Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért használunk el ennyi...

Miért használunk el ennyi nylonzacskót?

Figyelt kérdés
Ezt a kérdést először saját magamnak tettem fel, amikor legutóbb elmentem vásárolni és rájöttem, hogy rengeteg nylonzacskót felhasználok a zöldségek, gyümölcsök vásárlásához. Van más is, akiben felvetődött, hogy ez a vásárlási mód mennyire nem környezetkímélő megoldás?
2015. jan. 6. 13:22
 1/6 2xSü ***** válasza:

> Van más is, akiben felvetődött, hogy ez a vásárlási mód mennyire nem környezetkímélő megoldás?


Nem. Te vagy az első a világon, akiben ez a probléma megfogalmazódik. :-)


Viccet félretéve nem olyan egyszerű a kérdés, alapvetően magunknak kell megváltoznunk. Sok ember van, aki mondjuk hazafele, útban a munkahelyéről vásárol. Mikor elindul nem feltétlenül gondolja át, hogy hazafele vásárolni akar, és ahhoz vinnie kellene megfelelő tárolóeszközöket. Meg már hozzá is vagyunk szoktatva, hogy a boltban van nejlonzacskó, amibe beteszed a zsemlét, a gyümölcsöt, tehát minek is vinnél magaddal. Sőt táskát is kapsz, azt sem kell vinni magaddal.


Ki lehet cserélni valami környezetkímélőbb megoldásra a nejlonzacskókat? Lehet csinálni olyan műanyagot, ami lebomlik. De ennek is vannak előállítási költségei. használhatnánk papírt, de kicsit jobban átgondolva, hogy ehhez mennyi fát kell kivágni, nem biztos, hogy jó alternatíva.


Megmondom őszintén, én táskát viszek magammal. Vagy textil bevásárlótáskát, vagy ha úgy van, a hátizsákomban hozom haza a boltból azt, amit megveszek. De a gyümölcsöket, zsemléket én is a boltban kihelyezett nejlonzacskókba teszem. Mondjuk jobban belegondolva ennek nem kell feltétlenül így lennie. Simán elvihetnéd a boltba az előző vásárlásból kapott nejlonzacskót, abba is beleteheted a zsemlét. Lehetőséged tehát van neked is arra, hogy ne legyén ezen negatív folyamat részese. De valahogy neked sem – és eddig nekem sem – fordult meg a fejemben ez. Mondjuk az a két nejlonzacskó nem is olyan sok ahhoz képest, amennyi műanyagot amúgy is kénytelenek vagyunk megvásárolni. Pl. nem tudsz úgy megvásárolni egy liter kólát, vagy papírzsebkendőt, mosogatószert úgy, hogy nem vásárolod meg a csomagolását is.


Persze vannak felülről induló kezdeményezések is. Lásd: [link]

2015. jan. 6. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Uh akkor nem vagyok egyedül! :D

Köszönöm válaszod! :-)

Persze, a nylonzacskókon kívül még rengeteg környezetkárosító csomagolást hazahozunk a boltból, amiket kénytelenek vagyunk megvenni a termékkel együtt... Csomagolás nélküli termékeket árusító boltokról én is olvastam. Nagyon kevés van belőle európai szinten is, és ami kissé megdöbbentett, hogy nincs is rá kereslet. Ha jól tudom, Párizsban például egy ilyen üzlet nyílt, amit egy év után be is zártak. Vajon miért nincs rá igény?

2015. jan. 6. 15:39
 3/6 anonim ***** válasza:

Engemet a nejlon szatyrok bosszantanak. Kötelezővé tenném, hogy mindenki hordjon magánál szövet bevásárló táskát.

[link]

Százforintos boltokba olcsón lehet hozzájuk jutni.

Egyenesen iritál amikor a tescoba megkérdezi a pénztáros, hogy szatyrot kérek e. (Persze egyszer

használatost, mert szétszakad. )

Ezt a szemléletmódot lehetne terjeszteni, hiszen olcsóbb is, és jobb is.

Ha meg véletlen nincs nálad szatyor akkor is ilyet venni a másik helyet. Már vannak olyan modernek, amit egy tenyérnyire összelehet hajtani.

[link]

Így nem foglal sok helyet.

Zacskó téren, valamibe rakni kell a kiflit, stb.

Papír se lenne jobb, hiszen sok erőt vágnának ki.

Szóval mindenki használjon textil bevásárló táskát, vagy újra hasznosítottat.

https://www.youtube.com/watch?v=I1HYSVY8Ma4

2015. jan. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Mert elkényeztetett, szűklátókörű, önző, felelőtlen faj az ember.
2015. jan. 6. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 2xSü ***** válasza:

> Vajon miért nincs rá igény?


Szélesebb körben nincs. Hogy miért? A válasz egyszerű: kényelem. Inkább pár forinttal többet fizetek, csak ne kelljen azzal foglalkoznom, hogy felkészüljek a napi bevásárlásra, hurcolásszam a táskát, stb… Egyszerűbb bemenni a boltba üres kézzel, és hazamenni két táskával.


Másik oldalról élünk a saját civilizált világunkban. Az embernek furcsa világképe alakul ki. Van olyan tizenéves, aki azt gondolja, hogy a csirke a polcon terem, eleve abban az esztétikus csomagolásban, amiben leemeled onnan. Na jó, talán ennyire nem drasztikus a helyzet, de a többségnek a szemét útja a kukáig tart. Megveszi, vagy megkapja azt a nejlonzacskót, használja, amíg kell, majd kidobja, ha már nincs rá szüksége. Hogy az a nejlonzacskó honnan jött, hogy állították elő, illetve hova megy a szeméttel együtt, az már más valaki problémája. A legtöbb ember persze tudja mi történik, csak a napi teendői, az aktuális vásárlás során ez nincs tudatosan a fejében. Nem is nagyon foglalkozik vele.


Azok száma, akik meg tudatosak ilyen téren, és hajlandóak egy cseppnyit akár változtatni, alkalmazkodni, azok száma meg nem túl sok. Úgy tűnik annyira nem, hogy egy üzletet lehessen rá alapozni. A csomagolásmentes bolt elé tévedő átlagpolgár inkább átmegy a másik boltba, mert ott adnak nejlonzacskót is, táskát is.

2015. jan. 6. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Akkor is lehet otthon egy két textil bevásárló táska,ha tudod hogy boltba mész, és viszed magaddal. Már ez is egy nagy eredmény. Ha meg ugymond betéved egy boltba, akkor vegye meg a nylont. Ha meg tudatosan megy akkor vigye magával a textilt.
2015. jan. 6. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!