Haben vagy sein?

Figyelt kérdés

Honnan tudom legkönnyebben eldönteni, hogy pl. "Ez a csoki a tiéd" mondatot nem a haben-nel hanem a sein-nel fejezem ki?

Ezeket nem nagyon tudom megkülönböztetni...

Valami jó praktika?



2015. júl. 21. 21:42
 1/3 anonim ***** válasza:

Úgy a legkönnyebb, ha megtanulsz németül.

Nem is igazán értem, hogy jön a címben szereplő két szó a lenti mondathoz...

2015. júl. 21. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
A sein a létige alap alakja, a haben pedig a birtokos ige. Ezt a mondatot én úgy mondanám, hogy: Diese Schokolade ist dein. Úgyhogy ebben a mondatban nem is kérdés. Lehet hogy kevered a seint a dein-nal, minden esetre én meglehetősen elfelejtettem a németet, nem lenne szerencsés további tanácsokat adnom.
2015. júl. 21. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Gondolom azért kevered, mert a magyarban mindkettőt úgy fordítjuk, hogy van. Jó praktikát nem tudok, egyszerűen meg kell értened. Ha megérted, onnantól pofonegyszerű.

sein: van, létezik

haben: van valamije, birtokol valamit

Das IST deine Schokolade. - Ez a te csokoládéd.

Tehát ez van, létezik és a tied. Azt nem tudnád mondani, hogy "das hast...", nem helyes nyelvtanilag. Esetleg "das hat..." de akkor már a birtok a das-ra vonatkozik és nem terád. Azt mondanád, annak(neki) van a te csokid.

Du HAST eine Schokolade. - Neked van egy csokoládéd.

Neked van, a birtokodban van egy csokoládé. Ha azt mondanád, "du bist...", vicces lenne, azt jelenti, te egy csoki vagy.

Nem tudok jól magyarázni, nem tudom, mennyire világos, de próbáld megérteni.

Néhány példamondat, hátha segít:

Der Hund ist braun. - A kutya barna.

Der Hund hat eine braune Farbe. - A kutyának barna színe van.

Deine Augen sind schön. - Szépek a szemeid.

Du hast schöne Augen. - Szép szemeid vannak.

Mein Spitzname ist Doni. - A becenevem Doni.

Ich habe den Spitzname Doni. - Doni becenevem van.

2015. júl. 23. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!