Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Radnóti Miklós: Nem tudhatom&#...

Vivcsi05 kérdése:

Radnóti Miklós: Nem tudhatom… versben milyen stilisztikai (pl. hasonalt, megszemélyesítés, metafora, ellentét. ) elemzések vannak?

Figyelt kérdés

2016. márc. 31. 19:59
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem elemzések, hanem "stilisztikai elemek"


Magyarország = lángoktól ölelt kis ország - ez egy szép költői kép, a láng ölel - ez megszemélyesítés

Magyarország = messzeringó gyerekkorom világa - ez is egy szép kép, metafora egyébként


Belőle nőttem én, mint fatörzsből gyönge ága = ez egy hasonlat


Lábamhoz térdepel egy bokor - ez egy megszemélyesítés


házfalakról csorgó vörölő fájdalom - nos, ez valami szimbólum. A lemenő nap és a vér összemosódik, valamilyen fájdalmas, véres eseményre utalhat, halálra, egy bombázásra talán, hiszen valami ilyesmi jön a következő részben


Ki gépen száll fölébe, annak térkép e táj - ez egy metafora táj=térkép


Ezt kifejti részletesebben ezt a metaforát, azzal hogy megírja, mit rejt a harci repülő pilótájának a "térkép". Egy vadászgép/ bombázó számára ez az ország = gyár, vad laktanya, szántóföldek.


Ellentétben a lírai alannyal, aki emberközelből nézi az országot, és egészen mást lát, embereket, az élet apró dolgait. Ez az ellentét hosszasan kibomlik, felváltva ismerteti, ütközteti a két nézőpontot, az ellenséges pilótáét, és az itt élő emberét, akinek ez a hazája.


Itt is vannak képek: szelíd tanya - emberi tulajdonsággal ruházza fel a tanyát, megszemélyesítés, metonímia is lehet, utóbbi akkor, ha az ott lakó emberek szelídségére utal. Füttyös gyümölcsös - ez itt egy megszemélyesítés/ metonímia szerintem szintén, a madarak fütyülnek a gyümölcsösben, erre gondolok.


A régi szerelmek lábnyoma - ez is metafora, hiszen azok a lábynomok konkrétan nincsenek már ott, csak az emlékek. lábnyom = emlék


Csók íze méz/áfonya - metaforák szintén, a csóknak csók íze van. :)


a végén van egy hasonlat (bűnösök, akár a többi nép), egy felsorolás (miben vétkeztünk, mikor, hol és miképp)

ellentét bűnösök vs bűntelenek (dolgozók, költők, csecsemők)


Az értelem megnő, világít - hát ez is metaforikus kép szerintem.

Jelt ír a béke ujja - ez egy metafora, megszemélyesítés


szárnyadat borítsd ránk virrasztó éji felleg - ez is metafora, valamilyen szárnyas lénnyel, talán védőangyallal azonosítja az éjszakai felleget, ami véd a bombázók ellen.


Kb. ennyi, biztosan van még több is

2016. márc. 31. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!
2016. ápr. 1. 17:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!