész másképp hangzik ugyanaz a mondat egy felvidéki, egy erdélyi vagy az én budapesti számból, de a Vas megyéből jött cimborám is máshogy használja a nyelvet néhol. És ez így szép és jó. Én kis híján a hátsóm vertem a földhöz, amikor először jártam Erdélyben és beszélgettem az ottani magyarokkal.

2013. márc. 7. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
79%
Van bőr a képeden! Először is az erdélyi magyarok egyáltalán nem beszélnek furcsán! Szerinem neked vannak tévhiteid a "normálissal" kapcsolatban, mert ugye ahány ház annyi szokás szokták mondani. Ez pontosan így van nyelvünkel is, és tény, hogy magyarország területén sem egyformák a "magyarok" nem beszélnek egyformán. De attól ez egyáltalán nem furcsa, én szépnek mondanám! Úgy gondolom, hogy ideje lenne kissé felnyítni a szemed és rájönni, hogy nem körülötted forog a világ! Elég sajnálatos, hogy ilyen betokosodott vagy! Ja és lerománozod őket, mikor semmit sem tudsz róluk,fogalmod sincs, hogy mi mindent meg nem tettek a maggyarságuk fenntartása érdekében! Azt ajánlom, hogy mielőtt kiírsz valamit előbb gondolkozz el, mert így csak a saját bunkóságodat bizonyítod!
2013. júl. 30. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 Ranctalpas válasza:
83%
Látom a válaszokat megkaptad. Én azon csodálkozok, hogy hogy lehet az, hogy felnőttnek számító, szellemileg egészségesnek elkönyvelt emberek ennyire tudatlanok legyenek? Kicsi lelkem, ha te kitelepedsz Franciaországba, akkor te francia leszel s nem magyar? Furcsa egyébként, de néhányan tényleg így hiszik. Ebből is látszik, hogy a műveletlenség félelmetes méreteket ölt kelet-Európában. Ha magállod, hogy ne beszélj ekkora marhaságokat (a saját érdekedben), szánj rá egy kis pénzt és időd és gyere/menj el Erdélybe, Székelyföldre. Járd be Udvarhely, Csík, Gyergyó vagy más szék vidékét, nézd meg Szatmárt vagy Biharországot, csodáld meg a páratlan Kalotaszeget! Szálj meg olyan helyen ahol a házigazda is ott lakik, beszélgess el velük. Kérdezd meg (az idősebbektől főleg), hogy hogyan élték meg a Magyarországtól való elszakításukat (lehet nem is tudtad de "Románia" tetemes része Magyarországhoz tartozott 1920-ig: Erdély, Szatmár, Körösök vidéke, Bánság, Máramaros). Kérdezd meg tőlük, hogy milyen idők jártak rájuk mint magyarokra a kommunizmus alatt, kérdezd meg, hogyan őrizték meg nemzeti öntudatukat, s hogyan dugdostak egy darabka magyar nemzetiszín lobogót a Bibliában? Titkon, hogyan meséltek éjjel gyermekeiknek a magyar történelemről, Árpád vezérről, Szent Istvánról, Szent Lázlóról, Mátyás Királyról vagy épen Kossúthról? És kérdezd meg tőlük, mennyi verést kaptak, amiért magyarul mertek megszólalni, és hányszor kellett a szó legszorosabb értelmében megverekedniük, hogy anyanyelvüket, a Magyart használhassák? Lám, nekem könnybe lábad a szemem mikor ezeket írom, emrt én ezeken végigmentem, míg neked alkotmányadta jogod a Magyar nyelv. Erdélyiek, felvidékiek, vajdaságiak és kárpátaljaiak pénzéből is épült a Parlament, a Budapesti hídak jó része. Ezen szavakat hosszas dühöngés után tudtam csak ilyen civilizált módon leírni. Először legszívesebben megfolytottalak volna ezért a kérdésért, de rájöttem, hogy az állati viselkedés nem segít a helyzeten. Az ilyen tudatlan embereket mint te művelni kell. Gyere, s láss! De addig is: olvass erdélyi íróktól, tudakozz, művelődj!
2013. szept. 20. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
69%
Azért mert román állampolgárok, még igenis magyarok. Jobban tennéd ha ezt tisztáznád magadban, minthogy azzal unatkozol, miért "beszélnek furán".
2013. szept. 23. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
64%
Én szeretlek titeket erdélyi MAGYAROK. Én amúgy pesti vagyok. De utálom amikor 1erdélyit lerománoznak csak azért mert tájszólással beszél. Ennyi erővel a szegedieket meg szerbezzük le!...Nem?! De nem kell megsértődni azon amit a kérdező setét ember írt.
2013. dec. 2. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
64%
Szerintem az Erdélyieknek túl kellene lépniük a sértéseken. Mindenkinek hasznos azt megtanulni, hogy ha egy ember lenézi őt, attól még ne ítélje el az egész nemzetet. Sok erdélyi van aki egész Mo-t lenézi csak azért mert van pár hülye magyar a Kárpát-medencében. Én is találkoztam már idióta székellyel mégsem nézem le az egész népet. Túl kellene ezen lépni. Pl ha hülye kérdést írnak ki, akkor hagyjuk a francba, azokkal kell törődni akik normális kérdést írnak ki és nem mindig csak a hülyékre koncentrálni.
2013. dec. 5. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
79%
17-es szívemből szóltál.
2013. dec. 5. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 Kasaki05 válasza:
90%
Elég szánalmasnak tartom a magadfajtákat akik az embert az állampolgárságuk alapján ítélik meg ... attól hogy valaki Romániában él és Román állampolgársága van attól nem román... ha nincs csatolgatás ugyanolyan magyarok a akár a székelyföldi magyarok akár a máshol élők is.. ha egyszer a felmenőik magyar nemzetiségűek attól ők ha románnak vallják magukat sem lesznek románok.... tehát kérlek kicsit civilizáltabb ember módjára kérdezz...
2014. jún. 7. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!