Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ebben kinek van igaza?

Ebben kinek van igaza?

Figyelt kérdés
A testvéremmel veszekedtünk egy dologban, kíváncsi vagyok,ti mit mondtok. Szóval valamelyik nap én lerajzoltam egy színészt. A képet,amelyikrõl rajzoltam valaki photoshopon csinálta. De nagyon realisztikus volt,majdnem fénykép. Na a tesóm pedig azt mondta,hogy én ezzel elloptam valaki ötletét. De én nem értem,hogy egy ilyen helyzetben miért számít ez, amikor az az ember is valószínûleg egy fényképrõl rajzolta. Azt mondja, h jobb lett volna, ha megkeresem az eredetit és azt rajzolom le. De ez miért más? Mellesleg szerinte az is másolás,ha egy ember pózát képrõl rajzolom le,még ha teljesen más környezetben is. Szerintetek?

#fotó #rajz #festés #vita #robert sheenan
2015. ápr. 7. 19:33
 1/3 anonim ***** válasza:

A testvéreddel értek egyet: az nem rajztudás, hogy lekopírozol valamit. Azt talán még én is meg tudom csinálni - na jó, nem olyan szépen, az biztos, de számomra semmilyen művészi értékkel nem rendelkezik egy másolás. Ennyi erővel akár le is fényképezheted.


Rajzolj fejből, akkor - ha jó - megemelem előtted a kalapomat. De amíg csak másolsz (akár fényképet, akár rajzot), addig csak egy másoló vagy.


Ez a magánvéleményem, persze tudom, hogy jól le leszek pontozva, de mit bánom én.

2015. ápr. 7. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nem,teljesen megértem amit mondasz. De ha valakinek az arcképét rajzolom,akkor szeretném,ha pont úgy nézne ki, mint õ. Egyébként máskor mindig fejbõl szoktam rajzolni
2015. ápr. 7. 20:15
 3/3 anonim ***** válasza:

festésnél, rajzolásnál nyilván a "szolgai" másoláshoz is kell ügyesség és tehetség, tanuláshoz bizonyára ez is fontos. viszont úgy tudom, hogy a legtöbb rajzoló/festő is úgy gondolja, hogy képről képet másolni nem igazán nagy alkotói teljesítmény, mivel ott más már leképezte két dimenzióra a valóságot, pózt, beállítást, kompozíciót, fényeket, tónusokat, stb, te meg csak lemásolod azt.


ráadásul ez már nem csak esztétikai vagy művészeti kérdés, hanem szerzőjogi is. ha te egy más által készített képet (mindegy, hogy fotó, rajz, vagy festmény) másolsz, az jogilag annak a képnek a feldolgozása. még akkor is, ha te a nulláról egy új alkotást hoztál létre, mert a te képed alapvető elemeiben egyezik meg a forrással, amit másoltál. egyrészt nem nevezheted a saját alkotásnak, mert nem önálló, hiszen más művén alapul, ráadásul a forrás mű megjelölése és az alkotó engedélye nélkül nem is készíthetnéd el. persze amíg nem kezded el publikálni és árulni az ilyen képeidet, addig nem annyira fenyeget, hogy valaki a testvérednél komolyabban megreklamálja és számonkérje rajtad, de ez sem volna egyáltalán alaptalan.

[link]

2015. ápr. 8. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!