Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Facebookon lehet megnézni,...

Facebookon lehet megnézni, hogy ki nézte meg a másik adat lapját?

Figyelt kérdés
Például valaki az enyémet.

2015. okt. 22. 22:01
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem.
2015. okt. 22. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 2xSü ***** válasza:

Nem. A Facebook semmilyen formában – még közvetett következtetéssel sem – nem teszi ezt az információt elérhetővé, vagy sejthetővé. Szándékosan tesz így, mert valakinek az adatlapjára kerülhetsz úgy is, hogy tulajdonképpen az illetőre nem vagy kíváncsi, mert:

- Félrekattintottál.

- Valaki küldött egy rövidített linket az adatlapjáról szivatásképpen.

- Keresed az illető egyik ismerősét, ezért akarod megnézni az ő ismerőseinek listáját.

- Emlékszel egy jó linkre, amit az ő bejegyzésének az egyik kommentjében olvastál.

stb…


Mindezek félreérthető helyzeteket teremtenének, sok konfliktus forrása lenne.


Mivel a Facebook nem ad ki ilyen információt, így azt sem alkalmazás, sem honlap, sem program sem tudja megszerezni. Megjegyzendő, hogy rengeteg program, alkalmazás, honlap kecsegtet azzal, hogy megmutatja neked, kik nézték meg az adatlapodat. Ezek mind átverések, jó esetben csak hamis információt adnak, rosszabb esetben kimondottan kártékonyak. Pl. egy alkalmazás jogot tud szerezni, hogy írjon a faladra, és később SPAM-elni kezd az faladon keresztül. A letölthető szoftverek, honlapok általában úgy kezdik, hogy add meg a belépési adataidat a Facebookra. Ugyan nem mutatják meg, hogy kik nézték meg az adatlapodat, de a belépési adataidat elküldik egy adatbázisban, aztán utána pisloghatsz, hogy „feltörték a Facebookomat”, holott nem törte fel senki, te magad – önként és dalolva – adtad meg a belépési adataidat.

2015. okt. 23. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%

Utolsó, akkor azt magyarázd meg nekem, hogy kerestem egy tucatnevű embert a face-n, kn ilyen Tóth János szintű, kidobott vagy 5000 találatot, rá se kattintottam végül egyre sem, mert értelme nem lett volna keresgélni.

Erre pár hónap múlva látom, a "kit ismerhetek" között megjelent az a Tóth János, akit kerestem.

Na erre magyarázat?

2015. okt. 23. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A kettőnek nincs köze egymáshoz. Akit te látogatsz azokat listázza az oldal, hogy akivel gyakran tartod a kapcsolatot azt ne kelljen sokáig keresni. Ez nem azonos azzal, hogy a te látogatóidat jelezni fogja. És nem is fogja, ezt már korábban is megmondták hogy nem lesz ilyen. Nem is lehet, adatvédelmi törvények tiltják, és az emberek is elpártolnának az oldaltól.
2015. okt. 23. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm.
2015. okt. 23. 08:45
 6/8 2xSü ***** válasza:

#3:


Két különböző dologról beszélünk:

1. Annak a kiderítése, hogy kik nézték meg az én adatlapomat. Erre nincs mód.

2. Annak a kérdése, hogy kiket néztem meg én. Én tudom – hacsak nem szenvedek amnéziában –, hogy kiket néztem meg, kikre kerestem rá, így tőlem a rendszer ezt nem titkolja, ha rákeresek valakire, akkor azokat listázza előbb, akikkel gyakrabban tartom a kapcsolatot, olyan embereket próbál a kit kereshetek résznél összegyűjteni, akiket valóban ismerhetek, többek között megpróbál olyan embereket is, akiknek a nevére rákerestem már.


A rendszer számon tartja azt, hogy kinek az adatlapjára hányszor kattintottál, csak éppenséggel ezekkel az emberekkel ezt nem osztja meg.


A te példád esetén az a bizonyos Tóth János semmilyen formában nem fogja tudni, hogy te rákerestél a nevére, vagy rákattintottál az adatlapjára, akkor sem, ha ezerszer tetted ezt meg, akkor sem, ha ismerősöd. A rendszer tőle zárja el ezt az információt, nem tőled, aki amúgy is tudod, kikre kerestél rá, és kiknek az adatlapjára kattintottál. TE nem fogsz megjelenni nagyobb eséllyel annak a Tóth Jánosnak a „kit ismerhetek” listáján.

2015. okt. 23. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Amúgy ez nem a kérdéshez tartozott, amit kérdeztem, csak úgy jött, mint érdekesség. Gondolom a kukikból, meg az ip címből, meg a jóég tudja mikből figyeli a face a tevékenységeimet. Sokszor egész véletlenül olyan oldalakat, hobbikat, közösségeket ajánl, amiket sűrűn látogatok...
2015. okt. 24. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 2xSü ***** válasza:

> Gondolom a kukikból, meg az ip címből, meg a jóég tudja mikből figyeli a face a tevékenységeimet.


A válasz az, hogy igen, követi a tevékenységedet. Nem IP alapján, mert az problémás lenne. Ha a házban, vagy egy irodában több számítógép van egy router mögött, akkor kifelé azonos az IP-jük. Akár több száz, vagy több ezer számítógép is lóghat egy routeren, így az IP nem alkalmas beazonosításra. Azért sem, mert az internetszolgáltatók gyakran dinamikus IP címet használnak, azaz van egy IP halmaz a kezükben, amiből az éppen csatlakozott gépeknek kioszt egy-egy IP-t, így ugyanaz a gép más és más IP-t kaphat időről-időre.


A Facebook sütiket használ. Minden olyan oldal, amin Like gomb, vagy más Facebook social plugin van – kommentdoboz, oldal plugin, stb… – a következőt csinálja:

- Megnézi, van-e azonosító sütid. Ha nincs, akkor generál egyet.

- Ha van ilyen generált azonosító sütid, akkor azt használja, és a facebook szerverén nyilvántartja, hogy te most meglátogattál egy bizonyos oldalt.

(Mindezt a facebook.com sütijei közé teszi. A nyomkövetés akkor is működik, ha nem lájkoltál az adott oldalon semmit, nem írtál kommentet, nem osztottad meg az oldalt, bár ha ezt megtetted, gondolom nagyobb súllyal fog az adott oldal szerepelni a statisztikájukban. A dolog működéséből fakadóan viszont olyan oldalakat nem naplóz, ahol ilyen beépülő facebook komponensek nincsenek, nincs az oldalon Like gomb, komment doboz, megosztás gomb, stb…)


Önmagában ez nem alkalmas a személyed beazonosítására, csak akkor ha történetesen be is lépsz a Facebookra. Ahogy belépsz a Facebookra, akkor a facebook tudni fogja, hogy ki vagy te, és látni fogja a más oldalakon generált azonosítódat, így tudni fogja, hogy te Gipsz Jakab milyen oldalakat látogatsz, milyen rendszerességgel. Ekkor ezen oldallátogatási statisztikák alapján ajánl fel neked oldalakat, ez alapján generál neked reklámokat.


Ennek vannak előnyös és hátrányos következményei. Az előnyök:

- Ha már úgyis reklámokat kell nézni, akkor nem biztos, hogy baj, ha olyan reklámok jelennek meg, ami valóban érdekel is. Egy 40 éves titkárnő, aki a neten leginkább recepteket keres, néha chat-el, meg megnéz kiscicás videókat, meg ilyeneket tartalmazó oldalakat, annak pl. egy Minecraft szerver reklám tökéletesen irreleváns, de egy új receptoldal reklámja még lehet, hogy akár a hasznára is lehet.

- A Facebook bizonyos felhasználói szokásokat ismerni fog, és így lehetősége van, hogy finomítson a szolgáltatásain, azok működésén, ami összességében a felhasználók megelégedését fogja eredményezni. Ami a Facebook felhasználóknak hasznos és a elégedettségükre szolgál, az a Facebooknak is hasznos.


A hátrányok:

- Aggályos az eljárás, mert a felhasználói szokásaidat egy külső cég tárolja. Ha ez tőlük kiszivárog, valakinek a birtokába kerül, akkor vissza lehet vele élni.

- Bár jónak is lehet tartani, hogy olyan reklámok jelennek meg, amik valóban érdekelnek is, sokak szemében ez inkább problémás, hiszen így a felhasználók nagyobb eséllyel kattintanak egy-egy reklámra, nagyobb eséllyel fizetnek valamilyen termékért, szolgáltatásért, lehet, hogy olyanért is, amire az igényük nem fogalmazódott meg, ha nem találkoztak volna a reklámmal, eszükbe sem jutott volna, hogy az adott szolgáltatást, terméket megvegyék.

- Meg úgy az emberek nem szeretik, ha figyelik őket. Akkor sem, ha amúgy ezt senkivel nem osztja meg az, aki figyeli őket, akkor sem, ha amúgy semmiféle illegális, vagy etikátlan tevékenységet nem folytatnak a neten. Ezt pedig bizony akkor is tiszteletben kellene tartani, ha történetesen a felhasználók többsége nem tudja megindokolni azt, hogy neki ez milyen hátránnyal jár, miben rövidíti meg őket, miért káros a számukra.


Persze aki nagyon paranoid, tud ellene védekezni:

- Böngéssz inkognitó/privát módban.

- Töröltesd a böngészővel a sütiket kilépés után.

(Ezekkel az a gond, hogy az automatikus bejelentkezések is sütiben tárolódnak, meg egy csomó másra is használják az oldalak a sütiket, így a fenti megoldások a böngészési élmény rovására tudnak menni.)

- Vannak böngésző kiegészítők, amikkel likvidálni lehet a social plugin-eket az oldalakról.

(Ennek a hátránya, hogy ekkor nem tudod akkor sem használni őket, ha éppen szeretnéd, mondjuk akarnál egy hírportál cikkéhez kommentálni, vagy meg akarnál valamit osztani az oldalon található tartalmak közül.)

- A legjobb megoldás: A modern böngészőkben be lehet állítani, hogy nem akarsz nyomkövető sütiket. A nyomkövető oldalak ilyen esetben nem követnek nyomon, és ezt be is tartják. (Muszáj nekik, mert sok adatvédelemmel foglalkozó szakember vizsgálja nap, mint nap, hogy valóban betartják-e.) Persze így a fentebb leírt előnyöket elveszted, de ha te így látod jónak, akkor van rá lehetőséged, hogy beállítsd, hogy téged ne kövessen egyetlen oldal sem.

2015. okt. 24. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!