Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A golyóálló mellény szúrásálló...

A golyóálló mellény szúrásálló is?

Figyelt kérdés
Pusztán elméleti kérdés. Az átlagos golyóálló úgy tudom a pisztoly golyókat fogja meg amiknek nagy az energiájuk (késhez képest), de gömbölyű a tetejük így viszonylag nagy területen oszlatja el a mellény az energiát. A késdöfésnek kisebb az energiája de egy pontban hat...
2013. júl. 5. 22:24
 1/7 anonim ***** válasza:

Igen is, meg nem is. Ezt azért mondom, mert mint egy kés szúrást felfognak, mert egy acél lap van bennük, vagy egy acél láncból készült háló. Bár ez utóbbiban nem vagyok biztos, de abban igen, hogy tökmindegy milyen kis pontban koncentrálódik az erő, amit egy nem mutáns ember ki tud fejteni, ha pont ezt a fémet találja el....

Viszont mivel ha késről van szó akkor közelharcról beszélünk,(ami azért fontos, mert késsel talán könnyebb célozni) így előfordulhat az, hogy a kés pont eltalálja az illesztést, vagy azt a részt ahol mondjuk nincs védőlap, bár gondolom ezt gyártásnál olyan helyre teszik hogyha betalál valami akkor ne okozzon végzetes sérülést.


Szóval ha úgy vesszük, akkor igen felfogja, kis eséllyel ugyan betalálhat, de erre kicsi az esély...

2013. júl. 5. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors választ, esetleg még azt tudod hogy milyen betét van a katonai golyóálló mellényben ?
2013. júl. 5. 23:14
 3/7 Egy ork ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy sok kerámialap van egymásra helyezve.
2013. júl. 6. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, én is így tudtam.
2013. júl. 6. 09:24
 5/7 anonim ***** válasza:
nem kevlár?
2013. júl. 6. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Első vagyok.


Utána néztem neked még pár dolognak, és pár dologban igazam volt, azt leszámítva, hogy nem minden golyóálló mellény golyóálló :)


Bemásolom a lényeges részt:


A lövedékálló mellény a védelmi öltözékre használt kifejezés, melynek célja, hogy minimalizálja a kézi lőfegyverekből, shotgun-okból és a puskákból kilőtt lövedékek által okozott sérülést. [védőöltözékeket arra tervezik, hogy megvédjék viselőjüket különféle tárgyak, hő, elektromosság, fertőzés stb. jelentette veszélyektől]


A lövedékálló kifejezés igazából pontatlan, mivel a mellények alig, vagy semmilyen védelmet sem nyújtanak a puska lövedékek, de még egy pisztoly kaliberű karabélyból kilőtt pisztoly lövedék ellen sem. Kivéve a .22 LR lőszert, amit minden mellény fölfog, még akkor is ha puskából lövik ki. A lövedékálló mellények emellett szintén alig nyújtanak védelmet a kihegyezett tárgyak ellen, mint például a nyílvessző, vagy kés (erre külön mellényeket fejlesztettek ki). A lövedékálló mellények általában csak a pisztolyból kilőtt pisztolylőszer ellen védnek.


Természetesen ezeket a mellényeket megerősíthetik fémbetétekkel (acél vagy titánium), kerámia vagy polietilén lapokkal is. Így természetesen már nagyobb védelmet képesek biztosítani viselőjüknek. Ezeket a kiegészítő lapokat összefoglaló néven “trauma plates”-nek nevezzük.


Ezek már megfelelő védelmet biztosítanak a kézifegyverek, és néhány puska ellen is, abban az esetben, ha a lövedék a lapocskát találja el. Az utóbb említett mellényeket elsősorban a hadsereg használja. Mint már említve lett vannak kifejezetten szúrófegyverek ellen kifejlesztett mellények is. Ezeket a mellényeket a börtönőrök és a járőröző rendőrök használják előszeretettel.

2.2) Működésük


Amikor a pisztolytöltény eltalálja a mellényt, a töltény beleragad az erős rostok általalkotott

hálóba. Ezek a rostok elnyelik és szétosztják a becsapódási energiát az egész mellényen.

Ennek következtében a töltény deformálódik, s mivel elvesztette mozgási energiájának nagy

részét, képtelen átütni a mellényt. A mellényeket többrétegnyi rosthálóból készítik, így ha az első nem tudná megállítani a töltény még mindig ott a többi.


A rostok egymással szoros kapcsolatban állnak, ezen felül a rétegekről is elmondható ugyan

ez, így a becsapódó töltény energiájának elnyelésében az egész mellény „segít”, s nemcsak a becsapódási pontnak kell elnyelnie az egészet. Az említett rendszer segít abban is, hogy a becsapódás következtében fellépő egyéb sérüléseket is csökkentse a mellény (Az egyéb sérüléseket nevezzük “blunt trauma”-nak. Annak ellenére, hogy a mellény megállítja a töltényt, a becsapódás enyhébb, vagy súlyosabb sérüléseket is okozhat a viselőnek – egyszerű zöld folttól egészen a belső vérzésig).


Mai mellények védelmi szintjüktől függően megfelelő védelmet nyújtanak a kis és közepes energiájú pisztolylőszerek ellen. Acél vagy kerámialapokkal történő megerősítés esetén akár puskalövedék megállítására is képesek lehetnek. Az utóbbi mellényeket súlyuk és nem utolsó sorban áruk miatt csak akkor használják, ha a helyzet megköveteli, magyarán egyszerű járőr nem visel ilyen lövedékálló mellényeket.

2013. júl. 6. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Aha.
2023. márc. 23. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!