Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A nemrég szó helyesen van így...

A nemrég szó helyesen van így leírva?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom, akkor a nem szó mindig külön áll, szabálytalan összekapcsolni egyéb szavakkal. Szerintem helyesen: nem régen, de kiváncsi vagyok, hogy is van ez valójában.
2015. ápr. 15. 02:33
 1/3 2xSü ***** válasza:
100%

Vannak olyan szavak, amelyek gyakran fordulnak elő egymás mellett, sokszor ezek többletjelentéssel is bírnak. Ilyenkor egybeírjuk ezeket a szavakat. Pl.: nemrég, nemrégiben, nemegyszer, nemsokára, nemcsak, hanem, sohasem, dehogynem, nemkülönben. (Más példák: ugyanis, dehogy, csakhogy, hogyne, vagyis)


Sőt van más eset is, mikor a nem szó összekapcsolódik egy másik szóval. Például ha a szóösszetétel szófaja megváltozik az eredeti szó szófajához képest. Például a „szeretem” szó alapból ugye ige, de „A nemszertem házimunkát is el kell végezni” mondatban már melléknévként tetszeleg. Vagy: Józsi egy nemtörődöm ember.


Vagy ott van a megnemtámadási szerződés, meg a nemkívánatos személy is.


Szóval ez a „nem szó mindig külön áll” szabály is olyan, mint a legtöbb nyelvtani szabály. Vannak kivételek…

2015. ápr. 15. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

[link]


nemrég, mindenhova, beállítani, egyszer, felfedeztek, stb...

- Ezeket mind egybe kell írni.

Az csak az elmúlt pár évben lett divat (szerintem), hogy minden szót külön írnak egyesek,

még akkor is, ha úgy megváltozik a jelentése, vagy félreérthető, esetleg teljesen értelmetlen.

Ez ilyen köztes állapot lehet, hogy angolul még nem tudunk, magyarul meg már nem.


Egyébként, ha a nemrég szót külön írod, akkor honnan tudod biztosan, hogy amúgy a két szó összetartozik

és a "nem" az nem az előtte álló szóhoz, a "rég(en)" pedig nem az utána következőhöz kapcsolódik?


Tehát:

-nemrég = néhány nappal ezelőtt

-rég = évekkel ezelőtt

-nem = soha

-nem rég = soha, évekkel ezelőtt --> Na ennek aztán sok értelme van így.

2015. ápr. 15. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat és a segítséget!
2015. ápr. 15. 08:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!