Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ez most akkor lopásnak számít?

Ez most akkor lopásnak számít?

Figyelt kérdés

Nemrég írtam egy könyvet, aminek a borítója egy internetről leszedett kép lett. Egy kicsit átalakítottam, beszíneztem, de ettől függetlenül ez lopásnak számít, és ebből lehet bajom?

A könyvet nem áll módomban kiadatni, vagy közhírré tenni, csupán saját magamnak, és egy-két ismerősnek írtam, de ezenkívül más nem fogja látni.

De ha véletlenül mégis látja valaki... lehet bajom abból, hogy a borítóképet a google-ról szedtem le? :(


2015. aug. 15. 15:36
 1/3 anonim ***** válasza:
75%
Amíg nem kezded forgalmazni és pénzt keresni vele addig nem lesz gondod.
2015. aug. 15. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
66%
Amennyiben nem akarod értékesíteni a könyvet, szerintem nem lesz bajod belőle. De igazából semmiből nem tart lőni egy saját fotót.
2015. aug. 15. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról


1. § (1) Ez a törvény védi az irodalmi, tudományos és művészeti alkotásokat.

(2) Szerzői jogi védelem alá tartozik - függetlenül attól, hogy e törvény megnevezi-e - az irodalom, a tudomány és a művészet minden alkotása.


4. § (1) A szerzői jog azt illeti, aki a művet megalkotta (szerző).

(2) Szerzői jogi védelem alatt áll - az eredeti mű szerzőjét megillető jogok sérelme nélkül - más szerző művének átdolgozása, feldolgozása vagy fordítása is, ha annak egyéni, eredeti jellege van.


16. § (1) A szerzői jogi védelem alapján a szerzőnek kizárólagos joga van a mű egészének vagy valamely azonosítható részének anyagi formában és nem anyagi formában történő bármilyen felhasználására és minden egyes felhasználás engedélyezésére.

(6) Jogosulatlan a felhasználás különösen akkor, ha arra törvény vagy az arra jogosult szerződéssel engedélyt nem ad, vagy ha a felhasználó jogosultságának határait túllépve használja fel a művet.

17. § A mű felhasználásának minősül különösen:

a) a többszörözés (18-19. §),

b) a terjesztés (23. §),

c) a nyilvános előadás (24-25. §),

d) a nyilvánossághoz közvetítés sugárzással vagy másként (26-27. §),

e) a sugárzott műnek az eredetihez képest más szervezet közbeiktatásával a nyilvánossághoz történő továbbközvetítése (28. §),

f) az átdolgozás (29. §),

g) a kiállítás (69. §).


18. § (1) A szerző kizárólagos joga, hogy a művét többszörözze, és hogy erre másnak engedélyt adjon. Többszörözés:

a) a mű anyagi hordozón való - közvetlen vagy közvetett - rögzítése, bármilyen módon, akár véglegesen, akár időlegesen, valamint

b) egy vagy több másolat készítése a rögzítésről.

(2) A mű többszörözésének minősül különösen a nyomtatással megvalósuló mechanikai, filmes vagy mágneses rögzítés és másolatkészítés, a hang- vagy képfelvétel előállítása, a sugárzás vagy a vezeték útján a nyilvánossághoz történő közvetítés céljára való rögzítés, a mű tárolása digitális formában elektronikus eszközön, valamint a számítógépes hálózaton átvitt művek anyagi formában való előállítása. Az építészeti alkotások esetében többszörözés a tervben rögzített alkotás kivitelezése és utánépítése is.


---


Fent idéztem pár paragrafust a szerzői jogi törvényből. Ezekből egyértelműen következik, hgy igen, "lopás" az amit csináltál, elvileg nemcsak büntethető vagy, de a szerző kártérítési igénnyel is élhet irányodba.


Más kérdés, hogy ilyen kis példányszám esetén eljut-e valaha hozzá a jogsértés ténye, illetve foglalkozna-e a dologgal. De a válasz a kérdésedre egyértelmű igen.

2015. aug. 15. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!