Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Aki születésétől fogva vak...

Aki születésétől fogva vak annak hogyan írnak le pl egy virágot? Hogyan képzeli el vagy honnan tudja milyen a kék és a piros szín? Milyen jelzőket használnak?

Figyelt kérdés
Nem szeretnék senkit megbántani, de ez a kérdés mindig is érdekelt :)

2013. máj. 9. 21:48
 1/6 anonim ***** válasza:

a színekről nincs fogalmuk, így nem lehet elmagyarázni nekik

ők ízekben, szagokban, hangokban és tapintásban gondolkodnak.. pl ismerek egy egyetemi kertész tanárt, ő a levél érintéséből és ízéből meg tudja mondani, hogy milyen növényről van szó:D


és amúgy álmodni is hangokkal meg érzetekkel álmodnak:)


és itt tenném hozzá, aki valaha látott, de elvesztette a látását, és eltelt pár év, az elfelejti, vagy csak torz körvonalakban emlékszik a látott dolgokra.. én ezt nővéremen tapasztalom, néha elég furákat mond és akkor emlékeztetni kell erre... mert ugye az idő múlásával amit elfelejt, azt gondolatban visszapótolja, hogy "há biztos ilyen volt", és ezzel torzul



"-milyen a fehér szín?

-a fehér olyan, mint a liszt, vagy fal

-és olyan porhanyós is? vagy olyan kemény?"

2013. máj. 9. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm :) Sokat segítettél. Ha még írnál pár ilyen példát azt megköszönném. Így egy kicsit jobb képem van a témáról és könnyebb elképzelni :)
2013. máj. 10. 16:27
 3/6 anonim ***** válasza:
Irok szivesen, de inkabb kerdezz, ugy konkretabb tudok lenni:)
2013. máj. 11. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Ha emberekről van szó akkor milyennek "látják" az embert?

Milyen kép van a fejükben? Pl. Haj és szemszín

2013. máj. 18. 18:27
 5/6 anonim ***** válasza:

hm...

idén új suliban kezdtem, és egy anyuka betolt egy vak srácot, leültette mellém, hogy vigyázzak rá

dumáltunk, aztán a srác megkérdezte, hogy van e tetoválásom, vagy testékszerem vagy kigyúrt állat vagyok e, mert a hangom alapján (ami elég mély, meg nem túl logopédus gyöngye) úgy képzelt el, mint valami gettómajmot:D

szóval a filmekből áradó sztereotípia bennük is megmarad, csak ugye etéren nem tudnak visszaigazolni, hogy tényleg így van e a világban

nővéremen is látom, hogy valamit összeraknak a megszerzett infókból, és a fantáziájuk segítségével teszik egésszé.. csakhogy ez sok helyen pontatlan, vagy általánosító, így idétlen, vagy irreális dolgokat tudnak néha mondani.. és általában attól lesz ilyen, mert az elképzelt dolog a látnivaló ingerre is kiterjed, de mivel soha nem tapasztalták, nincs meg a realitás korláta bennük, a fantázia meg ugye határtalan:)


szemszínnel nemhiszem, hogy nagyon törődnének, de pl hajat azt megnézik esetenként.. persze ha a másik hagyja:D

pl ugyanezt a fenti srácot istápolni kellett, mert 19 éves létére (és a vakok általános és középiskolájából jőve) nem tanult meg soha fehér bottal járni... szóval a kezét a vállamra tette, nekem meg húzni kellett... nem túl praktikus, megsúgom:D és rockszerető fiú vagyok, szóval a hajam is hosszú, és korábban már mondtam neki, de mivel a vállamon volt a keze, megérezte, hogy ott a hajam, és megfogta, megdörzsölte, hogy milyen tapintású... szóval kb ilyesmi, ez alapján is hozzáraknak egy kis kirakós darabot az egészhez, ami sosem lesz egész

2013. máj. 18. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi, ez gyors volt :)
2013. máj. 18. 19:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!