Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Tudtok mondani jó akusztikus...

Tudtok mondani jó akusztikus gitárokat?

Figyelt kérdés
Pl milyen szintre melyiket ajánlanátok.

2016. febr. 23. 18:05
 1/4 Mojjo ***** válasza:

Nem feltétlen "szintre" érdemes ezt belőni, mert egy totál kezdőnek is gazdagabban fog szólni az E-moll akkordja egy jobb gitáron és egy profi egy olcsó, full rétegelt gitárból is csodákat tud kihozni.

Inkább árkategória szerint érdemes nézni, hogy mennyiért mi éri meg. Ha gitárt szeretnél venni, mindj egy árkategóriát és szívesen segítek :)

2016. febr. 23. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!:)

Ár kategoriaban pedig úgy 150 ezerig.

2016. febr. 23. 21:52
 3/4 Mojjo ***** válasza:

Ez egy klassz árkategória, itt már azért lehet szemezni elég jó gitárokból.

Akusztikus alatt gondolom fémhúros akusztikusra gondolsz, szóval ilyeneket mutatok párat.

Alapvető kérdés, hogy milyen formát szeretnél, és milyen fából legyen a fedlap.

A formáról: ebben az árkategóriában már van minden, dreadnought, jumbo, auditorium/OM, parlor.


Ha nem bánod, a testformákról idéznék magamtól, egy sok évvel ezelőtti hozzászólásomból amit még egy másik fórumra írtam:


- Dreadnought: Messze a legelterjedtebb forma, az alacsonyabb árkategóriában kb. mindegyik fémhúros ilyen, de a legdrágább akusztikusok között is bőséggel van dreadnought. Nagy test, a gitártest alsó és felső része közötti homorú ív kevésbé kifejezett, a többi testformához képest egész lapos. Leginkább énekkísérethez szokás ajánlani, jó kis pengetős sikáláshoz. Persze ez bőven nem szentírás. :)


- Jumbo: a legnagyobb testforma - többnyire. Valójában különféle méretekben gyártják. Létezik miniatűr jumbo is, ahol nem a méret, hanem az alak, ami miatt jumbónak sorolják be, mint ahogy létezik super jumbo is. Mindenesetre mondjuk azt, hogy a legnagyobb akusztikus gitárok a jumbok közül kerülnek ki. A test alsó fele hatalmas, kiszélesedő, a test alsó és felső részét elválasztó homorú ív igen erős, kifejezett. Elsöprő basszus, agresszívabb sikához ajánlatos leginkább - szintén nem szentírás.


- Auditorium/OM: közepes testméretű - a dreadnoughtnál és jumbónál kisebb -, leginkább mindenes gitár - tökéletes fingerstyle játékra, de sikára is. Szép, kiegyensúlyozott hangkarakterű hangszerek szoktak lenni Itt is kifejezett az alsó és felső részt elválasztó ív.


- Parlor: a legkisebb testméretű, a klasszikus gitároknál is kisebb fémhúros. A többi fémhúrossal ellentétben tipikusan nem a 14., hanem a 12. bundnál csatlakozik a nyak a testhez, valamint többnyire áttört a fejük, és az áttört fejben keresztben találhatóak a húrgépek, ahogy a klasszikusoknál. Igen keskeny kialakításúak. Leginkább fingertyle játékhoz ajánlottak.


Érdemes próbálgatni is őket, nézni, hogy melyik tetszik, melyik jön be. Hangra és kényelemre is mások, meg életérzésre is :) Ez egyébként csak pár nagyon tipikus példa testformákra, ennél jóval több van, lentebb az ajánlásnál is kicsit bővebb merítésből válogatok.


A fedlap faanyaga pedig alapvetően határozza meg a hangzást, jóval jobban, mint az oldal- és hátlap anyaga. Általában sitka lucfenyő és kanadai cédrus a fedlap, ebben az árkategóriában természetesen már tömör, nem rétegelt. Ritkábban engelmann fenyő is fellelhető.


A sitka fenyő egy alapvetően fényes, koncentrált hangzást biztosít a gitárnak. Az engelmann kicsit kevésbé fényesen, inkább teltebben, vastagabban, húsosabban szól, a cédrus pedig még kevésbé fényes és még vastagabb hangzást biztosít. Nehéz persze körülírni a hangzásbeli különbségeket, de nagyjából így lehet elképzelni. (Nekem alapvetően mindig az a benyomásom, hogy egy vidám dalhoz sitka, egy szomorkáshoz cédrus, de nyilván ez azért nem ilyen egyszerű :) A kedvenc saját gitárom engelmann tetejű, számomra az van leginkább balanszban.)


Szóval nagyjából ezek a szempontok. És akkor innen lehet a konkrétakat ajánlani.


A legfontosabb az, hogy menj be a hangszerüzletekbe, próbáld végig a gitárokat, hallgasd meg, fogdosd meg őket alaposan, hallgasd meg őket alaposan. Egyébként csak kíváncsiságból, milyen szinten vagy és eddig milyen gitáron játszottál?


Néhány gitárt, amit feltétlen ajánlok megtekintésre, testformák szerint:


1, Parlor:

- Tanglewood: [link]

- Sigma: [link] (kicsit több a megadott árnál)

- Cort: [link] (kicsit több a megadott árnál)

- Még egy Tanglewood: [link]

Ez full mahagóni gitár, nagyon különleges hangzással, rendkívül vastag, füstös, nem mindenkinek jön be, de akinek bejön, annak nagyon. Érdemes kipróbálni.


2, Dreadnought:

- Fender: [link]

- Sigma: [link]

- Furch: [link]

Kicsit túl van a megcélzott áron, de majd írok róla.


3, Auditorium/Orchestra/OM/OMM stb átmeneti formák:

- Furch (grand auditorium): [link] Szintén kicsit túl a megcélzott áron.

- Sigma (OMM): [link]

- Tanglewood (orchestra): [link]

- Yamaha (OM-szerűség): [link]


Ez csak pár példa, igazából ebben az árkategóriában tényleg rengeteg teljesen korrekt gitár van. Amit _nagyon_ kiemelnék az összes közül viszont a két Furch gitár, amit linkeltem. Véleményem szerint az itt felsorolt gitárok közül messze a legjobbak, sokféle tekintetben. Egyszerűen, amikor azokat pengetem, úgy érzem, hogy egy másik dimenzióba kerültem. Sokkal élőbbek bármi kommersz gyári gitárnál, amit próbáltam árkategóriától függetlenül. Tudom, túl vannak a 150 ezren, de nézd meg őket szerintem mindenképpen.

2016. febr. 24. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszod!Rengeteget segítettél.

Persze nem most fogok venni,még gyűjtenem kell rá.Egyébként sem vagyok a "szakmába" olyan régóta,de majd azért szeretnék egy jobb minőségű gitárt.

2016. febr. 25. 15:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!