Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Létezik önzetlen cselekedet?

Létezik önzetlen cselekedet?

Figyelt kérdés

2015. nov. 30. 12:45
 1/6 anonim válasza:
100%
igen létezik
2015. nov. 30. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Példák?
2015. nov. 30. 13:14
 3/6 anonim ***** válasza:
52%
Valójában nem. Az önzetlenség is azt a célt szolgálja, hogy jól érezze magát az önzetlen személy. A felszínen el lehet hazudni ezt magunknak, de a mélyben ez az igazság. De ez nem kisebbíti az "önzetlen" érdemeit, hiszen végső soron jót tett valakivel. Ez arra világít rá, hogy az önzőség fogalma teljesen felesleges, mert a cselekedet a fontos, ami önmagában se nem önzés, se nem önzetlenség.
2015. nov. 30. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Utsó, jót írsz, de az önzőség fogalma nem felesleges. Az önzőség a létfenntartási ösztön része, és életkoronként eltérő mértékben van jelen az ember életében. Kamaszkorban pl evolúciós okokból túlteng, majd az évek múltával egyre csökken.
2015. dec. 1. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szerintem mindenki önzetlen lehet egy másikkal szemben, aki többet nyújt másoknál, miközben nem kapja vissza másoktól úgyanazt, nem olyan dolog, amit túl kell filózni.

Olyan értékítéletnek is felfogható, amit más emberek hoznak, így az a kérdéses, hogy ki mondja rólad, hogy önző vagy önzetlen vagy, és milyen helyzetben. Ha valaki nem lát rá arra, hogy milyen az önzetlen cselekedet, az a saját jelleme.

Pl:

Valaki pénzt ad egy hajléktalannak, akkor nem lehet önző, mert a "saját jóérzéséért" tenné, hiszen a hajléktalan jó érzését helyezi előbbre, ráadásul nem igaz, hogy ő ettől föltétlenül jól érzi magát: épp ez a lényege, hogy egy önzetlen ember jobban tudja rendezni az érzéseit, amivel másokra is tud figyelni. Az önző ember érzi úgy, hogy nincs önzetlenség, mert valójában az ő elképzelése szerint mindenki az Ő önző érdekeit kellene előbbre helyezze, a sajátjaiból meg semmit sem(még csak ne is érezze jól magát), ez pedig természetesen a saját önzőségére utal, nem pedig a másokéra.

2016. jan. 8. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

De azonkívül is létezhetnek fokai az önzetlenségnek, amikor kialakul az ember fejében egy tudatosság, amivel teljességében már nem csak önmagáért, hanem eleve a: családjáért, környezetéért, országáért, stb. a világáért gondolkodik.

Ha valaki szerint nem lehet önzetlen egy jó tett, mert rosszul kell érezzem magam, akkor eltekint a lényegről.

Én önzetlenül nem "érted", hanem "értünk" cselekszek, és nem azért, mert egy hajszálnyi önzőség is volna bennem. Van külömbség "nekem-neked", és "nekünk" céltudata között, az utóbbi annak a belátása, hogy amit nyújtok az nem csak az én vagy a te "egodra" van hatással, hanem kereken egy egész életminőségre, ami mindenkit érint.

Az önzetlenség nem csak egy "cselekedet", pl. lehetek kifogásolhatóan önzetlen, ha valami nagyvonalú dolgot tettem, nem voltam tudatos arra, hogy miért, és az milyen célt szolgált, mit jelentett számomra a tett vagy mások számára, mit okoztam vele. Így természetes, hogy nem csak a tett számít, hanem a mögöttes gondolat, vagy hit abban a tettben, amivel azt akarod, hogy jobb legyen. Pl. lehet, hogy nem érzem magam önzetlennek, ha a párom unszolására drága ajándékot veszek valakinek, de az év többi napján önzően viselkedem.

2016. jan. 8. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!