Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Befőttlé készítéséhez 25...

Befőttlé készítéséhez 25 tömeg%-os cukoroldatot kell készítenünk. Egy üveget 1600 g tömegű anyag tölt meg, ennek a gyümölcs 80%-át teszi ki. A gyümölcsöt 15 üvegbe töltjük. Mennyi szirupot készítsünk? Hogyan?

Figyelt kérdés
Házi feladat, és felelnem kell belőle.

2013. jan. 24. 15:55
 1/4 anonim válasza:

Elôször meg kell nézni, hogy hány % szirup van egy üvegben.

Van egy üveg 1600 g-os befôttünk. Ennek a 80%-a gyümölcs, vagyis a maradék 20%-a cukoroldat. Mivel a gyümölcs kiteszi az üveg tartalmának 80%-át, így marad 20% (az egész üveg 100%; a gyümölcs 80%; 100%-80%=20%). Ez a maradék a szirup.

Megkaptuk, hogy hány % szirup van egy üvegben. Most ki kell számolnunk, hogy az hány g. Az üveg egész tartalma 1600 g és a benne lévô szirup ennek 20%-át teszi ki.

Oldat (az egy üveg befôtt)= 1600 g

Tömegszázalék (hogy hány % szirup van benne) vagy m/m%= 20%

Oldószer (a szirup)= ?

Oldószer (a szirup)= oldat * tömegszázalék : 100

Oldószer (a szirup)= 1600g * 20m/m% : 100

Oldószer (a szirup)= 320 g

Most megkaptuk azt, hogy mennyi szirupra van szükség egy üveg befôtthöz, és még ki kell számolnunk, hogy hány g cukor van benne.

Oldat (a szirup)= 320 g

Tömegszázalék vagy m/m% (a cukortartalom)= 25%

Oldott anyag (Cukor)= ?

Oldott anyag (cukor)= oldat * tömegszázalék : 100

Oldott anyag (cukor)= 320 g * 25 m/m% : 100

Oldott anyag (cukor)= 80 g

Oldószer (mondjuk víz)= oldat - oldott anyag

Oldószer= 320 g - 80 g

Oldószer= 240 g

Tehát egy üvegben van 320 g szirup, abban van 80 g cukor és 240 g oldószer (amiben a cukrot feloldottuk).

De nekünk 15 üveg befôtt kell, tehát a kapott eredményt meg kell szorozni 15-tel, mivel az eredmények csak egy üveg tartalmát adják meg.

320g (szirup) * 15 (üveg)= 4800 g szirup összesen

80g (cukor) * 15 (üveg)= 1200 g cukor van összesen (már a szirupban)

240g (víz vagy amiben oldottuk a cukrot) * 15 (üveg)= 3600 g oldószer van összesen

A szirupot úgy kell elkészíteni, hogy 3600 g vízben (oldószerben) feloldunk 1200 g cukrot.


Megkaptuk az eredményt. Nagyon aprólékosan leírtam, remélem érted. Gondoltam, hogy kémia, ezért úgy írtam le. Ajánlom, hogy ne magold be, hanem addig olvasd, ameddig meg nem érted. Szerintem ez egy nem nehéz példa. Ha valamit nem értesz, nyugodtan írj rám!

Sok sikert a feleléshez! (:


15/L

2013. jan. 26. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

14:20 Amúgy ahhoz képest, hogy csak 15 éves vagy te valami zseni vagy a korodhoz képest, gratulálok. Én 18 éves vagyok én is szeretem a kémiát (sőt kémia-biológia szakos tanárnak megyek majd) de ez a feladat még engem is elgondolkoztatott egy kicsit, igaz ezt a feladatot már a te válaszod után láttam.

18/F

2013. jan. 27. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
előző vagyok amúgy tényleg nem nehéz a feladat, csak kicsit összetett.
2013. jan. 27. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Köszi az elismerést!

Remélem, hogy a kérdezô is olvasta és meg is értette.

Amúgy 9.-es bio-kémiás vagyok. (:

2013. jan. 27. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!