Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Névváltoztatás lehetséges-e...

Névváltoztatás lehetséges-e így ahogy én szeretném? Nem szeretem se a családi, se a keresztnevem, így régóta megváltoztatni szeretném. A célom az lenne, hogy az exem családnevét, és a lányom keresztnevét felvenni.

Figyelt kérdés

Pont szerencsés lenne ebben az évben megcsinálni, mert a személyim is lejár, a lakcímkártyám cím változtatás miatt újat kell kérjek, és a taj kártyám is régi típusú cafrangos papír, újat kellett volna csináltassak rég, így célszerűnek látom most módosítani a nevem. Így is költözés előtt állok, így új környezet, új emberek, senkit se fogok ismerni, így még jól is jön ki.


Szóval...nem vagyunk együtt a lányom apjával, nem voltunk házasok sem, se semmi, csak össz-vissz van egy közös gyerekünk, aki felé apasági nyilatkozatot tett és ennyi, viszont az én nevemet viselte tovább, mert nem kértük a módosítást egyenlőre.


Ugyanaz a nevünk lenne a gyerekemmel, viszont a családnév az az exemé lenne, de ő beleegyezését adta, hogy ugyanolyan családnevem legyen mint neki.


De mivel a gyerek az én családnevem viselte eddig, így az ő családneve is változna egy kalap alatt, mert úgy tudom, kérhető a gyerekre is vonatkozóan a változtatás, ha családi név módosítást kér valaki.


Tehát egy példával szemléltetve, ez vajon lehetséges-e? (Sajnos a hivatalban nem tudtak semmi értelmeset mondani elsőre, olyan ügyintézőhöz kerültem, aki azt mondta pár hét múlva menjek vissza érdeklődni.)

Csak példa neveket hozok, nem ezek a valódiak.


Tehát az én nevem eddig: Bekus Izabella,

a lányom neve eddig: Bekus Gabriella,

az exem meg: Osváth Zoltán.

A cél pedig az én részemre az Osváth Gabriella lenne.

A lányomnak pedig szintén ugyanez a név, így neki csak a családi név módosítás lenne.


Az apja beleegyezését adta szóbelileg, hogy ha erre kerül sor szívesen írásba adja, hogy engedélyezi ugyanazt a család nevet ami neki van, nekem és a gyereke felé is módosítani. De nem lépünk házasságra, se élettársi viszonyba, csak ugyanaz a családnevünk lenne, tőle függetlenül.


Csak éppen azt nem tudom, ezt vajon megcsinálják-e így az önkormányzatnál, ha újra bemegyek, hogy kérelmezzem a dolgot, hogy induljon el a névváltoztatási folyamat.


Köszönöm a segítséget előre is, aki tud valami hasznos infóval szolgálni.



#név #önkormányzat #okmány #névcsere #névmódosítás #névmódosítási kérelem 2014
2014. júl. 7. 22:15
 1/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Régies, hagyományos írásmódú családi nevet csak akkor vehetsz fel, ha valamelyik rokonod, ősöd neve bizonyíthatóan az, vagy az volt. A példádból kiindulva nem veheted fel az Osváth nevet, akár adta beleegyezését a viselő, akár nem, viszont felveheted az Osvát nevet (th nélkül). Ugyanígy nem lehetsz Eötvös, de lehetnél Ötvös, stb, remélem, érthető. (Az exed pl lehetne Bekus, ha szeretne.)


Amikor bemész az anyakönyvvezetőhöz, kapsz egy papírt, azt kell visszavinned kitöltve, erre az új nevedet, adataidat kell ráírnod, indoklást, hogy miért változtatsz nevet, és jelezned kell, hogy kit érint a névváltoztatás (ezesetben a lányodat), így az ő neve is megváltozik a tiéddel együtt, hacsak nem kéred külön, hogy ugyanaz maradjon.


Az indoklással kapcsolatban érdemes megkérdezned az anyakönyvvezetőt, mit fogadnak el, én "csak" az utónevemet változtattam meg, és annyit írtam, hogy az addigi nevemmel nem tudok azonosulni. Kérdeztem, elég-e ennyi, és azt mondták, utónévnél bőven, a családnév változtatása nehezebb egy kicsit, azt ennél bővebben kell indokolni, de ők biztosan tudnak segíteni neked.


A kérvény beadásától nekik, ha jól emlékszem, 45 napjuk van az ügyintézésre, de az enyém például jóval hamarabb megjött. Június elsején voltam az anyakönyvvezetőnél, két hét múlva már nálam volt a levél, dátum pedig június 5. volt rajta, tehát egy héten belül elintézték + posta. Remélem, segítettem, ha bármiben tudok még, szólj és megpróbálok.

2014. júl. 8. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
(Illetve, most belegondolva... ha a gyerek apja Osváth, akkor a gyerek vezetéknevét meg lehet erre változtatni, de hogy ez számodra jelenti-e azt, hogy utána te is felveheted a gyereked vezetéknevét régiesen írva, azt nem tudom sajnos. Erről tényleg egy anyakönyvvezetőt kellene megkérdezni, mármint ha régiesen írt név az, amit fel szeretnél venni. Ha nem az, és csak a példádban volt ilyen név véletlenül, akkor simán felveheted te is névváltoztatásként.)
2014. júl. 8. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm akkor így már érthető a dolog. :)

Az apja neve nem régies, össz-vissz egy "ly" van benne, tehát szerintem nem minősül régiesnek, viszont magyar értelmű név. (Nem Osváth amit a példában írtam. :))

Tehát cz, vagy y mentes név felvételre kerülhet, a lényeg az, de az exem nevében nincs ilyen, csak egy ly-os j betű.

Mint például a Kéthelyi családnévben, ami szintén csak egy példa. :) Tehát egy hasonlót ugyanúgy gond nélkül el kellene fogadjanak...


Illetve lenne még 1 kérdésem. :)

Elfelejtettem írni, hogy nekem 2 keresztnevem van, ahogy a lányomnak is, tehát gondolom az sem baj, ha mind 2 keresztnevem módosítom, mert olvastam valahol, hogy volt akinek a 2. nevét meghagyták, azt nem törölték amikor csak 1 keresztnevet akart volna.

De gondolom a meglévő 2 keresztnevem, 2 másikra cserélni lehetne?

2014. júl. 8. 15:56
 4/7 anonim ***** válasza:

Igen, az ly nem gond. :)


Hát, nekem eredetileg két keresztnevem volt, és most egy van (de nem az egyik az előző kettőből, hanem egy teljesen új). Rá kell írni a lapra a régi nevet és az újat is, de szerintem nem kell különszedni, hanem régi név: vezeték + utónév, és új név: ugyanígy. Az új névhez írhatsz a kettő helyett egy, de két másik utónevet is, amit szeretnél. Nem tudom, hogyan hagyhatták meg valakinél az egyiket. :o Vagy rosszul töltötte ki a lapot, ami fura, mert mielőtt leadtam, közösen átnéztük az anyakönyvvezetővel, hogy minden stimmel-e, vagy... tényleg nem tudom, mindenesetre nincs ilyen kikötés, hogy kettő helyett nem lehet egy, vagy hogy az egyiket meg kell tartani. Azt írsz be, amit szeretnél.

2014. júl. 8. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Megtaláltam a nyomtatványt. :) Itt a születési név megváltoztatására irányuló eljárásnál meg tudod nézni.


[link]

2014. júl. 8. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Nagyszerű! :) Köszönöm a segítséged, így most már világos minden. Akkor ezt letöltöm és kinyomtatom, nem ott töltögetem, mert nem akarok ezért 2x menni, főleg hogy legelőször sem jutottam semmire az ügyintézővel.

De szerintem most vagy a jegyzőhöz, vagy az anyakönyveztetőhöz megyek, valamelyiket csak elérem.


Köszönöm az infókat! :)

2014. júl. 8. 20:09
 7/7 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen, sok sikert! :)
2014. júl. 8. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!