Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miben különbözik a 3-6-8-12-15...

Miben különbözik a 3-6-8-12-15-18. éves whisk (e) y-k?

Figyelt kérdés

Sokhelyen kerestem de nem találtam erre a kérdésemre választ

Előre is köszönöm a válaszokat



2016. szept. 23. 10:29
 1/6 2*Sü ***** válasza:

Leginkább az árában különbözik.


Kérdés, hogy az a whisky hol tartózkodott az évek során. Az érést a whisky és a hordó között lejátszódó kémiai folyamatok adják. A hordóban töltött idő itt lényeges, idővel változik a whisky kémiai összetétele, általában az íz, az összbenyomás javára. A whiskyket általában 3 – amerikában 2 – évig érlelik, utána döntik el, hogy utóérlelik-e. Ez tud adni extra aromákat, ízeket az italhoz, ami általában jobb ízűvé, összképűvé teszi azt. (Persze nem csak az érlelés ideje számít, hanem más tényezők is, így pusztán az érlelés éveinek száma önmagában nem garantál minőséget.) Palackozás után viszont már nem érik tovább, tehát nem lesz az évek során jobb. De drágább igen. Vannak itt is jobb és kevésbé jobb évjáratok egy adott márkánál, így lehet jobb egy legendás évjáratú whisky, mint egy frissen palackozott, de nem feltétlenül. Itt a magasabb árát inkább a ritkasága adja, mintsem a minősége.

2016. szept. 23. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ. én a Glenfiddich whiskykel szemeztem abból is a 12 és 15 éves között választanék, szívesen kóstolnék single malt whiskyt és ezt találtam olyannak ami árban és vélemények alapján is jó választás lehet.
2016. szept. 23. 20:01
 3/6 Phoney ***** válasza:
Számodra az ízében ás az árában van különbség, de önmagában nagyon keveset mond az, hogy hány éves (azaz hány évet töltött hordóban). Ugyanabból a konkrét whiskymárkából (lásd Glenfiddich) általában az idősebb a jobb (ellenkező esetben nem pazarolnák rá az időt), de különböző whiskymárkákat (és főleg különböző whiskyfajtákat) nem érdemes a koruk szerint összehasonlítani. Például hogy egy whisky 8 éves, az semmit nem mond addig, amíg nem tudod, hogy hol és milyen hordóban érlelték, de ha hozzáértő vagy, akkor sem mondja meg előre, hogy milyen és mennyire jó a whisky. Az idő mellett ugyanolyan fontos, hogy pontosan milyen whiskyt töltenek a hordóba (nemcsak a fajtáját, hanem minden apró részletet tekintve), milyen melegben érlelik, milyen a hőingadozás, volt-e már használva a hordó, hányszor, mi volt benne, kiégették-e (eredetileg, vagy újra), esetleg kevertek-e hozzá idősebb whiskyket is, stb. és ebből sok minden nem nyilvános. Egy 8 éves whisky is lehet sokkal jobb egy 15 évesnél.
2016. szept. 24. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Phoney ***** válasza:
Ja, és nincs olyan szó, hogy „whisk(e)y”, nyugodtan írj whiskyt vagy whiskeyt, mint minden értelmes ember :) Hogy a két betűzés nem ugyanazt jelenti, az csak egy ócska skót marketingfogás 60 évvel ezelőttről.
2016. szept. 24. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. És csak azért írtam így hogy whisk(e)y mert érdekl minden fajta whisky és nem tudtam, hogy mennyire nézik azt hogy ha pl egy skót whisky mellé azt írom ki hogy whiskey. És továbra is vàrom a saját véleményeket ki milyen whiskyt szeret márka kor fajta. És hogy honnan érdemes rendelni vagy vásárolni whiskyt, szegedi lakos vagyok.
2016. szept. 25. 12:53
 6/6 anonim válasza:
szia! szerintem a legnagyobb választék talán a whiskynet.hu-n van, érdemes körülnézni :) kóstolókat is tartanak, voltam néhányon, baromi érdekes volt :)
2016. okt. 26. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!