Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogy nevezik azt a filozófiai...

Hogy nevezik azt a filozófiai irányzatot, miszerint a körülöttünk levő világ csak a tudatunk kivetülése?

Figyelt kérdés

2015. júl. 31. 23:37
 1/9 anonim ***** válasza:

A berkeley-i féle immaterializmus jutott erről eszembe.


De az sem pontosan ez.

2015. júl. 31. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Titusztitusz ***** válasza:
52%
"Idealista" irányzatnak nevezik...
2015. aug. 1. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Hát, de Platón, aki idealista volt, nem mondta a körülöttünk való dolgokra, hogy a tudatunk kivetülése... A körülöttünk lévő dolgok a jó ideájából részesednek. Szóval kevésbé létezők, mint az ideák, de nem a mi tudatunknak köszönhetik a létezésüket.

Nem?

2015. aug. 1. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Titusztitusz ***** válasza:
Én úgy tudom hogy Platón pont azt tanította, hogy a körülöttünk lévő világ, az a tudatunk álltal létrehozott illúzió, ami illúzió forrása egy másik dimenzióban meglévő, MÁR KÉSZEN ÁLLÓ konkrét anyagtalan minta/minták, amit ő "IDEÁNAK/IDEÁKNAK" nevezett el...És ha jól tudom, ő úgy gondolta, hogy a tudat EZEKET AZ IDEÁKAT fordítja le a fizikai valóság szintjére, és így érzékeljük a "fizikai világot"...Az most lényegtelen hogy igaza volt-e, avagy sem, a lényeg ott van, hogy a világnézetet, és a filozófiai rendszereket Platón, és Arisztotelész állítólagos vitája, és nézeteltérése óta KÉT FŐ IRÁNYZATRA SZOKÁS OSZTANI: A MATERIALISTA irányzatra, ami tanítás szerint AZ ANYAG HATÁROZZA MEG A TUDATOT és a "létet", illetve az IDEALISTA irányzatra, ami szerint pedig pont fordítva van a dolog...Platón képviselte az idealista irányzatot, Arisztotelész pedig a materialista irányzatot...De mindez persze csak végletesen leegyszerűsített értelmezés, ugyanis rengeteg különböző filozófiai irányzat jött létre az idők folyamán, de ezen irányzatok MIND beilleszthetőek a két fő vonulatba...Vagy az idealista filozófia az alapjuk, vagy a materialista...Te annyit kérdeztél csak, hogy MIKÉNT NEVEZIK AZT AZ IRÁNYZATOT, ahol a világ létezése a tudatunk kivetülése...Hát ez az irányzat az "IDEALISTA" filozófiai irányzat...
2015. aug. 1. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Az előbb nem a kérdezővel beszéltél, a kérdező én vagyok, és még nem írtam eddig. :) De köszi a válaszokat, bár magam is kételkedek abban, hogy Platón ilyesmit állított volna.
2015. aug. 2. 23:48
 6/9 Titusztitusz ***** válasza:
Hát...Azért én a magam részéröl nem vetem el Platón "ideaelméletét"...Sőt...Nagyon is jó elméletnek tartom, az, hogy ennyire feltételesen fogalmaztam az "ideaelmélettel " kapcsolatban, az csak annak köszönhető, hogy mint halandó ember csak korlátozottan ismerhetem a világ valódi lényegét, az abszólút igazságot nem tudhatom...Ezért írtam azt, hogy "vagy igaz az ideaelmélet, vagy nem"...Én mindenesetre érdekes és elgondolkoztató elméletnek tartom, ami VALÓSZÍNÜLEG jól leírja meglátásom szerint a világ lényegi alapját...
2015. aug. 8. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A filozófiai irányzat neve "szollipszizmus". De persze "teve van egypupú, van kétpupú, sőt több":-)
2016. febr. 4. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
holographic universe
2016. márc. 21. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi annak, aki írta a szollipszizmust. Azóta már véletlenségből megtudtam másból, de erre gondoltam valóban. :)
2016. ápr. 23. 21:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!